„RoboSTREFA – Misja Inżynier” to prestiżowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, którego celem jest wykształcenie u uczniów szkół podstawowych kluczowych kompetencji technicznych oraz pokazanie roli inżyniera w rozwoju nowych technologii. Do udziału w projekcie zgłosiło się kilkadziesiąt szkół z terenu województwa podkarpackiego. Zwycięstwo w konkursie przypadło Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle. Beneficjentami sukcesu będą przede wszystkim uczniowie placówki.
Ideą projektu „RoboSTREFA – Misja Inżynier” jest inspirowanie młodych pasjonatów nowych technologii do udziału w zawodach robotów, promowanie robotyki jako innowacyjnej metody nauczania, upowszechnianie wartości STEAM oraz wspieranie rozwoju uczniów szkół podstawowych i nauczycieli. Jego liderem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. W przedsięwzięcie zaangażowani są także: Pratt & Whitney Rzeszów oraz RoboLAB Local STEAM Incubator. Konkurs cieszy się dużą popularnością. Wystarczy wspomnieć, że w tegorocznej edycji projektu wzięło udział kilkadziesiąt placówek, w tym Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle.
Zwycięstwo = nowe możliwości
Komisja konkursowa, w której składzie znaleźli się przedstawiciele firmy Pratt & Whitney Rzeszów oraz Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Ostatecznie to jasielska „jedynka” sięgnęła po zwycięstwo, pozostawiając w pokonanym polu między innymi dwie podstawówki ze stolicy województwa podkarpackiego – Szkołę Podstawową nr 18 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Szkołę Podstawową nr 16.
Zwycięstwo to konkretne korzyści. Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle wzbogaci się o nową pracownię i nowoczesne wyposażenie umożliwiające prowadzenie zajęć robotycznych. To jednak nie wszystko. Nauczyciele będą mogli liczyć na wsparcie merytoryczne. Uczniowie wezmą udział w szkoleniach z zakresu robotyki i umiejętności miękkich (komunikacja, praca zespołowa i kreatywne myślenie). Szkolenia przeprowadzą pracownicy dydaktyczni Politechniki Rzeszowskiej.

„Jedynka” otrzyma również dofinansowanie do budowy robota na zawody robotyczne, wyjazdów na zawody robotów oraz badania predyspozycji zawodowych uczniów. W projekcie weźmie udział drużyna złożona z 15 uczniów, którzy będą reprezentować szkołę w zawodach i konkursach robotycznych. Na udziale szkoły w projekcie zyskają jednak wszyscy uczniowie placówki, którzy w przyszłości będą korzystać z nowocześnie wyposażonej pracowni robotycznej.
Doświadczenie procentuje
Triumf Szkoły Podstawowej nr 1 w konkursie nie jest dziełem przypadku. Szkoła od wielu lat z powodzeniem realizuje koncepcję edukacji w zakresie nowych technologii, opartej na nauce robotyki i programowania, co mogło wpłynąć na ocenę komisji konkursowej. Zajęcia z robotyki i podstaw programowania realizowane są tutaj już w klasach 1-3. Starsze dzieci kontynuują przygodę z robotyką w ramach zajęć dodatkowych. Tym sposobem nauczyciele mają możliwość wyposażenia młodych mieszkańców Jasła i okolic w umiejętności i kompetencje, które są coraz bardziej cenione na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
– Nauką programowania i robotyki objęte są nawet najmłodsze dzieci. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zapoznają się z nowymi technologiami i ich możliwościami. Potem, w ramach zajęć dodatkowych, robotyki i programowania uczymy starszych uczniów. Uczniowie klas 4-5 i 6-8 mają dwie godziny robotyki i jedną godzinę programowania z algorytmiką w języku Python. Dysponujemy ponad siedemdziesięcioma robotami do nauki – mówi Wiesław Rudnicki, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle.
– Jesteśmy bardzo dumni z naszych osiągnięć w dziedzinie robotyki i programowania. Uczniowie z wielka pasją i zaangażowaniem podejmują się dodatkowych zajęć w szkole, a potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności są wysokie wyniki w konkursach. Kadra pedagogiczna podejmuje wspólne działania pozwalające naszym uczniom na rozwój osobisty – dodaje Barbara Wierdak-Cyboroń, dyrektor SP nr 1 w Jaśle.