Sportowiec, społecznik, samorządowiec. Swój człowiek. Tak można krótko opisać Jana Muzykę, kandydata na urząd wójta gminy Tarnowiec. W wywiadzie udzielonym iTV Południe opowiedział o najważniejszych potrzebach gminy Tarnowiec.
Uważam, że drogi na terenie gminy Tarnowiec, tak powiatowe, jak i gminne, są już w bardzo dobrym stanie, porównując to do innych gmin, nawet powiatu jasielskiego. Jeszcze jest oczywiście wiele do zrobienia i w przyszłym roku zamierzamy w gminie Tarnowiec przebudować trzy kolejne drogi. Są one zawarte w budżecie powiatu jasielskiego, który mam nadzieję w piątek przegłosujemy. Są to drogi Czeluśnica-Tarnowiec, Wrocanka-Tarnowiec, Jasło-Zręcin.
Jest na ukończeniu projekt mostu w Czeluśnicy. Może już nie w tym roku, a w przyszłym uda się go wybudować.
Jeżeli załatwimy, że tak powiem, sprawy dróg to następnym dużym problemem do rozwiązania jest kanalizacja. Część gminy, ta północna część, jest skanalizowana. Natomiast całe południe czeka na to przedsięwzięcie, na tą inwestycję, która jest dosyć trudna. Jest ciężko pozyskać na nią środki, ale myślę, że w przyszłej perspektywie finansowej jest to możliwe.
Oprócz kanalizacji jest wiele jeszcze innych potrzeb inwestycyjnych w gminie Tarnowiec.
Między innymi trzeba byłoby dokończyć kompleks sportowy w Czeluśnicy. Stadion jest już prawie gotowy, ale wszystko to co wokół stadionu, to jest jeszcze do zrobienia. Jest jeszcze termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Kilka szkół jest do docieplenia, wymiany stolarki, itd. I na to chciałbym pozyskać środki zewnętrzne.
W naszej gminie istnieje jeszcze wielka potrzeba budowy chodników przy drogach, zwłaszcza przy drogach powiatowych. Niektóre miejscowości już takie chodniki mają, niektóre w ogóle nie mają. Rozmawiam często na te tematy z Panem Starostą, z naszymi parlamentarzystami, skąd na to środki, jak je pozyskać. Oni deklarują swoją pomoc.
Na terenie naszej gminy jest rozpoczęta jeszcze jedna bardzo ważna inwestycja. Właściwie trzy, bo dotyczy ona trzech miejscowości: Gąsówki, Czeluśnicy i Umieszcza. Jest to scalanie gruntów rolnych. To przedsięwzięcie zapoczątkowaliśmy razem ze śp. Janem Czubikiem. Jest to w tej chwili zadanie powiatowe, ale i staraniem gminy, i staraniem poszczególnych miejscowości powiatu trzeba to dokończyć. Jest to wielka sprawa dla naszych miejscowości, ale przez to chcieliśmy też dać przykład dla innych miejscowości, że warto te rzeczy robić.
Sam ten proces scalenia gruntów polega na tym, żeby działki mniejsze połączyć w działki większe, aby do każdej działki zapewnić dojazd, czyli wybudować drogi, poprawić wszystkie cieki wodne, pobudować mosty, mostki. Ma to ułatwić prace rolnikom. Grunty rolne są na naszym terenie tak rozdrobnione, że w dzisiejszych czasach sprzęty, które używają rolnicy nie nadają się na takie wąskie działki. Nie można nawet nawrócić takim sprzętem na jednej działce.
Można też wydzielić tereny pod tereny budowalne, można pod tereny inwestycyjne. To bardzo ważna rzecz i trzeba robić wszystko, aby tą inwestycję dokończyć w 2023 r.
Zapraszamy do obejrzenia całego materiału wideo zrealizowanego przez iTV Południe.
Janek to dobry, skromny, uczciwy człowiek. Swój chłop! Można na nim polegać.
Mój ojciec go zna, jest OK