Prowadzenie własnej firmy nigdy nie jest łatwym zadaniem. Przedsiębiorca, zwłaszcza początkujący, często musi mierzyć się z różnymi trudnościami. Ogromnym problemem są zatory płatnicze, które utrudniają finansowanie bieżącej działalności i negatywnie wpływają na płynność finansową firmy. Jak sobie z nimi radzić?
Jeszcze kilkanaście lat temu faktoring nie był zbyt popularną usługą na polskim rynku. Obecnie coraz chętniej korzystają z niego początkujących właściciele firm. Co warto wiedzieć na jego temat?
Na czym polega faktoring?
Na początkującego przedsiębiorcę czeka naprawdę wiele trudności. Problemy może sprawić nawet wypełnienie prostego formularza ZUS ZCNA.
Ogromnym problemem dla firm, które dopiero pojawiły się na rynku, są faktury z odroczonym terminem płatności. Faktoring dla nowych firm polega na tym, że firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy wierzytelności wynikające z faktur. Dzięki temu właściciel firmy nie musi czekać na przelew do terminu określonego na fakturze – natychmiast uzyskuje środki finansowe gwarantujące płynność finansową firmy.
Dla początkujących firm faktoring to bardzo często najlepsza i jedyna dostępna forma, jeśli chodzi o zewnętrzne finansowanie. Brak historii kredytowej sprawia, że uzyskanie kredytu z banku może być dla nich niemożliwe, nie mogą także liczyć na zaciągnięcie kredytu kupieckiego od dostawców.
Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skorzystać z faktoringu? Zajrzyj pod adres https://www.firmowakasa.pl/jak-skorzystac-z-faktoringu-bez-bik-i-krd/.
Faktoring a kredyt – różnice
Zarówno kredyt, jak i faktoring stanowią źródła finansowania, jednak bardzo się od siebie różnią. Podczas gdy zaciągnięcie kredytu związane jest z koniecznością posiadania zdolności kredytowej, a jego zaciągnięcie wpływa na jej obniżenie, faktoring dla firm w żaden sposób nie zmienia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.
Faktoring polega na sprzedaży wierzytelności, a jedyny koszt, jaki ponosi przedsiębiorca, to prowizja. Z kolei kredyt polega na pożyczeniu pieniędzy, które nie tylko trzeba w całości oddać, ale także zapłacić od nich wymagane odsetki. Przy kredytach dla firm często wymagane jest zabezpieczenie, którego z kolei nie trzeba posiadać przy faktoringu.
Faktoring dla nowych firm – dlaczego warto z niego skorzystać?
Trzeba pamiętać o tym, że kredyty na start dla przedsiębiorców wymaga określonego zabezpieczenia i wcale nie jest łatwy do otrzymania. Tymczasem przedsiębiorca często ponosi wydatki na działalność już od pierwszego dnia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zawarcie umowy faktoringu z podmiotem zajmującym się świadczeniem usług tego typu jest dla nowych firm najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można zapewnić sobie środki niezbędne do codziennego funkcjonowania, opłacania podatków, ZUS-u i pensji pracowników. Sprawia to, że firma od razu staje się bardziej konkurencyjna i nie musi czekać na środki związane z odroczonymi fakturami.
Nie ma co ukrywać, że potencjalni kontrahenci z reguły preferują dłuższe terminy płatności. Faktoring dla początkujących przedsiębiorstw sprawia, że firma staje się znacznie bardziej atrakcyjna w ich oczach.