wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak działają wyciągarki elektryczne i gdzie się przydają?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Rynek oferuje różne modele wyciągarek samochodowych. Mowa tu o wyciągarkach manualnych, hydraulicznych i elektrycznych. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim te trzecie. Są wydajne, szybkie i łatwe w obsłudze. Dzięki temu wyciągarki elektryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Gdzie są wykorzystywane i jak działają?

Jak zbudowana jest elektryczna wyciągarka samochodowa?

Kluczowy element wyciągarki elektrycznej stanowi silnik, który zasilany jest energią pobieraną z akumulatora samochodowego. Poza silnikiem urządzenie składa się jeszcze z takich elementów jak bęben w kształcie cylindra, lina stalowa lub syntetyczna, rolka, przekładnia zębata, sterownik i hamulec. Rolka prowadzi linę na bęben, który ją nawija. Przekładnia zębata odpowiedzialna jest za uzyskanie wysokiego momentu wyciągania. Sterownik służy do zapewnienia poprawnego działania urządzenia. Natomiast hamulec zatrzymuje podawanie liny. Niektóre modele wyciągarek elektrycznych wyposażone są w przewodowy lub bezprzewodowy sterownik zdalny. Jak widać, budowa wyciągarki elektrycznej nie jest skomplikowana – w tym także tkwi jej (dosłownie) siła. Dużą zaletą tego urządzenia jest także łatwość serwisowania.

Jak działa elektryczna wyciągarka samochodowa?

Jak wspomniano, wyciągarka elektryczna wyposażona jest w silnik napędzany energią z akumulatora samochodowego. Dzięki jego mocy urządzenie działa niezwykle wydajnie. Pod tym kątem zdecydowanie wyróżnia się na tle wyciągarek manualnych i hydraulicznych. Zanim urządzenie zostanie uruchomione, musi być oczywiście przymocowane do pojazdu za pomocą specjalnego uchwytu. Po uruchomieniu wyciągarki lina zaczyna być prowadzona przez rolkę. Po zakończeniu wyciągania samochodu jedyne co trzeba zrobić, to po prostu wyłączyć urządzenie. Na rynku dostępne są dziś różne modele wyciągarek elektrycznych. Pamiętać trzeba, że urządzenie musi być dopasowane do modelu posiadanego samochodu. W przypadku mniejszych samochodów terenowych, małych quadów i łodzi doskonale sprawdzi się wyciągarka przenośna, np. taka jak DWP 3500 w cenie poniżej 900 zł. W przypadku tego modelu uciąg wynosi prawie 1600 kg.

Jaką wyciągarkę elektryczną  wybrać

Jakie zastosowanie ma wyciągarka elektryczna?

Wyciągarki elektryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystywane są przez miłośników off-roadu. Jazda terenowa zawsze wiąże się z ryzykiem ugrzęźnięcia pojazdu w błocie, czy bagnie. Auto może także wpaść do rowu. W takich sytuacjach wyciągnięcie samochodu bez dobrej jakości wyciągarki elektrycznej jest praktycznie niemożliwe. Urządzenie przydaje się również w przypadku konieczności podjazdu na strome wzniesienie. Oczywiście off-road to nie jedyne zastosowanie wyciągarki elektrycznej. Bardzo często korzystają z niej także ratownicy i pracownicy pomocy drogowej. Zimą wyciągarka elektryczna często wykorzystywana jest choćby do wyciągania pojazdów z zasp śnieżnych. Opisywane urządzenie znajduje także swoje zastosowanie w przypadku kolizji i wypadków. Śmiało można powiedzieć, że powinno ono znaleźć się na wyposażeniu każdego kierowcy. Nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania z wyciągarki samochodowej. Najlepsze modele mogą pochwalić się uciągiem na poziomie blisko 5500 kg.

Na rynku dostępne są różne modele wyciągarek elektrycznych. Decydując się na zakup konkretnego modelu, przede wszystkim pod uwagę wziąć należy jakość wykonania urządzenia. Dlatego zawsze warto stawiać na sprawdzonych producentów – najlepiej działających w Polsce, ale o globalnym zasięgu – i sklep specjalizujący się w sprzedaży tego rodzaju sprzętu. Można mieć wówczas pewność, że wyciągarka elektryczna na pewno spełni swoje zadanie.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły