wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak się ubrać na motocyklową przejażdżkę?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Posiadanie samego motocykla i umiejętność jazdy nim to połowa sukcesu. Niezwykle istotne jest również, aby podczas przejażdżki mieć na sobie odpowiednie ubranie i akcesoria, dbające o komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Czym wyróżnia się odzież motocyklowa? Jakie elementy powinny wchodzić w jej skład? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest odzież motocyklowa i dlaczego jest tak ważna?

Odwiedzając sklep motocyklowy nietrudno zauważyć szeroki wybór zarówno akcesoriów, jak i ubrań motocyklowych. Czy na pewno jest ona niezbędna? Jak się okazuje, zdecydowanie tak. Pokonując drogę jednośladem, kierowca jest narażony na mniej lub bardziej poważne wypadki – dotyczy to nawet tych, którzy są szczególnie ostrożni podczas jazdy. Już nawet niegroźne zdarzenie może skończyć się kontuzją bądź nieprzyjemnymi otarciami skóry, kiedy przejażdżkę odbywało się w normalnych ubraniach. Należy wiedzieć, że ciuchy motocyklowe wyróżnia nie tylko design. Przede wszystkim dbają one o bezpieczeństwo kierującego oraz podnoszą sam komfort jazdy. W przeciwieństwie do codziennej odzieży, ta przeznaczona na motocykl wykonana jest ze znacznie trwalszych materiałów. Ponadto często posiada dodatkowe ochraniacze, które zapobiegają wielu urazom ciała, do jakich może dojść w wyniku wypadku. Akcesoria i odzież motocyklowa dostępne są również online, między innymi na stronie https://www.intermotors.pl/oferta/ubrania-i-dodatki-5010763. Ta pochodząca od renomowanych producentów często bywa droższa, jednak to jakość powinna być tym, na co zwracamy uwagę przed zakupem. Co zatem warto skompletować, aby zadbać o bezpieczeństwo jazdy? Odpowiadamy tuż poniżej.

Jakie ubrania motocyklowe kupić?

W zależności od stylu jazdy można zdecydować się na zbroję motocyklową lub komplet obejmujący oddzielnie kurtkę i spodnie. Zbroje, czyli kombinezony motocyklowe przeznaczone są zwłaszcza do jazdy sportowej typu off-road. Na co dzień ten wybór nie zawsze może okazać się słuszny – kombinezon nie tylko bywa dla niektórych kierowców mało praktyczny, ale też nie zawsze jest on tak bezpieczny, jak może się wydawać. Tego typu strój wyposażony jest co prawda w dodatkowe ochraniacze, jednak podczas wypadków na drodze częściej niż ochrona przed uderzeniami przydaje się strój zapobiegający uszkodzeniom ciała w wyniku tarcia. Materiał zbroi może podczas kolizji łatwo się przetrzeć, czego wynikiem po upadku z motocykla mogą być bolesne otarcia skóry.

Z tego też względu, na przejażdżki po mieście większość kierowców wybiera zestaw składający się z kurtki i spodni motocyklowych. Często jest on wygodniejszy i zapewnia większe bezpieczeństwo na ruchliwej drodze, gdzie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia kolizji, w wyniku której może dojść do upadku z pojazdu. W sklepach z odzieżą motocyklową można kupić zarówno kurtki skórzane, jak i kurtki tekstylne. Pierwszy rodzaj doskonale sprawdzi się zwłaszcza podczas chłodniejszych dni, zapewniając doskonałą ochronę przed zimnym powietrzem. Kurtki wykonane z tekstylnych materiałów są cieńsze i lżejsze, co natomiast poprawia komfort podróżowania. Świetnie nadają się nawet w upalne dni, choć nie tylko – istnieje możliwość dodatkowego ocieplenia takiego modelu, dzięki czemu sprawdzi się on w każdych warunkach.

Spodnie motocyklowe, podobnie jak kurtka, wykonane mogą być ze skóry bądź materiałów tekstylnych. W tym przypadku to drugi wariant stanowi częstszy wybór kierowców jednośladów. Wynika to z dodatkowych zabezpieczeń w postaci ochraniaczy, które zapewnią bezpieczeństwo przed poważniejszymi urazami. Podczas wypadku łatwo może dojść do złamania dolnej kończyny lub poważnego urazu np. kolana, dlatego też lepiej wybrać model spodni, który zapewni odpowiednią ochronę. Wybierając spodnie tekstylne należy zwrócić uwagę na jakość materiałów – dobre spodnie nie tylko zadbają o bezpieczeństwo motocyklisty, ale także o jego komfort podczas jazdy, zapewniając mu pełną wygodę i swobodę ruchów. 

Akcesoria motocyklowe, z których nie należy rezygnować

Możliwości doposażenia stroju motocyklowego jest całkiem sporo. Można zdecydować się między innymi dodatkowo na bieliznę termoaktywną pod kombinezon czy pasy nerkowe, jednak niektóre z elementów zdecydowanie powinien posiadać każdy kierowca jednośladu. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o kasku, stanowiącym niezbędne wręcz akcesorium dla motocyklistów. Musi być on idealnie dopasowany rozmiarem i wykonany z wysokiej jakości tworzywa, aby móc zagwarantować pełne bezpieczeństwo w razie niebezpiecznego zdarzenia na drodze. 

Drugim ważnym elementem całego stroju są też rękawice na motor. Ich odpowiedni rozmiar również jest ważny, podobnie jak tworzywo, z którego są wykonane. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed otarciami w razie ewentualnego wypadku, ale też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podczas jazdy dłonie są szczególnie narażone na wilgoć czy zimne powietrze, dlatego też warto odpowiednio je zabezpieczyć. Rękawice motocyklowe powinny składać się z kilku warstw ochronnych i zapewniać swobodę ruchów, nie powodując sztywności palców.

Czy na motor trzeba zakładać specjalne buty? Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, zdecydowanie warto posiadać je w swojej motocyklowej garderobie. Dobre buty muszą zapewniać odpowiednie wsparcie stopom, zwłaszcza piętom, co zwiększy mobilność kończyn dolnych i ułatwi kontrolę nad pojazdem. Dodatkowe wzmocnienia w konstrukcji specjalistycznych butów znacząco zmniejszają też ryzyko występowania urazów stóp w razie wypadku. Kupując obuwie na motor należy również sprawdzić, czy ich podeszwa jest antypoślizgowa i olejoodporna, co także jest podczas prowadzenia niezwykle istotne.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły