15.2 C
Jasło
26 września 2020, sobota

Jak kształtuje się rynek prywatnych akademików w Polsce?

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Niegdyś prywatne domy studenckie były domeną państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale obecnie coraz częściej można je spotkać również w Polsce. Chociaż są one droższe w kwestii opłat niż standardowe akademiki, rekompensatą są liczne udogodnienia, których nie można osiągnąć w innych tego typu obiektach. Jak zatem kształtuje się rynek takich akademików w naszym kraju?

Na chwilę obecną w Polsce znajduje się około 100 prywatnych akademików, zapewniających średnio ponad 7 tysięcy kwater dla żaków. Poszczególne obiekty różnią się oferowanymi usługami i liczbą dostępnych kwater. Większość znajduje się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Warto jednak wspomnieć, że można je znaleźć i w mniejszych miejscowościach.

Wybór jest ważny

Do grona przyczyn, z powodu których takie mieszkania studenckie są ważne w Polsce, należy możliwość wyboru. Wcześniej w teorii, studenci mogli wybrać między dwoma wariantami. Pierwszy to akademik uniwersytecki, który jest bardzo korzystny cenowo, ale ma ograniczone możliwości pod względem wyposażenia i powierzchni. Ponadto, nadal w jego przypadku, występuje problem z balansem pokoi jedno (z których korzystają głównie kobiety wychowujące dzieci i osoby niepełnosprawne) i wieloosobowych.

Drugi wariant obejmuje stancje, które mają zadowalający standard, jednak idzie on w parze z ceną, często przewyższającą możliwości studentów, zwłaszcza tych na początku „drogi”. Ponadto właściciele tych miejsc mogą wysuwać liczne roszczenia wobec najemców, co w najgorszym przypadku kończy się nawet pozbawieniem ich lokum.

Jak w domu

W pewnym stopniu prywatne akademiki są próbą połączenia powyższych zalet i usunięciem wad. Standard tamtejszych pomieszczeń mieszkalnych można porównać do stancji, a biorąc pod uwagę wygodę użytkowania, ceny są rozsądne i jak najbardziej akceptowalne. Wygodę rozumiemy nie tylko przez pryzmat wykończenia i wyposażenia, ale także prawie do korzystania z siłowni, pokoju gier i sali sportowej.

Podsumowanie

Konkluzja jest następująca: prywatne akademiki w Polsce jak najbardziej mają sens i są godne uwagi. Widoczny wzrost zainteresowania studentów tego typu obiektami, najpewniej spowoduje lepszy dostęp do nich w przyszłych latach. Możemy zatem mówić o złotym środku, między tradycyjnym akademikiem a stancją, co jeszcze do niedawna było niemożliwe.

- Reklama -

Więcej artykułów

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Najlepsze domowe odżywki do włosów kręconych

Każdy kto ma kręcone włosy wie, że dbanie o nie jest jak opieka nad dzieckiem. Trzeba je nieustannie pielęgnować, traktować delikatną ręką, a kiedy nie...

Trwają przeglądy gwarancyjne instalacji solarnych

Od września do grudnia br. trwać będą przeglądy gwarancyjne instalacji solarnych, zamontowanych u mieszkańców Jasła, w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej...

Długie kolejki do jasielskiego ZUS-u. “Trzeba wyczekać swoje”

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle ustawiają się codziennie długie kolejki interesantów. Epidemia koronawirusa zaburza funkcjonowanie wszystkich publicznych instytucji. Ile trzeba czekać...

Prace modernizacyjne w jasielskim muzeum trwają

Zakończył się już pierwszy etap projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W sumie na modernizację budynku przeznaczono ponad 4,1 mln złotych.

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy V Kompanii Lekkiej Piechoty Jasło z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Szkolenie odbyło się na terenie rekreacyjnym...