Jak znaleźć dobrego fotografa na ślub?

3
Fotograf na ślub Jasło

Jednym z głównych wyborów, przed którym stają narzeczeni podczas organizacji ślubu i wesela jest wybór fotografa. Obecnie jest w czym przebierać – wystarczy wejść na pierwszy lepszy portal, będący bazą usług weselnych i zobaczyć, jak wielu fotografów ślubnych się tam reklamuje. Jak więc, z pośród dziesiątek ofert, wyłonić tego właściwego, który sprosta naszym oczekiwaniom i wykona nam wspaniałą, jakościową pamiątkę? Jak odróżnić profesjonalistę od osoby, która tylko posiada aparat, a nie koniecznie zdolności?

Na początek warto zastanowić się nad stylem zdjęć, który nam odpowiada i przeglądnąć dokładnie portfolio fotografa, który się nim charakteryzuje. Często sugerujemy się stronami typu fanpage lub instagram, zapominając, że fotografowie najczęściej pokazują tam jedynie pojedyncze kadry, które wyjątkowo się udały. Warto więc wejść na stronę www i obejrzeć, jak wyglądają zdjęcia z całej uroczystości i pleneru, czy są odpowiednio naświetlone, ostre i czy mają ładne kolory. Warto także sprawdzić ile zleceń ma na koncie nasz fotograf. Zdarzyć się może, że jest początkującym w branży i nie posiada jeszcze doświadczenia czy odpowiedniego sprzętu, co może skutkować tym, że nie poradzi sobie z trudniejszymi warunkami jak np. mniej światła w kościele. Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu: Młoda Para dokłada wszelkich starań, aby był on piękny i idealny, więc raczej nikt nie chce się rozczarować brzydkimi zdjęciami.  

Fotograf na ślub Jasło
www.fotomazur.pl

Bardzo ważna jest dokładna analiza oferty: co wchodzi w cenę, godziny pracy fotografa, możliwość sesji w dogodnym terminie, obecność albumu czy odbitek, no i najważniejsze: ilość zdjęć. Zbyt mało fotografii może skutkować brakami w reportażu i rozczarowaniem, ale zbyt duża liczba zdjęć również nie jest dobra: 500 jakościowych, ciekawych i dobrze obrobionych zdjęć ma o wiele większą wartość, niż 1000 byle jakich, często powtarzających się lub nieobrobionych. Szanujący się fotograf nie da Młodej Parze zdjęć niedotkniętych programem graficznym.

Fotograf na ślub Jasło
www.fotomazur.pl

Przed podpisaniem umowy priorytetem jest spotkanie z fotografem twarzą w twarz. W czasach, kiedy wszyscy do siebie piszemy i kupujemy przez Internet, zapominamy o tym, że to bezpośrednia rozmowa pozwala nam poznać drugiego człowieka. Fotograf będzie wam towarzyszył od przygotowań, przez całą uroczystość, aż po sesję. Warto więc przekonać się, czy nadajecie na tych samych falach, czy się dobrze dogadujecie i czy jest on otwarty na sugestie. Raczej ciężko będzie współpracować z fotografem, którego wizja odbiega od Waszej, a na dodatek będziecie się przy nim czuli skrępowani. To wszystko odbije się na zdjęciach. Spotkanie, to również okazja do obejrzenia większej ilości reportaży i gotowych albumów.

Fotograf na ślub Jasło
www.fotomazur.pl

Na koniec pozostaje nam kwestia ceny. To temat najbardziej sporny, ale prawda jest jedna: Za jakość się płaci. Ciężko oczekiwać, że profesjonalista przyjdzie wykonać zlecenie w cenie osoby zaczynającej, lub robiącej zlecenia sporadycznie, zwłaszcza, że pomiędzy jednymi, a drugimi zdjęciami jest znacząca różnica. Co cechuje profesjonalistę? Zacznijmy od sprzętu z górnej półki, pracy na dwa aparaty, używania jasnych obiektywów, aż po dokładnie obrobione, pełne harmonii i emocji kadry. Często zdarza się, że czyjeś zdjęcia bardzo nam się podobają, ale kiedy słyszymy cenę rezygnujemy, bo u innego fotografa (którego zdjęcia podobają się mniej) jest znacznie taniej. Pamiętajmy, że takie zdjęcia, jakie oglądamy w czyimś portfolio, potencjalnie będziemy mieć z naszego ślubu. Czy warto więc wybrać niską cenę, czy zdjęcia z wyższej półki? 

Artykuł powstał przy współpracy z Fotomazur – www.fotomazur.pl

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozczarowany
28 marca, 2019 09:12

Powiem tak, na pewno nie fotomazur….

Ewka
28 marca, 2019 10:06
Odpowiedź na  Rozczarowany

My jesteśmy zadowoleni, ma konkretne podejście i robi dobre zdjęcia.

Krzysztof
5 grudnia, 2019 13:17
Odpowiedź na  Rozczarowany

A Kiedy robiłem Tobie usługę, podaj datę, jestem pewien że nigdy ani jednego zdjęcia nie zrobiłem Tobie. Jeśli kiedyś spaprałem, zrobiłem reportaż to oddam pieniądze i wypłacę odszkodowanie, miej odwagę, warto. Krzysztof Mazur