wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak kształtuje się rynek prywatnych akademików w Polsce?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Niegdyś prywatne domy studenckie były domeną państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale obecnie coraz częściej można je spotkać również w Polsce. Chociaż są one droższe w kwestii opłat niż standardowe akademiki, rekompensatą są liczne udogodnienia, których nie można osiągnąć w innych tego typu obiektach. Jak zatem kształtuje się rynek takich akademików w naszym kraju?

Na chwilę obecną w Polsce znajduje się około 100 prywatnych akademików, zapewniających średnio ponad 7 tysięcy kwater dla żaków. Poszczególne obiekty różnią się oferowanymi usługami i liczbą dostępnych kwater. Większość znajduje się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Warto jednak wspomnieć, że można je znaleźć i w mniejszych miejscowościach.

Wybór jest ważny

Do grona przyczyn, z powodu których takie mieszkania studenckie są ważne w Polsce, należy możliwość wyboru. Wcześniej w teorii, studenci mogli wybrać między dwoma wariantami. Pierwszy to akademik uniwersytecki, który jest bardzo korzystny cenowo, ale ma ograniczone możliwości pod względem wyposażenia i powierzchni. Ponadto, nadal w jego przypadku, występuje problem z balansem pokoi jedno (z których korzystają głównie kobiety wychowujące dzieci i osoby niepełnosprawne) i wieloosobowych.

Drugi wariant obejmuje stancje, które mają zadowalający standard, jednak idzie on w parze z ceną, często przewyższającą możliwości studentów, zwłaszcza tych na początku „drogi”. Ponadto właściciele tych miejsc mogą wysuwać liczne roszczenia wobec najemców, co w najgorszym przypadku kończy się nawet pozbawieniem ich lokum.

Jak w domu

W pewnym stopniu prywatne akademiki są próbą połączenia powyższych zalet i usunięciem wad. Standard tamtejszych pomieszczeń mieszkalnych można porównać do stancji, a biorąc pod uwagę wygodę użytkowania, ceny są rozsądne i jak najbardziej akceptowalne. Wygodę rozumiemy nie tylko przez pryzmat wykończenia i wyposażenia, ale także prawie do korzystania z siłowni, pokoju gier i sali sportowej.

Podsumowanie

Konkluzja jest następująca: prywatne akademiki w Polsce jak najbardziej mają sens i są godne uwagi. Widoczny wzrost zainteresowania studentów tego typu obiektami, najpewniej spowoduje lepszy dostęp do nich w przyszłych latach. Możemy zatem mówić o złotym środku, między tradycyjnym akademikiem a stancją, co jeszcze do niedawna było niemożliwe.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły