W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego „G2A Arena” w Jasionce odbyła się Ogólnopolska Konferencja pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pt.: „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!” Na wstępie głos zabrał ksiądz biskup Kazimierz Górny i odczytano listy od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Beaty Szydło, wiceprezes Rady Ministrów. Następnie miały miejsce wykłady: Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego – „80. rocznica utworzenia COP – czy jego idea może  pozytywnie wpływać na rozwój regionu dziś”, ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicza z Uniwersytetu  Adama Mickiewicza w Poznaniu – „Rola Kościoła Katolickiego w tworzeniu duchowości Niepodległej”, prof. dra hab. Krzysztofa Ożoga  z Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Zmagania Polaków XIX w. motywowane wiarą w walce o Niepodległość”, dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN – „Rozwijanie patriotyzmu poprzez kształtowanie szacunku do historii narodowej i tych, którzy poświęcali własne życie walcząc o niepodległość Rzeczpospolitej” oraz prof. dra hab. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego -„Rola języka polskiego w procesie odzyskania Niepodległości”.

Jaślanie na konferencji „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!” Jaślanie na konferencji „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!”

Bardzo ważnym punktem tej patriotycznej konferencji było podsumowanie Konkursu Podkarpackiego Kuratora Oświaty pod tytułem: „A jak ciebie kto zapyta…- ludzie, miejsca, wydarzenia okresu walk o Niepodległą na Podkarpaciu w latach 1914-1922”. W jego trakcie Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty wręczyła okolicznościowe dyplomy i nagrody laureatom. Aż pięcioro spośród nich było z Jasła, a konkretnie ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. W kategorii plastycznej na projekt znaczka pocztowego związanego z walką o Niepodległą w latach 1914-1922 w grupie uczniów klas 4-7 pierwsze miejsce zajął Karol Kolbusz, a w grupie gimnazjalistów i liceum zwyciężyła Gabriela Panaś, w kategorii literackiej na plan wycieczki historycznej „Śladami bohaterów walk o Niepodległą na Podkarpaciu w latach 1914-1922” wraz z opisem miejsc pamięci oraz sylwetek uczestników zmagań w grupie klas 4-7 I miejsce zajął Dominik Koba, w kategorii multimedialnej na prezentację multimedialną na temat osoby, miejsca lub wydarzenia związanego z walką o Niepodległą na Podkarpaciu w latach 1914-1922 w grupie klas 4-7 Szymon Filip był drugi, a w kategorii plastycznej na projekt medalu związanego z walką o Niepodległą w latach 1914-1922 w grupie gimnazjalistów i licealistów I miejsce zajęła Zuzanna Kachlik. Opiekunem wszystkich jasielskich laureatów jest ich nauczyciel historii – Wiesław Hap.

Jaślanie na konferencji „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!” Jaślanie na konferencji „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!” Jaślanie na konferencji „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!”

Młodzi jaślanie godnie zaprezentowali na konferencji swoje miasto. Poprzez prace, oparte na poszukiwaniu i analizowaniu źródeł dokumentujących wydarzenia i ludzi z okresu 1914-1922, przybliżyli i ukazali wkład naszych lokalnych rodaków w historię całego narodu. Poprzez udział w tym konkursie oddali hołd i ocalili od zapomnienia ludzi, miejsca, wydarzenia, które w tamtych pamiętnych latach wpisały się w polską drogę do Niepodległości. Opiekun i młodzi jaślanie składają serdeczne pozdrowienia za pomoc w organizacji wyjazdu na konferencję i na uroczystość podsumowania konkursu władzom Miasta Jasła.

SP nr 12

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wprowadzić imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.