wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Episkopat przeciwny Polskiemu Ładowi. Składka zdrowotna zbyt wysoka dla księży

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Głosy krytyki wobec Programu Polski Ład wychodziły od przedsiębiorców, ekonomistów a nawet dymisjowanego niedawno wicepremiera Jarosława Gowina. Do grona niezadowolonych przyłączył się także polski Kościół, który ustami biskupów krytykuje nowy program Prawa i Sprawiedliwości.

pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne

Arcybiskup Stanisław Gądecki
- Reklama -

Powodem krytyki rządowego Programu Polskiego Ładu przez Kościół są wyższe podatki, które będą musieli płacić księża. Dotyczy to konkretnie 9-procentowej składki zdrowotnej, która według założeń Programu nie może być odliczana od podatku. Kościół zarzuca dodatkowo rządowi brak konsultacji w tej sprawie. Występując w swoim interesie Episkopat powołał się na  art. 22 ust. 2 Konkordatu.

Polski Ład niezgodny z Konkordatem

W obronie finansowych interesów Kościoła Katolickiego w Polsce wystąpił sam przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce. – art. 22 ust. 2 Konkordatu.

Kościół upomina Premiera Mateusza Morawieckiego

Sprawę dokładnie opisał Puls Biznesu. Przewodniczący KEP skierował pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego, które zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Arcybiskup Gądecki nie jest zadowolony z tego, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne – cytat za spidersweb.pl.

Czy popierasz stanowisko polskiego Kościoła?

Wszystkie decyzje polskiego rządu, które wpływają na finanse Kościoła powinny być z nim konsultowane!

Program Polski Ład wspiera najbiedniejszych

Rozwiązania zawarte w rządowym Programie Polski Ład mają z założenia wspierać najbiedniejszych. Niektóre z jego elementów są mniej korzystne dla najbogatszej części społeczeństwa, ale sprawiedliwość społeczna czasami domaga się pewnych ustępstw.

Polski Ład składa się z 10 obszarów i dotyczy najważniejszych aspektów w życiu Polaków. To: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska-nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. – więcej na temat Polskiego Ładu można dowiedzieć się na stronie polskilad.pis.org.pl

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Grrr
23 sierpnia, 2021 19:04

Złodzieje drenują kieszenie naszych ubogich duszpasterzy!

- Reklama -

Ostatnie artykuły