wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaFelietonyFotowoltaika we własnym domu - od czego zacząć?

Fotowoltaika we własnym domu – od czego zacząć?

W chwili kiedy piszę te słowa, jesteśmy w pełni wakacyjnego sezonu. A upały za oknem mocno doskwierają. Ale te upały prowadzą też do rozmyślań o dwóch sprawach. Pierwsza sprawa to: jak się ochłodzić i ew. w jaką klimatyzację zainwestować. Druga sprawa to jak wykorzystać słońce. I obydwie te sprawy w pewien sposób się łączą. Promienie słoneczne możemy wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej, którą później można wykorzystać do napędzania klimatyzacji. Ale w tym artykule będzie mowa o czymś zupełnie innym. O wykorzystaniu tej energii do ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne domu

Ogrzewanie elektryczne ma sens zwłaszcza w tych miejscach, gdzie brakuje dostępu do gazu. Aczkolwiek nawet tam, właściciele domów, zaczynają inwestować w energię słoneczną.

No dobra, ale po kolei. Gdy tylko za oknem są upały, od razu w sieci zaczynają pojawiać się reklamy zachęcające do założenia instalacji fotowoltaicznej. Ale tak naprawdę to nie od niej powinniśmy zacząć.

Zastanówmy się do czego nam ta instalacja będzie w ogóle potrzebna. Jeśli ma ona pokrywać tylko zapotrzebowanie na bieżące potrzeby elektryczne to jej instalacja raczej mija się z celem. W tym tekście będzie mowa o jej wykorzystaniu do ogrzewania domu.

Ile energii elektrycznej potrzeba do ogrzania domu?

Żeby wiedzieć ile paneli zamontować na dachu, trzeba znać swoje zapotrzebowanie. W przypadku ogrzewania dość łatwo jest to policzyć.

Wszystko zależy od wieku budynku i jego izolacji. A dokładniej, w skali roku, zapotrzebowanie na energię do ogrzania 1 m2 powierzchni domu, wygląda następująco:

  • dla starych budynków, ze słabą izolacją jest to 200 kWh
  • dla starych budynków, po termomodernizacji jest to 70 kWh
  • dla nowych budynków, z dobrą izolacją jest to 35 kWh

Tak więc w przypadku nowego domu o 100 m2 powierzchni rocznie będzie potrzeba 3500 kWh, a dla starego, ale po termomodernizacji (o tej samej powierzchni) będzie to 7000 kWh.

Teoretycznie już w tej chwili wiesz ile energii powinny rocznie wytwarzać Twoje panele na dachu, by pokryć to zapotrzebowanie. Ale jest jeszcze coś, o czym trzeba wiedzieć. O tym w kolejnym punkcie.

Ogrzewanie elektryczne, ale jakim sposobem?

Zanim zamontujemy panele na dachu warto zastanowić się jeszcze w jaki sposób nasz dom będzie ogrzewany. Sposobów jest przynajmniej kilka.

Pierwszy sposób to piec elektryczny CO. Taki piec działa tak jak piec węglowy. Podgrzewa wodę, tyle że prądem zamiast spalanym węglem, która później trafia do grzejników. 

Drugi sposób to grzejniki elektryczne rozlokowane w pomieszczeniach. Tutaj nie potrzeba pieca. Grzejniki elektryczne tak samo jak te tradycyjne można powiesić na ścianę lub postawić na podłodze i zdemontować na zimę. Grzejniki podłączamy po prostu do gniazda elektrycznego.

Trzeci sposób to pompa ciepła. Niestety wciąż jest to dość droga inwestycja w naszym kraju.

Czwarty sposób to elektryczne ogrzewanie podłogowe. Montujemy je w betonowej posadzce, pod wierzchnim jej okryciem (płytki, panele). Trudno jest zamontować taką instalację w istniejącym budynku.

Piąty sposób to ogrzewanie na podczerwień. Są to specjalne maty montowane podtynkowo, zazwyczaj na ścianach. Istnieje też możliwość ich instalacji na suficie. Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, może to być operacja trudna do wykonania w istniejącym budynku.

Szósty sposób to klimatyzacja, która latem może ochładzać powietrze w domu, a zimą ogrzewać je. Problem jednak jest taki, że w przypadku ostrych mrozów możemy uszkodzić taką instalację.

Wszystkie te sposoby cechuje jedna ważna rzecz. Możemy nimi sterować wg własnych potrzeb. Co najważniejsze, poza centralką umieszczoną w domu, można to robić także przez internet (przebywając poza domem) np. za pomocą telefonu.

Sposobów jest oczywiście więcej. Powyżej wymienione są tylko te najbardziej popularne. Wybór zależy głównie od tego, czy instalacja powstaje w nowym czy istniejącym budynku, a w związku z tym czy jej montaż będzie inwazyjny czy też nie.

Instalacja fotowoltaiczna

Dopiero teraz przyszedł czas na instalację fotowoltaiczną. Zanim jednak przejdziesz do tego kroku, czyli dobierzesz potrzebną moc takiej instalacji, warto jeszcze raz wszystko przeliczyć.

Konkretniej, warto przeliczyć, czy obliczona moc roczna na każdy metr powierzchni domu zbliża się z mocą urządzeń, które wybierzemy jako źródło ciepła.

Oczywiście my, jako konsumenci, nie jesteśmy specjalistami. Zanim dokonasz jakiegokolwiek zakupu, warto skonsultować się ze specjalistami od fotowoltaiki, którzy dokładnie zapoznają się z Twoimi potrzebami i dobiorą odpowiednie rozwiązanie o mocy, której potrzebujesz.

Warto jednak do takiej rozmowy (i negocjacji) się przygotować, chociażby zdobywając wiedzę jak powyżej.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat zmiany ogrzewania na elektryczne w istniejącym domu, przeczytaj artykuł pt. “Ogrzewanie elektryczne w istniejącym domu”, który znajdziesz pod poniższym linkiem: http://www.szefowadomu.pl/pl,15,ogrzewanie-elektryczne-w-istniejacym-domu

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze artykuły