wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, wczoraj tj. 13 grudnia, w Jaśle odbyły się powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, gdzie młodzież szkolna przygotowała specjalną inscenizację, nawiązującą do wydarzeń, do jakich doszło w Polsce przed 41 laty. Przed budynkiem szkoły, przy stojącym obok „koksowniku”, uczniowie przebrani w milicyjne mundury legitymowali wszystkich zaproszonych na akademię gości, sprawdzając ich tożsamość.

Jasielskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Na zorganizowanej wystawie można było obejrzeć wiele przedmiotów, pamiątek i dokumentów z minionej epoki.

Okolicznościową akademię otworzył Starosta Jasielski Adam Pawluś, który po powitaniu gości przybliżył młodzieży wydarzenia z tamtego okresu.

Adam Pawluś. Obchody 41. rocznicy stanu wojennego
Starosta Jasielski Adam Pawluś

W oficjalnej części uroczystości najpierw wystąpił dr Marcin Bukała z Oddziału IPN w Rzeszowie, który wygłosił referat pt. „Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej”.

dr Marcin Bukała
dr Marcin Bukała

Następnie Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbajger, który w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. sylwetki osób, które poprzez swoją patriotyczną postawę stały się ofiarami stanu wojennego.

Kazimierz Rozenbajger. Obchody 41. rocznicy stanu wojennego
Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbajger

Kolejnym mówcą był Jan Hap, pracownik Huty Szkła w Jaśle, ówczesny przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, który opowiedział zgromadzonym o wydarzeniach, jakie miały miejsce w zakładzie pracy, o strajku i internowaniu pracowników – działaczy Solidarności.

Jan Hap
Jan Hap

W części artystycznej akademii młodzież szkolna, w ramach inscenizacji słowno-muzycznej, wcielała się w różne role, przybliżając zgromadzonym atmosferę stanu wojennego.

Druga (wieczorna) część uroczystości rozpoczęła się mszą św. w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, odprawioną w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego.

Msza św. w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jaśle

Po zakończonej mszy, przedstawiciele władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych, firm i instytucji oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Po ceremonii składania kwiatów, przemówienie wygłosił Kazimierz Rozenbajger – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, w którym m.in. przedstawił listę internowanych i skazanych działaczy Związku Zawodowego „Solidarność” z terenu Delegatury Jasielskiej „Solidarności”.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Starosta Jasielski Adam Pawluś, który podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w obchodach, które kultywują pamięć o ofiarach tamtego okresu.

W uroczystościach udział wzięli: Iwona Trawińska – Ćwiertniewicz – dyrektor Biura Senator RP Alicji Zając, Rafał Jarosz – dyrektor Biura Poseł RP Marii Kurowskiej, Marta Oleszczuk – Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Starosta Jasielski – Adam Pawluś, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle – Jan Muzyka, Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, przedstawiciele NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” na czele z Pawłem Pietruszą – Wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” , Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Oddział w Jaśle, przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” na czele z Kazimierzem Rozenbeigerem – Prezesem Zarządu Stowarzyszenia, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych, dyrektorzy i prezesi firm oraz organizacji z terenu Powiatu Jasielskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Jasielskiego oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Jasielski.

Uroczystości swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe oraz jednostki strzeleckie z Kołaczyc i Trzcinicy.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Lechowski
15 grudnia, 2022 09:22

Homo sovieticus.”W Polsce pojęcie to zostało spopularyzowane przez księdza Józefa Tischnera. Na ten temat powstały między innymi książki „Etyka solidarności oraz Homo sovieticus”. Twierdził on, iż „to zniewolony przez system komunistyczny klient komunizmu – żywił się towarami, jakie komunizm mu oferował. Trzy wartości były dla niego szczególnie ważne: praca, udział we władzy, poczucie własnej godności. Zawdzięczając je komunizmowi, homo sovieticus uzależnił się od komunizmu, co jednak nie znaczy, by w pewnym momencie nie przyczynił się do jego obalenia. Gdy komunizm przestał zaspokajać jego nadzieje i potrzeby, homo sovieticus wziął udział w buncie.” Wniosek taki że jak w portfelach zaczynają się… Czytaj więcej »

- Reklama -

Ostatnie artykuły