wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Funkcjonalna kuchnia w kilku krokach

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. Istotą jest, by była ona zaprojektowana w sposób przemyślany. Dobór odpowiednich mebli oraz sprzętów AGD sprawi, że będzie funkcjonalna, a korzystanie z niej to będzie czysta przyjemność. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas aranżowania tego pomieszczenia? 

Od czego warto zacząć urządzanie kuchni?

Jeżeli to dotyczy nowego domu, kiedy mamy wpływ na istotne czynniki warto szczególną uwagę zwrócić na to, gdzie umieszczone zostanie przyłącze gazu oraz jakie będzie rozmieszczenie gniazdek (warto przygotować dodatkowe gniazda do małych sprzętów AGD), włączniki światła. Jeżeli remontujemy kuchnię warto te czynniki uwzględnić przy planowaniu tej przestrzeni. Należy wziąć pod uwagę wielkość kuchni oraz w jakim jest ona kształcie. Niestety ze względu na wymiary kuchni, czy jej kształt nie zawsze da się zastosować do zasad ergonomicznego zagospodarowania przestrzeni, ale warto znać podstawowe zależności, by móc stworzyć możliwie jak najbardziej bliskie ideałowi miejsce. 

Strefy w kuchni 

Podczas aranżowania przestrzeni kuchennej, dbając o przemyślany układ zabudowy kuchennej oraz rozmieszczenia sprzętów AGD dobrze, jeżeli zna się zasadę, z której korzystają projektanci. Mianowicie warto zwrócić uwagę na strefy, które powinny się znaleźć w kuchni. Konkretnie jest ich 5, jeżeli będą one rozplanowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wówczas wszelkie prace kuchenne będą czystą przyjemnością przy minimum wysiłku. Poniżej znajdą Państwo wyszczególnioną i opisaną po krótce każdą z nich. 

  • strefa zapasów– najlepiej, jeżeli znajduje się jak najbliżej wejścia do kuchni, by po powrocie z zakupów móc szybko wypakować produkty. Do tej strefy zalicza się lodówka, mogą to być lodówki do zabudowy, a także wolnostojące, zamrażarka oraz pojemna szafa, szuflady, systemy cargo – idealne do przechowywania zapasów. Skupiając się na tej strefie warto przemyśleć z jakiej kategorii lodówki nas szczególnie interesują. Na rynku są nowoczesne lodówki pod zabudowę, a także wolnostojące. Pozwolą nam  przechowywać żywność bez obaw o jej świeżość. Do przechowywania suchego prowiantu, większych zapasów niezbędne są pakowne szafy, przemyślane szuflady, w których zmieszczą  bez problemu, m.in. ryż, kaszę, kawę, mąkę.
  • strefa zmywania – dotyczy to zlewozmywaka oraz zmywarki. To miejsce, w którym oprócz zmywania naczyń myje się także świeże produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, czy mięso. Tu niezbędne są wszelkiego rodzaju środki czystości, detergenty, gąbki i zmywaki, ściereczki oraz ręczniki kuchenne. Świetnie jeżeli blisko są kosze na śmieci, pojemniki niezbędne do segregacji śmieci, a zmywarka jest w jak najmniejszej odległości od zlewu. 
  • strefa przygotowywania – bez dwóch zdań ta strefa jest najczęściej wykorzystywana o różnych porach, dlatego warto zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Tu króluje niezbędny, praktyczny blat roboczy, a pod ręką muszą się znaleźć sztućce, łyżki do mieszania, miski, tace i inne. Warto mieć w pobliżu pojemniki z suchymi produktami takimi mąka, makaron, czy przyprawy. 
  • strefa gotowania i pieczenia – tu na pierwszym planie jest płyta grzewcza oraz oraz piekarnik, praktyczne zastosowanie może mieć również kuchenka mikrofalowa w zabudowie kuchennej. Nad płytą znaleźć się powinien również okap. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest posiadanie piekarnika w słupku, w zabudowie. Jest to wygodne rozwiązanie, nie trzeba się już schylać podczas wkładania potraw do urządzenia, a także doglądania. W słupku także często znajduje się kuchenka mikrofalowa, co jest oszczędnością miejsca. 

Lodówki do zabudowy i inne sprzęty AGD

Obecne rozwiązania w kuchni pozwalają na znaczną oszczędność miejsca. Warto dobierać sprzęty do potrzeb rodziny, a także zwracać uwagę na wysoką jakość, a na końcu na spójną kolorystykę, pasującą do tej powierzchni. Okapy nie muszą zajmować już dużo miejsca, mogą być schowane w szafce, dzięki temu zachowany jest minimalizm i estetyka. Kuchenka mikrofalowa to szybki sposób, by od czasu do czasu podgrzać posiłek, nie musi ona już stac na blacie, warto wybrać taką do zabudowy. Również piekarnik może znaleźć się na wygodnej wysokości, by korzystać z niego na stojąco i obserwować proces pieczenia. Lodówki do zabudowy cieszą się ogromną popularnością. Lodówki Electrolux zadbają o świeżość żywności, za sprawą stabilnej temperatury oraz dostosowanej wilgotności. Pełna bezszronowa no frost zapewni Ci duży komfort. Wybierając lodówki pod zabudowę warto wziąć pod uwagę liczebność rodzin.  Niektóre modele mają większe wymiary, dzięki temu pojemność użytkowa zamrażarki jest znacznie okazalsza. Komora świeżości to kolejny istotny aspekt, dzięki niej utrzymuje się stabilna temperatura nawet podczas otwierania drzwi, cechuje się także kontrolą wilgotności. Lodówki do zabudowy mogą posiadać takie dodatkowe funkcje jak pełny no frost. Nowoczesne lodówki coraz częściej posiadają regulację wilgotności, dzięki czemu żywność dłużej zachowa świeżość. 

Dobre sprzęty ustawione w odpowiedniej kolejności, wybór umeblowania, który spełni oczekiwania i wzięcie pod uwagę powyższych zasad zapewni Państwu radość z użytkowania kuchni.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły