wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

Jasielski Budżet Obywatelski 2021. PUMPTRACK – budowa asfaltowego toru rowerowego w Jaśle

Wyróżnione

Redakcja
Redakcja
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Jeden z projektów zgłoszony do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego zakłada budowę toru asfaltowego typu pumptrack o długości ok. 150 metrów, wiaty rowerowej oraz ogrodzenia wokół obiektu.

- Reklama -

Powstanie toru ma na celu stworzenie ogólnodostępnego miejsca rekreacji oraz stworzenie nowej przestrzeni miejskiej. Tor służyłby wszystkim mieszkańcom Miasta Jasło oraz okolicznych miejscowości ponieważ byłby to pierwszych tego typu torów w Jaśle, a najbliższy znajduje się, aż w Miejscu Piastowym.

Nawierzchnia asfaltowa, dzięki doskonałym właściwościom jezdnym jest najlepszym materiałem do budowy pumptracków. Umożliwia jazdę na rowerach, deskorolkach, rolkach czy hulajnogach. Powierzchnia jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne i akty wandalizmu, charakteryzuje się niskimi kosztami utrzymania oraz umożliwia korzystanie w każdych warunkach atmosferycznych.

W obrysie projektowanych pasm jezdnych powierzchnia koryta zostanie przygotowana poprzez usunięcie warstwy ok 10-20 cm humusu. W celu odcięcia się od gruntów wątpliwych zostanie wykonana warstwa odcinającą o grubości 20 cm z kruszywa przepuszczalnego oraz zastosowana przekładka z geowłókniny.

Na przygotowanym podłożu zostanie wykonana warstwa z gruzu budowlanego, destruktu betonowego lub mieszanki mineralno – piaskowej dobrze zagęszczalnej na której zostanie uformowana geometria ziemna nasypowa profilowana w przekroju pionowym i poziomym.

Konstrukcję toru tworzy nasyp gruntowy o szerokości u podstawy ok 5,0 m i szerokości w poziomie korony ok 2,6 m w pasie muld oraz o szerokości u podstawy 4,5 m i szerokości w poziomie korony ok 1,0 m w pasach band i wysokości nie przekraczającej 1,0 m.
Konstrukcja ziemna o grubości 0,2-1,3 m będzie wykonana z mieszanki mineralno ? piaszczystej (grunty niewysadzinowe, grunty skaliste, piaski gliniaste z domieszką frakcji żwirowej i kamienistej) bądź destruktu betonowego o odpowiednim uziarnieniu i spoistości.

Konstrukcja właściwa pod ułożenie nawierzchni asfaltowej zostanie wykonana z min. 10 cm warstwy tłucznia kamiennego. Poszczególne muldy i zakręty wymagają kontrolowania geometrii i profilowania podczas układania i zagęszczania poszczególnych warstw i po zakończeniu formowania nasypu ziemnego.

Powierzchnia skarp zostanie wykończona trawnikiem.

Nawierzchnia toru stanowi warstwa ścieralna z mieszanki betonu asfaltowego typu AC8 o grubości 0,05-0,07 m na bazie asfaltu drogowego D50/70. Skarpy toru po zakończeniu robót budowlanych będą wykończone poprzez założenie trawników.

Infrastruktura towarzysząca to wiata rowerowa wraz z dwoma ławkami, ogrodzenie wokół obiektu około 200 metrów, kosz na śmieci oraz tablica regulaminowa z informacją o warunkach korzystania z toru. Teren pod wiatą rowerową i ławkami będzie utwardzony.

Ze względu na użyte materiały budowalne pumptrack prawie w ogólne nie będzie generował stałych kosztów utrzymania. Jedynym obciążeniem będzie konieczność wykaszania trawników na skarpach torów. Inne koszty mogą się pojawić dopiero w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia elementów pumptrack.

Zachęcamy do głosowania na wybrane projekty w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego! Lista wszystkich projektów znajduje się pod adresem https://konsultacje.um.jaslo.pl/pl/budzet/ogloszenie-listy-projektow/3

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
2 listopada, 2020 22:16

Projekt Nr 5 jest najlepszy z pośród zgłoszonych w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Przemyślany, odpowiadający na potrzeby, przeznaczony zarówna dla dzieci jaki i dorosłych oraz służący mieszkańcą na lata bez wysokich kosztów utrzymania. Mój głos mają i zachęcam wszystkich do głosowania. Warto inwestować w naszą młodzież.

- Reklama -Odnowa biologiczna Jasło. Masaż orientalny

Ostatnie artykuły