wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak wybrać dobry suplement z kolagenem na włosy?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Na zdrowie Twoich włosów mają wpływ zarówno uwarunkowania genetyczne czy zmiany hormonalne, jak i niedobory określonych składników odżywczych. Najczęściej ich konsekwencję stanowią suche kosmyki, które są podatne na uszkodzenia i wypadanie. Badania dowodzą, że objawy suchości włosów nasilają się z wiekiem, dotykając do 40% osób powyżej 18. roku życia. W ostatnich latach coraz większa liczba badań wskazuje też, że kondycję włosów może poprawić suplementacja kolagenem.

Kolagen a keratyna – czym są i jak wpływają na włosy?

Włosy składają się z keratyny, wody i lipidów. Jednak to keratyna stanowi ok. 95% kosmyków, tworząc tzw. rusztowanie włosów. Zarówno keratyna, jak i kolagen stanowią białka strukturalne, które odgrywają istotne role w Twoim organizmie. Składają się z długich łańcuchów aminokwasów, nadając tkankom strukturę, elastyczność i wytrzymałość. Oba mają wpływ na strukturę włosów, choć nie są bezpośrednio powiązane. Kolagen wchodzi w skład mieszków włosowych, dostarczając im aminokwasy niezbędne do syntezy keratyny, między innymi prolinę i glicynę. W efekcie niedobór kolagenu może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów, a także większej podatności kosmyków na uszkodzenia. Z tego względu można zaobserwować efekty stosowania tabletek z kolagenem na włosy.

Wpływ kolagenu na włosy – dowody naukowe

Wiele wcześniejszych badań (prowadzonych w latach 60. i 90. XX wieku) wskazywało, że stosowanie produktów bogatych w kolagen może mieć wpływ na włosy. W nowszych badaniach klinicznych postanowiono zweryfikować tę tezę, biorąc pod lupę peptydy kolagenowe. W 2020 roku naukowcy z niemieckiego Instytutu Badań nad Kolagenem opublikowali artykuł pt. The oral intake of specific bioactive collagen peptides has a positive effect on hair thickness. Rzucił on nowe światło na wpływ spożycia Bioaktywnych Peptydów Kolagenowych (BCP) na grubość włosów i metabolizm komórek mieszków włosowych.

 • W badaniu wzięło udział 44 zdrowych kobiet w wieku 39-75 lat.
 • Każda kobieta otrzymywała dzienną dawkę 2,5 g BCP lub placebo.
 • Po 16. tygodniach leczenia analizowano grubość włosów uczestniczek i porównano ją z grubością włosów na początku badania.
 • Badano również tempo proliferacji (zdolności do rozmnażania się) ludzkich komórek mieszków włosowych, które zostały wystawione na działanie BCP. Wyniki porównano z nie traktowanymi komórkami kontrolnymi.

Wyniki badania

Suplementacja BCP doprowadziła do statystycznie istotnego wzrostu grubości włosów w porównaniu z placebo. Tym samym udowodniono, że kolagen wspiera właściwości teksturalne i fizyczne włosów. Wykazano wzrost szybkości proliferacji komórek o 31% w porównaniu z grupą kontrolną. Można zatem uznać, że suplementowane peptydy kolagenowe mają bezpośredni wpływ na metabolizm włosów. Ponieważ poprawiają one mikrokrążenie skóry głowy, przyczyniają się do efektywniejszego metabolizmu komórek mieszków włosowych.

Rodzaje suplementów z kolagenem na włosy

Rynek suplementów diety z kolagenem jest wyjątkowo obszerny. Do wyboru pozostają zarówno tabletki, jak i proszki oraz płyny z kolagenem. Warto mieć na uwadze, że płyny i proszki zawierają duże ilości kolagenu hydrolizowanego, który charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością we wodzie. Z kolei tabletki przeważnie zawierają kolagen liofilizowany i większą ilość dodatkowych składników aktywnych. Wybierając suplement diety z kolagenem na włosy, weź pod uwagę, że:

 • kolagen hydrolizowany – ze względu na zastosowanie specjalnych enzymów ma mniejsze cząsteczki i może być łatwiej przyswajany przez organizm (szczególnie jeśli masz problemy trawienne),
 • kolagen liofilizowany – zachowuje oryginalną strukturę, przez co zawiera także cenne peptydy sygnałowe, które inicjują syntezę kolagenu. Dobra jakość kolagenu pozytywnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych dostarczających składniki odżywcze do cebulek włosów.

Za aktualnie najlepszy kolagen na rynku uznaje się liofilizat kolagenu rybiego z zielonym groszkiem Body ReBeauty. Zamawiając na https://wybieramykolagen.pl, otrzymujesz 60 kapsułek (2 miesiące suplementacji) w cenie 139 zł (20 zł taniej niż u producenta). Jeśli natomiast interesuje Cię kolagen hydrolizowany, rekomendujemy Kolagen PRO (nr 2 naszego rankingu). 30 saszetek (odpowiadających 30. dniom suplementacji) możesz zamówić w cenie 145 zł.

Jakie składniki powinien dodatkowo mieć suplement z kolagenem na włosy?

Twoje włosy potrzebują nie tylko białka i aminokwasów, ale również witamin i składników mineralnych. Jeśli zatem szukasz dobrego suplementu diety na włosy, zwróć uwagę na jego całą recepturę.

 • Witaminy z grupy B – mają pozytywny wpływ na kondycję skóry głowy i mieszków włosowych. Wspierają produkcję keratyny biotyna, tym samym przyczyniając się do prawidłowego wzrostu włosów. Szczególne właściwości ma biotyna na włosy, która przeciwdziała nadmiernej utracie kosmyków. Oprócz niej na porost włosów działa też kwas foliowy, witamina B5, witamina B2, witamina B3, witamina B6 oraz witamina B12.
 • Witamina A – ona również uczestniczy w produkcji keratyny, pomagając utrzymać zdrową strukturę włosów. Ponadto retinol wspiera zdrowie skóry głowy.
 • Witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu i wchłanianiu żelazo, które przyczynia się do dotlenienia mieszków włosowych.
 • Witamina E – to silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki mogące przyczyniać się do gorszej kondycji włosów. Ma także wpływ na zdrowie skóry głowy.
 • Cynk – uczestniczy w produkcji keratyny, wspomaga wchłanianie biotyny i reguluje pracę gruczołów łojowych w skórze głowy.
 • Selen – bierze udział w produkcji keratyny i ma właściwości antyoksydacyjne.
 • Żelazo – jest niezbędne do produkcji hemoglobiny transportującej tlen do komórek organizmu, w tym do komórek włosów.
 • Krzem – wspiera syntezę kolagenu i keratyny, przyczyniając się do wzrostu zdrowych i mocnych kosmyków.
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły