wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaFelietonyInteligentny dom - energooszczędne rozwiązania dla domu

Inteligentny dom – energooszczędne rozwiązania dla domu

Dzisiejszy styl życia wymusza na nas poniekąd automatyzowanie niektórych codziennych czynności. Nic zatem dziwnego, że macki nowoczesnych technologii dotarły już również do tradycyjnych systemów domowych. W nowoczesnych budynkach mieszkalnych nie trzeba martwić się o wyłączanie świateł po opuszczeniu danego pomieszczenia, odpowiednią temperaturę lub zasłonięcie rolet. Teraz o wszystko to może zadbać inteligentna instalacja, która zaprogramowana według naszych preferencji zapewni nam komfort, a także pozwoli nieco zaoszczędzić na rachunkach. W jaki sposób?

Inteligentny dom – czy faktycznie taki oszczędny?

Na wstępie należy zaznaczyć, że mimo stale rosnącej popularności, inteligentne domy wciąż są drogą inwestycją. Koszt automatyzacji systemów może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ci, którzy jednak zdecydują się na tego typu instalację, nie powinni być zawiedzeni. Dopasowane do naszych potrzeb sterowanie różnymi urządzeniami znacznie obniży m.in. rachunki za prąd. Wspomniane automatyczne gaszenie świateł w opuszczanych pomieszczeniach to tylko jedno z udogodnień. System pod naszą nieobecność obniży zużycie energii do absolutnego minimum. Wystarczy wspomnieć chociażby o temperaturze w domu. W razie potrzeby zostanie ona zredukowana do odpowiedniego poziomu. Warto tu zaznaczyć, że każdy 1 stopień Celsjusza to około 7% zaoszczędzonej energii. A wszystko to, praktycznie bez naszego udziału.

Możliwości inteligentnego budynku

Co jeszcze może system inteligentnego domu? Oszczędność jest jedną z jego kilku zalet. Obok niej bardzo kusząca wydaje się jego wydajność oraz wygoda. Instalacja sama potrafi sterować oświetleniem z jednostki głównej, zamyka rolety po zmroku lub po opuszczeniu domu, a nawet sterować sprzętem RTV zgodnie z naszymi preferencjami! Przykład? Przy wejściu do budynku system uruchamia twoją ulubioną piosenkę lub zaczyna wyświetlać na telewizorze wybrany obraz!

A co z bezpieczeństwem?

Inteligentny dom dba również o bezpieczeństwo jego mieszkańców. System jest w pełni kompatybilny z alarmami i monitoringiem. Istnieje np. możliwość takiego ustawienia lamp na posesji, by w trakcie wkroczenia nieproszonego gościa, zaczęły one migotać. To w bardzo szybki sposób spłoszy intruza, a nas uchroni przed utratą cennego mienia.

Nie bójmy się innowacji

Wiele osób wciąż podchodzi do inteligentnych budynków z dystansem. Nie wszyscy mają zaufanie do całkowicie zautomatyzowanego systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Pamiętajmy, że prędzej czy później, takie rozwiązania zagoszczą praktycznie w każdym gospodarstwie. Nie dajmy się też zwariować – działanie instalacji cały czas jest zależne od naszych preferencji i nic nie stanie się bez wcześniejszego udziału człowieka.

Artykuł przygotowany dzięki el12.pl
Źródłoel12.pl
Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek45
27 listopada, 2019 10:46

Dom inteligentny dla mnie to przede wszystkim kontrola ogrzewania zimą, gdyż to pochłania bardzo dużo kosztów i można dużo zaoszczędzić. Wszędzie rozstawione głowice termostatyczne, czujniki pokojowe, czujniki otwarcia okna, do tego sterownik i możliwość ustawiania różnej temperatury w różnych pokojach oraz zdalne sterownie tym wszystkim przez aplikację w komórce. Mam zainstalowany system TECH Sterowniki https://www.techsterowniki.pl i super działa, polecam tą firmę. Wygoda i mniejsze rachunki za gaz, to do mnie przemawia i to są nowoczesne rozwiązania

Najnowsze artykuły