Fundusz Sprawiedliwości i punkt pomocy osobom pokrzywdzonym

1
Fundusz Sprawiedliwości i punkt pomocy osobom pokrzywdzonym

Możliwość utworzenia lokalnego punktu pomocy osobom pokrzywdzonym, była jednym z tematów spotkania, które odbyło się wczoraj w Urzędzie Miasta w Jaśle. W spotkaniu uczestniczyli Marcin Warchoł, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Maria Kurowska członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Henryk Rak przewodniczący Rady Miejskiej Jasła oraz Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Od 1 stycznia 2019 r. działa nowy system pomocy prawnej. Bezpłatna pomoc prawna dostępna jest teraz dla wszystkich potrzebujących, których nie stać na płatną usługę prawniczą. Wystarczy oświadczenie osoby, że nie jest w stanie ponieść kosztów prawnika.

Nie jest to jedyna forma pomocy oferowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które promuje również Fundusz Sprawiedliwości. Fundusz pomaga miedzy innymi osobom pokrzywdzonym oraz ich najbliższym, a na którego realizację  przeznaczono kwotę 352,5 mln zł (lata 2019-2021).

Obszary działań Funduszu Sprawiedliwości to: udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym;udzielanie pomocy osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym; pozostałe zadania, w tym przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Program pozwala na świadczenie kompleksowego wsparcia eksperckiego i materialnego.

Wybrane zadania realizowane przez Ośrodki Pomocy i lokalne punkty to: pomoc osoby pierwszego kontaktu; psychoterapia, pomoc psychologiczna lub psychiatryczna; pomoc prawna, w tym alternatywne metody wspierania konfliktów; zakwaterowanie bądź udzielanie schronienia, koszty świadczeń zdrowotnych i lekarstw; podnoszenie kwalifikacji zawodowych; pomoc materialna.

Sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym cały czas się rozrasta. Obecnie dostępnych jest 39 ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości wraz z punktami lokalnymi w całej Polsce.

Więcej informacji na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta
23 maja, 2019 17:52

Brawo Pani Marysiu!