wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Inwestycja w młodzież – uczennica z Jasła na obozie dla ściśle uzdolnionych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W niedzielę 18 lipca zainaugurowany zostanie obóz 7. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP dla młodzieży utalentowanej w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Wśród zakwalifikowanych do niego 50 nastolatków znalazła się Natalia Kwiatek z Jasła.

Wypełniony zajęciami naukowymi i integracyjnymi obóz potrwa do 30 lipca i odbędzie się w formie zdalnej. Jego program skupia się na czterech obszarach nauki, które zgłębiają uczniowie z całej Polski w wieku 14-19 lat podzieleni na następujące grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka, fizyka i nowe technologie.

Niezmiennie organizator obozu – Fundacja Adamed kładzie przede wszystkim nacisk na praktyczne zastosowanie nowo zdobytej wiedzy. Dlatego też najwięcej czasu zostanie poświęconego na warsztaty i zajęcia praktyczne, możliwe do przeprowadzenia również online. W trakcie obozu uczestnicy będą m.in. uczyć się w praktyce programowania robotów oraz poznawać podstawy uczenia maszynowego. Przyszli adepci medycyny spróbują swoich sił w szyciu chirurgicznym, a uzdolnieni chemicy przeprowadzą samodzielnie eksperymenty z udostępnionymi im odczynnikami.

Oprócz zajęć w czterech grupach tematycznych uczniowie wezmą udział w wykładach i zdalnych laboratoriach przeprowadzonych przez wykładowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Poznają na nich takie zagadnienia jak: metody przygotowania żywności dla kosmonautów, zastosowanie druku 3D w produkcji żywności czy wykorzystanie w tym przemyśle ultradźwięków i pulsacyjnego pola elektrycznego.

Narzędzia online i laboratoria w paczce

Uczestnicy obozu, dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznymi i organizacyjnym, mimo dzielącej ich odległości będą aktywnie współpracować, wykonywać eksperymenty, wspólnie programować czy ćwiczyć szycie chirurgiczne. Wykorzystają do tego celu bogate zestawy pomocy naukowych, m.in. odczynników chemicznych, nici i igieł chirurgicznych oraz programowalnych robotów. Nie zabraknie również okazji do poznania oprogramowania używanego przez naukowców w codziennej pracy.

Istotnym aspektem obozu ADAMED SmartUP jest integracja młodych pasjonatów nauki. Poza codziennymi tematycznymi blokami zajęć, uczestnicy wezmą udział we wspólnych wykładach, np. dotyczących uczenia maszynowego czy możliwości zastosowania rezonansu magnetycznego w badaniach naukowych. Okazję do bliższego poznania się będą mieli także podczas warsztatów pozanaukowych (dot. wystąpień publicznych i fotografii) czy konkursów i spotkań organizowanych w czasie wolnym.

– Przez ostatnie kilkanaście miesięcy nabraliśmy dużego doświadczenia w obszarze nauki zdalnej. Nasi zeszłoroczni absolwenci dowiedli także, że taka forma kontaktu nie stoi na przeszkodzie bliższemu poznaniu się i wspólnemu odpoczynkowy po części merytorycznej zajęć – zapewnia Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Uczennica z Jasła wśród najzdolniejszych w Polsce

W obozie weźmie udział 50 uczniów, wyłonionych w wieloetapowej rekrutacji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku od edukacyjnej gry online. Przepustką do kolejnego etapu kwalifikacji było uzyskanie odpowiednio wysokiej liczby punktów. Następnie uczniowie w formularzu aplikacyjnym przedstawiali swoje osiągnięcia edukacyjne i motywacje do nauki. Finalnie uczestników obozu wyłoniono po przeprowadzeniu ok. 100 rozmów kwalifikacyjnych z Radą Naukową programu.

Wśród obozowiczów są uczniowie z prawie 40 miast w Polsce, w tym pochodząca z Jasła Natalia Kwiatek, finalistka i laureatka konkursów organizowanych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty – z chemii i biologii, po lekcjach natomiast zaangażowana w działalność Międzynarodowego Młodzieżowego Stowarzyszenia Neuronauki (IYNA).

 – Uczestnicy programu ADAMED SmartUP to grupa osób, które nie potrafią stać w miejscu. Angażują się w różnorodne inicjatywy naukowe, artystyczne i społeczne. Łączy ich przede wszystkim dążenie do samorozwoju oraz umiejętność analitycznego myślenia, kompleksowego rozwiązywania problemów i krytycznego podejścia do nich. Mamy ambicję pomagać naszym uczestnikom tak, by w przyszłości mogli z sukcesem wykorzystać swoje zdolności do wsparcia innowacyjności polskiej nauki i gospodarki – podkreśla Martyna Strupczewska.

Wsparcie w nauce i stypendia

We wrześniu 10 najlepszych uczestników obozu zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Osoby te przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Po tym czasie 3 z nich otrzyma dodatkowo stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych każde.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
27 lipca, 2021 16:28

W Jaśle jest zdolna młodzież, szkoda że jak dorosną to wyjeżdżają z miasta bez perspektyw

- Reklama -

Ostatnie artykuły