Jasielska młodzież na lekcji prawa z sędzią Anną Marią Wesołowską w ramach kampanii „Ty decydujesz”

2
Anna Maria Wesołowska Jasło

Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska, która ponad trzydzieści lat orzekała w sprawach karnych w łódzkim sądzie dla nieletnich.

Anna Maria Wesołowska Jasło

Nazbierało się mnóstwo przykładów i doświadczeń, z których każde ma jednostkowy wymiar dotyczący ludzkich tragedii. Właśnie te przykłady z życia wzięte doskonale obrazujące trudne sytuacje, w których mogą się znaleźć młodzi ludzie: ofiary, czy sprawcy – wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie. Spotkanie niezwykle ważne, do bólu poruszające problemy realne, zagrożenia czyhające zwłaszcza na młodych ludzi, ale dotyczące też rodziców, nauczycieli, instytucji pomocowych, a tak naprawdę każdego z nas. Nie mogę się pogodzić z tym, że coraz więcej młodych ludzi trafia na salę sądową w charakterze oskarżonych (…) – mówiła do młodzieży sędzia, wspominając, że tyle razy widziała łzy w oczach oskarżonego i rozpacz całej rodziny i słyszała: ja nie chciałem tego zrobić, ja nie wiedziałem, że za taki czyn grozi kara, żałuję…. Niestety na sali sądowej, już jest za późno.

Anna Maria Wesołowska Jasło

Według panującego stereotypu sędzia to taki wyrachowany, bezduszny urzędnik, typowy biurokrata, wydający wyroki w imieniu prawa. Podczas spotkania chyba wszyscy przekonali się, jak fałszywy jest to stereotyp. Tu mieliśmy do czynienia z osobą niezwykle ciepłą i życzliwą. Sędzia mówiła do słuchaczy z ogromnym szacunkiem, wierząc, że jej wiedza i doświadczenie mogą komuś pomóc w życiu. Po wielogodzinnych, wyczerpujących spotkaniach znalazła również czas na krótką rozmowę z uczestnikami, wspólne zdjęcie oraz autograf.

Anna Maria Wesołowska Jasło

Podczas spotkania z sędzią odbyła się premiera filmu edukacyjnego pt. „Ty decydujesz”, w którym udział wzięła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle pod kierunkiem Piotra Jurysia oraz nauczycieli Ilony Dranki, Katarzyny Barzyk i Barbary Myśliwiec. Scenariusz do filmu napisały funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Jaśle insp. Bożena Krupa i insp. Iwona Głogowska. Pomocy przy nagraniach udzieliła Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.

Bohater filmu – 17 letni Kostek żyje intensywnie, bawi się, terroryzuje młodszych i słabszych, pije alkohol. W końcu powoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Trafia za kratki. Czy taki plan na swoje życie miał ten młody człowiek? Film ma pobudzić w młodych odbiorcach refleksje na temat odpowiedzialności i konsekwencji podejmowanych wyborów, uczyć szacunku dla prawa.

Anna Maria Wesołowska Jasło

Kampania „ Ty decydujesz” jest prowadzona przez Urząd Miasta w Jaśle, Straż Miejską w Jaśle oraz Zakład Karny w Jaśle. Zadanie zostało zrealizowane  ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii – Kampania „ Postaw na Rodzinę”

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Sławek
15 marca, 2019 16:55

Mogli zrobić film z wandalami piszącymi po budynkach w roli głównej. Nie trzeba było wymyślać fikcyjnych sytuacji kiedy można wykorzystać realne 🙂

stefan
15 marca, 2019 23:55

co wyprawia ta specjalna kasta w togach to wszyscy doskonale wiemy