Strona główna Felietony Historia Ratusza Miejskiego w Jaśle

Historia Ratusza Miejskiego w Jaśle

Ratusz, jako główna siedziba władz miejskich, w historii Jasła funkcjonował już od kilku wieków. W 1683 roku spłonął drewniany Ratusz Miejski znajdujący się we wschodniej części rynku. Wraz z nim ogień strawił oryginały przywilejów nadanych miastu przez królów, wyroki, akta i kwity podatkowe. Ciekawostką natomiast jest fakt iż arianie, czyli bracia polscy (stanowiący liczną grupę mieszkańców) dzierżawili Ratusz od rady miejskiej w celu odbywania w nim swoich zebrań. Magistrat po kilku latach odbudowano.

W 1826 roku wybuchł wielki pożar Jasła i Ratusz, jak i większość (wtedy jeszcze drewnianej) zabudowy rynku spłonęła. Podjęto wtedy decyzję o odbudowie siedziby władz miasta, jednak już w wersji murowanej. Ratusz został przeniesiony z centrum Rynku do wschodniej pierzei. Był to jednopiętrowy, siedmioosiowy (o siedmiu osiach elewacji czyli pionowych liniach wyznaczonych przez drzwi i okna) budynek z wieżą zegarową. W 1868 roku w jego pomieszczeniach umieszczono klasy Gimnazjum Męskiego. Zmieniło się to dopiero w 1892 roku, kiedy oddano od użytku nowe gimnazjum przy ulicy Czackiego.

Na początku XX-go wieku Ratusz był kilka razy remontowany, jednak główne założenia konstrukcyjne budynku (m.in. siedem osi z wejściem w osi czwartej) pozostawały cały czas takie same. Jedną z bardziej znaczących zmian było zlikwidowanie wieży zegarowej (prawdopodobnie w latach 1914-1915). Sam zegar został przeniesiony na zwieńczenie dachu.

Obok ratusza (z prawej strony, patrząc od frontu) wybudowano siedzibę dla Rady Powiatowej. Z czasem budynek okazał się jednak za ciasny na potrzeby urzędu, więc w 1897 roku Rada Powiatowa zyskała nową siedzibę na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Rejtana. Dawną siedzibę Rady przy rynku wykupiło miasto na potrzeby Gimnazjum.

Nowy budynek ratusza oddano do użytku w 1928 roku. Był to okazały dwupiętrowy budynek z mansardowym dachem i bogatymi zdobieniami. Jego elewację zdobiły dwie figury: Kazimierza Wielkiego i królowej Jadwigi.

W czasie II wojny światowej (w 1941 roku) decyzją władz niemieckich ratusz, wraz z fasadami wielu budynków został ponownie przebudowany. W miejscu parterowej kamienicy dobudowano lewe skrzydło i całość nakryto nowym dachem. Niestety budynek stracił na wyglądzie: zniknęły zdobienia elewacji, przebudowano okna i balkony, usunięto wcześniej wspomniane figury, a w miejscu lukarny z zegarem pojawiło się zwieńczenie dachu w formie antycznego frontonu. Wizualnie bardzo upodobnił się do pobliskiego Starostwa Powiatowego. Niestety budynek, jak większość zabudowy Jasła został zniszczony w 1944 roku.

Obecnie znajduje się tutaj budynek Urzędu Miasta Jasła, oddany do użytku w 1960 roku. On również doczekał się rozbudowy i nadbudowy. Ostatni remont wykonano w 2017.

Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły

Koronawirus na Podkarpaciu. Liczba zakażonych i zgonów – wykres [AKTUALIZACJA]

Koronawirus na Podkarpaciu został oficjalnie potwierdzony 11 marca 2020 r. u 57-letniej kobiety z Leżajska. Od tamtej pory liczba zakażonych systematycznie wzrasta....

Jasielski pakiet pomocowy dla firm

Miasto Jasło przygotowało „Jasielski pakiet pomocowy” dla firm działających na terenie miasta. Ma on zostać zaprezentowany 7 kwietnia br. podczas, zwołanej w...

Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców

Działając z upoważnienia Starosty Jasielskiego Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle ogłasza nabór wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców w kwocie do 5...

Policja w Jaśle będzie sprawdzać, czy ludzie stosują się do ograniczeń

Jasielscy policjanci podczas nadchodzącego weekendu, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, obejmą szczególnym nadzorem miejsca, w których mogą tworzyć się duże skupiska ludzi....

Wykryto Adblock

Nasze reklamy są przyjazne dla użytkowników,

nie blokuj nas!