15.2 C
Jasło
24 września 2020, czwartek

Gospodarka odpadami w powiecie jasielskim

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Miasto Jasło wspólnie z gminami powiatu jasielskiego zorganizowało spotkanie poświęcone zagadnieniom gospodarki odpadami komunalnymi. Uczestniczyli w nim wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu jasielskiego oraz Andrzej Kulig dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Spotkanie w głównej mierze dotyczyło trudności związanych z zapewnieniem ciągłości przetwarzania odbieranych odpadów na naszym terenie. Problem ten stał się widoczny szczególnie w obecnym czasie, kiedy firma zajmująca się odbieraniem odpadów wstrzymała ich odbiór. Już teraz dzieje się tak na terenie gminy Brzyska i Nowy Żmigród.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, że główną przyczyną trudności w płynnym przetwarzaniu odpadów jest nadmierna produkcja śmieci, których obecnie jedynym sposobem zagospodarowania jest spalenie w specjalistycznej instalacji, a niestety moce przerobowe takich instalacji są niewystarczające do spalenia wszystkich odpadów.

Dodatkowo podkreślono, że narastającym problemem jest ciągle rosnąca ilość produkowanych przez nas samych śmieci oraz coraz bardziej złożona budowa opakowań, mocno utrudniająca, a nawet wręcz uniemożliwiająca ich recykling. Dla porównania tylko w samym Jaśle łączna ilość odbieranych odpadów w ciągu czterech ostatnich lat wzrosła z 10650 ton do 12020 ton.

Fot. Urząd Miasta w Jaśle

Każdy z nas z pewnością zauważa, że codziennie jesteśmy zasypywani nadmierną ilością niepotrzebnych opakowań (kilkukrotne zabezpieczenie produktu np. poprzez zbędną folię, tekturę, itp.). Dlatego docelowo konieczne są działania i zmiany na szczeblu krajowym. Obecnie Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami przepisów dotyczących gospodarki odpadami, które rozszerzą odpowiedzialność na producentów opakowań.

Natomiast już teraz codziennie możemy mieć wpływ na ilość wytwarzanych przez siebie odpadów m.in. poprzez kompostowanie odpadów zielonych, robienie racjonalnych zakupów, używanie toreb wielokrotnego użytku czy kupowanie produktów w zwrotnych opakowaniach. By to uświadomić swoim mieszkańcom gminy zadeklarowały chęć prowadzenia wspólnych działań edukacyjno-informacyjnych promujących racjonalną gospodarkę odpadami wytwarzanymi w naszych domach.

Jednocześnie w imieniu gmin informujemy, że w najbliższym czasie mogą wystąpić trudności z odbiorem odpadów, co związane jest z brakiem możliwości płynnego przekazywania ich do dalszego przetworzenia.

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Sierpniowa edycja konkursu zakończona

Zwycięzcą sierpniowej edycji konkursu fotograficznego Jasło FOTOEYE zostało zdjęcie „Skate-park” wykonane przez Jakuba Orłowskiego. Spośród 44 zdjęć zakwalifikowanych do konkursu komisja postanowiła...

Judy Garland w JDK: Smutne życie legendy Hollywood

Sztuką „Judy” (18 września br.) w reżyserii Sławomira Chwastowskiego Jasielski Dom Kultury rozpoczął tegoroczne XII Jesienne Spotkania z Teatrem. W tytułowej roli...