wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Epipremnum złociste – uprawa i pielęgnacja

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Epipremnum złociste, inaczej Epipremnum aureum, zaliczane jest do rodziny roślin obrazkowatych (Araceae). To imponujące pnącze, którego bujny wzrost pozwala na wytworzenie przyrostów o długości nawet jednego metra rocznie, w warunkach domowych jest w stanie osiągnąć około 5-6 metrów.

Roślina zachwyca przede wszystkim niezwykle błyszczącymi liśćmi – sercowate i wydłużone blaszki o ostrym zakończeniu upstrzone są kremowo-żółtymi smugami na soczyście zielonym tle. Dobrze pielęgnowane epipremnum jest piękną ozdobą, a do tego nie sprawia problemów w uprawie i doskonale oczyszcza powietrze – warto mieć je w swojej kolekcji!

Wymagania epipremnum aureum

Stanowisko dla epipremnum powinno być jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina znosi też miejsca z ograniczonym dostępem światła, jednak liście są wtedy bardziej zielone, bo to właśnie promienie słoneczne przyczyniają się do ich pstrokatego wybarwienia. Epipremnum złociste toleruje szeroki zakres temperatur, dlatego może rosnąć w pomieszczeniach nieco chłodniejszych, jak i w tych bardzo ciepłych.

Podłoże dla tego pnącza powinno być przepuszczalne, aby woda nie zalegała wokół systemu korzeniowego. Najlepiej sprawdzi się zmieszanie gotowego podłoża dla roślin zielonych z perlitem, drobnym keramzytem, piaskiem i włóknem lub chipsami kokosowymi, a dodanie odrobiny węgla zapobiegnie gniciu rośliny. Odczyn takiej mieszanki powinien być lekko kwaśny. Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażu, którą może być keramzyt, potłuczona ceramika lub kamienie.

Może się wydawać, że ze względu na rozmiary, epipremnum potrzebuje dużej donicy, jednak roślina ta ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego najlepiej sprawdzi się mała lub średnia doniczka.

Pielęgnacja epipremnum aureum

Epipremnum złociste jest dość wymagające pod względem nawodnienia. Przelanie może powodować gnicie korzeni oraz żółknięcie i odpadanie liście, natomiast przesuszenie – ich zbrązowienie. Najbezpieczniej podlewać roślinę często, ale niewielką ilością odstanej wody i koniecznie dopiero po upewnieniu się, że ziemia przeschła.

Pielęgnacja epipremnum aureum

Młode pnącza najlepiej przesadzać co roku, a już starszej roślinie wystarczy to raz na 2-3 lata. Pokrój zagęszcza się poprzez przycięcie pędów na początku sezonu wegetacyjnego, czyli w marcu lub kwietniu. Pędy można wykorzystać na rozmnożenie epipremnum. Wystarczy włożyć uciętą sadzonkę z korzeniem powietrznym i minimum dwoma węzłami do słoika z wodą i poczekać kilka tygodni na rozwinięcie korzeni. Po tym czasie należy „przeprowadzić” młodą roślinkę do niewielkiej doniczki z przepuszczalnym podłożem.

Aby liście epipremnum złocistego pozostały w doskonałej kondycji, bardzo ważne jest nawożenie rośliny wiosną, latem i wczesną jesienią. Najlepszy będzie nawóz do roślin zielonych lub do roślin o ozdobnych liściach, bogaty w azot.

Pomysły na aranżację epipremnum złocistego

Ze względu na swój pokrój, epipremnum złociste doskonale sprawdzi się w aranżacjach pnących i wiszących. Roślina może piąć się po paliku kokosowym, drabinkach kwiatowych lub nawet po przypadkowo zaadaptowanym przez siebie pobliskim przedmiocie. Pędy wystarczy wtedy podtrzymać za pomocą sznurka lub drucików przeznaczonych do roślin. Pięknie prezentuje się również pokrywając fragment pomieszczenia, na przykład dekoracyjną kratę zawieszoną na ścianie, po której pnie się aż do jej całkowitego zakrycia. Doniczkę z efektownymi, długimi pędami można umieścić także w wyższych partiach, na przykład na wysokich meblach lub w wiszących plecionkach ze sznurka. Epipremnum opada wtedy swobodnie, tworząc piękne kaskady i nadając pomieszczeniu niepowtarzalnego wyglądu i charakteru.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły