wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Herbicydy w zbożach – kiedy się je stosuje?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Chwasty są jednym z najtrudniejszych do wyeliminowania problemów w rolnictwie. Wyraźnie zmniejszają ilość plonów i wpływają na obniżenie jakości hodowanych roślin. W ich eliminacji pomagają herbicydy, wykorzystywane zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Czym są i jak działają?

Różne rodzaje herbicydów

Herbicydy można podzielić przez wzgląd na sposób użycia oraz zakres działania. Niektóre są stosowane na konkretne gatunki roślin. Jeśli na polu występuje np. duża ilość maku polnego, można zwalczyć tylko chwasty jednoliścienne. Istnieją jednak również mocniejsze środki, które mogą zniszczyć nawet całą roślinność na danym terenie. Środki takie używa się, gdy konieczne jest oczyszczenie terenu w całości.

Podział na sposób stosowania może dotyczyć np. chwili ich wykorzystania. Niektóre środki należy rozpylić przed rozpoczęciem wzrostu roślin, inne – jeszcze nim te zostaną posadzone. Oczywiście można także wykonywać oprysk w trakcie wzrostu, wykorzystując dostosowane do tego środki.

Tak duża ilość różnych substancji ma bardzo różne zastosowanie i to, kiedy dokładnie należy je wykorzystać, zależy od konkretnego przypadku oraz zaleceń producenta. Zawsze należy dokładnie czytać dołączone do produktu instrukcje: złe stosowanie herbicydów może wpłynąć na uprawę bardzo negatywnie.

Chwasty to plaga upraw

Chwasty, czyli głównie rośliny jedno- i dwuliścienne, są prawdziwą plagą upraw. Rosną bardzo szybko i trudno je w pełni wyplenić. Miota zbożowa, owies głuchy czy komosa mogą mieć naprawdę zły wpływ na ilość zbiorów. W takiej sytuacji często konieczne jest wykorzystanie odpowiednich herbicydów. Istotne jest, że walkę z chwastami prowadzi się przez cały rok i zaniedbanie jakiegokolwiek etapu może wpłynąć negatywnie na prowadzoną uprawę.

Na roli szczególnie wrażliwe na chwasty są zboża ozime. Dlatego jeśli warunki na to pozwalają, należy prowadzić oprysk już jesienią. Wiosenne odchwaszczanie jest w takiej sytuacji jedynie uzupełnieniem wcześniejszego procesu. Jeśli masz podobny problem ze swoją uprawą i szukasz dobrej jakości herbicydów, sprawdź co oferuje Syngenta.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły