wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Finał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Liryczne Jasło

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

15 maja 2019 r. podczas uroczystego Finału XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Liryczne Jasło, poznaliśmy i nagrodziliśmy laureatów. Organizatorem Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz ze  Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle. Uroczysty Finał odbył się na Sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury – współorganizatora imprezy.

Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły Dorota Woźnica, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Aleksandra Dacyl, wieloletni juror Konkursu.

Liryczne Jasło

Spośród 330 uczestników konkursu jury wyłoniło 44 laureatów, przyznając 7 pierwszych nagród, 6 drugich i 7 trzecich oraz aż 24 wyróżnienia. Jak stwierdził we wstępie do tomiku z pracami laureatów Grzegorz Kociuba – przewodniczący Jury Konkursu: Od lat jury jasielskiego konkursu jest pod wrażeniem poziomu nadsyłanych prac, zdradzających nie tylko literackie fascynacje młodych autorów, ale również niemałą biegłość warsztatową i dociekliwość w obserwowaniu rzeczywistości oraz artykułowaniu owych obserwacji. Cieszą nas również te utwory, w których piszący ujawniają niemałą erudycję, ale też świadomość pisarską, wyrażającą się w grach z literackimi gatunkami, stylami, konwencjami. Oryginalność niektórych pomysłów i sprawność ich literackiej realizacji pozwalają na sytuowanie takich utworów w zasadzie wśród literackiego zawodowstwa.

Liryczne Jasło

Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podziękowała młodym twórcom za udział w konkursie, życzyła im weny i nieustającej radości z pisania oraz dalszych sukcesów literackich. Mariusz Kalandyk, poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego „Kwartalnika Edukacyjnego”, doktor nauk humanistycznych, członek jury, przysłał list, w którym radził początkującym pisarzom: Nie popadajcie w manieryzmy, anglicyzmy, piszcie o „tu i teraz”, a nie o Johnach, Andżelikach, i Christianach. Jest wiele do powiedzenia po polsku o tym, co świat dostarcza na wyciągnięcie dłoni.

Liryczne Jasło

Jan Tulik poeta, prozaik, dramaturg, eseista, członek jury, gratulując laureatom tegorocznej XXIV edycji OKLTDiM podkreślał uważność piszących na to, co ich otacza oraz rozpiętość tematyczną powstałych utworów. Jego wskazówki skierowane do laureatów dotyczyły tytulatury utworów, która jak wskazuje nie zawsze musi być oczywista. Taki zabieg wyzwala m.in. większą emocjonalność w odbiorze utworu i świadczy o zaawansowaniu piszącego.

Nagrody wręczali Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech oraz  juror Jan Tulik. Galę wręczenia nagród uświetniły występy młodych artystów z Jasielskiego Domu Kultury. Uczestnicy finału mieli okazję wysłuchać nagrodzonych wierszy i fragmentów prozy w wykonaniu recytatorów Sceny Słowa JDK: Aniki Koby, Natalii Żegleń, Michała Szpaka, Karoliny Niezgody, Nadii Czech i Jonatana Maciejowskiego. Wysłuchali piosenek w interpretacji wokalistów: Emilii Starzec, Faustyny Dziedzic i Aleksandry Leśniak.

Uczestnicy gali obejrzeli także wystawę prac laureatów w holu MBP w Jaśle.

Gratulujemy wszystkim laureatom. Lista laureatów dostępna jest na stronie MBP w Jaśle.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły