6.5 C
Jasło
30 maja 2020, sobota
Strona główna Felietony Historia Ratusza Miejskiego w Jaśle

Historia Ratusza Miejskiego w Jaśle

Ratusz, jako główna siedziba władz miejskich, w historii Jasła funkcjonował już od kilku wieków. W 1683 roku spłonął drewniany Ratusz Miejski znajdujący się we wschodniej części rynku. Wraz z nim ogień strawił oryginały przywilejów nadanych miastu przez królów, wyroki, akta i kwity podatkowe. Ciekawostką natomiast jest fakt iż arianie, czyli bracia polscy (stanowiący liczną grupę mieszkańców) dzierżawili Ratusz od rady miejskiej w celu odbywania w nim swoich zebrań. Magistrat po kilku latach odbudowano.

W 1826 roku wybuchł wielki pożar Jasła i Ratusz, jak i większość (wtedy jeszcze drewnianej) zabudowy rynku spłonęła. Podjęto wtedy decyzję o odbudowie siedziby władz miasta, jednak już w wersji murowanej. Ratusz został przeniesiony z centrum Rynku do wschodniej pierzei. Był to jednopiętrowy, siedmioosiowy (o siedmiu osiach elewacji czyli pionowych liniach wyznaczonych przez drzwi i okna) budynek z wieżą zegarową. W 1868 roku w jego pomieszczeniach umieszczono klasy Gimnazjum Męskiego. Zmieniło się to dopiero w 1892 roku, kiedy oddano od użytku nowe gimnazjum przy ulicy Czackiego.

Na początku XX-go wieku Ratusz był kilka razy remontowany, jednak główne założenia konstrukcyjne budynku (m.in. siedem osi z wejściem w osi czwartej) pozostawały cały czas takie same. Jedną z bardziej znaczących zmian było zlikwidowanie wieży zegarowej (prawdopodobnie w latach 1914-1915). Sam zegar został przeniesiony na zwieńczenie dachu.

Obok ratusza (z prawej strony, patrząc od frontu) wybudowano siedzibę dla Rady Powiatowej. Z czasem budynek okazał się jednak za ciasny na potrzeby urzędu, więc w 1897 roku Rada Powiatowa zyskała nową siedzibę na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Rejtana. Dawną siedzibę Rady przy rynku wykupiło miasto na potrzeby Gimnazjum.

Nowy budynek ratusza oddano do użytku w 1928 roku. Był to okazały dwupiętrowy budynek z mansardowym dachem i bogatymi zdobieniami. Jego elewację zdobiły dwie figury: Kazimierza Wielkiego i królowej Jadwigi.

W czasie II wojny światowej (w 1941 roku) decyzją władz niemieckich ratusz, wraz z fasadami wielu budynków został ponownie przebudowany. W miejscu parterowej kamienicy dobudowano lewe skrzydło i całość nakryto nowym dachem. Niestety budynek stracił na wyglądzie: zniknęły zdobienia elewacji, przebudowano okna i balkony, usunięto wcześniej wspomniane figury, a w miejscu lukarny z zegarem pojawiło się zwieńczenie dachu w formie antycznego frontonu. Wizualnie bardzo upodobnił się do pobliskiego Starostwa Powiatowego. Niestety budynek, jak większość zabudowy Jasła został zniszczony w 1944 roku.

Obecnie znajduje się tutaj budynek Urzędu Miasta Jasła, oddany do użytku w 1960 roku. On również doczekał się rozbudowy i nadbudowy. Ostatni remont wykonano w 2017.

Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze artykuły

Ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu w dniach 30.05 – 01.06.2020 r.

IMGW Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych prognozuje wystąpienie intensywnych opadów deszczu w dniach od 30.05 od godz. 11:00 do 01.06 do godz. 03:00...

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców. Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle realizuje zadania Tarczy Antykryzysowej.

Od 2 kwietnia br. Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle rozpoczął w naborze ciągłym przyjmowanie i realizowanie wniosków o przyznanie pożyczek dla mikroprzedsiębiorców...

Bez podwyżki za wodę i ścieki – Miasto Jasło dopłaci za mieszkańców

Miasto Jasło, za zgodą radnych Rady Miejskiej Jasła, zdecydowało o przekazaniu dopłaty za wodę i ścieki do gospodarstw domowych (grupa taryfowa A)....

Pogoda Jasło: ostrzeżenie o burzach z gradem w dniu 27.05.2020 r.

IMGW Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ostrzega, że w dniu 27.05.2020 r. od godz. 11:00 do godz. 18: 00 prognozuje się wystąpienie burz...