wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Egzamin Na Prawo Jazdy – Jak Się Przygotować?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Posiadanie prawa jazdy to niewątpliwie ogromne ułatwienie zarówno dla osób pracujących, jak i tych, którzy mieszkają na obrzeżach miasta. Możliwość prowadzenia pojazdu mechanicznego bardzo często ułatwia ludziom znalezienie zatrudnienia. Podróżowanie komunikacją miejską bywa nieco uciążliwe. Kierowcy tramwajów i autobusów mają obowiązek zatrzymywania się w wyznaczonych miejscach, co prowadzi do powolnego przemieszczania. Aby móc prowadzić samochód osobowy, należy posiadać prawo jazdy kategorii B. Jak poradzić sobie ze stresującym egzaminem?

Przygotowanie do prawa jazdy – niezbędne formalności

Chcąc otrzymać dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem, kursant musi przebrnąć przez szereg niezbędnych etapów – od spraw urzędowych po egzamin teoretyczny i praktyczny. O prawo jazdy może ubiegać się każda osoba pełnoletnia, u której nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodu.

W pierwszej kolejności należy przedstawić w urzędzie odpowiednie dokumenty: aktualne zdjęcie, wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie lekarskie, a także dokument tożsamości. W niektórych przypadkach wymagane jest również przeprowadzenie odpowiednich badań psychologicznych. Zdarza się, że badania lekarskie na prawo jazdy są wykonywane w wybranej przez kursanta szkole jazdy, co stanowi duże ułatwienie.

Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych formularzy, w wydziale komunikacji zostaje wygenerowany indywidualny profil kandydata na kierowcę (PKK). Ten elektroniczny zestaw informacji zawiera podstawowe dane osoby ubiegającej się o prawo jazdy, ilość godzin szkolenia, a także wynik egzaminu teoretycznego i praktycznego.

W dniu odebrania numeru PKK można zastanowić się nad wyborem szkoły jazdy, która przeprowadzi zajęcia z nauki jazdy, a także przygotuje kursanta do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

Nauka do egzaminu na prawo jazdy

Część teoretyczna

Aby zdać egzamin teoretyczny, niezbędna jest znajomość przepisów ruchu drogowego oraz zasad pierwszej pomocy. Mimo tego, iż baza pytań egzaminacyjnych jest regularnie aktualizowana, kursant powinien rozwiązywać jak najwięcej darmowych testów online. Na początkowym etapie nauki znakomicie sprawdzą się płyty CD z aktualną bazą pytań i odpowiedzi, a także podręczniki i aplikacje na telefon.

Niektóre osoby, starające się o otrzymanie uprawnień do kierowania samochodem, dołączają do grup dla kursantów na mediach społecznościowych oraz śledzą fanpage’e prowadzone przez instruktorów lub egzaminatorów. Ogromną bazą wiedzy są również popularne serwisy internetowe.

Część praktyczna

Nauka jazdy wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna – zdolność do prowadzenia samochodu jest kwestią wprawy. Przygotowując się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy, warto (jeśli jest taka możliwość) zmieniać często instruktora, ponieważ każdy z nich ma inną technikę jazdy i indywidualny system nauczania. Dzięki temu kursant będzie mógł wybrać najbardziej komfortowy sposób prowadzenia pojazdu.

Kurs nauki jazdy obejmuje zarówno ćwiczenia na placu manewrowym, jak i wielogodzinną praktykę na drodze. Podczas trwania jazdy po mieście powinno się zadawać jak najwięcej pytań, dotyczących zachowania w ruchu drogowym. Warto o tym pamiętać, ponieważ na egzaminie państwowym nie będzie już takiej okazji.

Nauka jazdy samochodem powinna odbywać się w godzinach porannych, jak i wieczornych, aby osoba ubiegająca się o prawo jazdy umiała poruszać się pojazdem również po zmroku. Sam egzamin praktyczny warto ustalić w takich godzinach, aby ominąć godziny szczytu. Najlepszy przedział czasowy na egzamin na prawo jazdy to najczęściej 9:00 do 14:00 – wtedy ruch na drogach jest stosunkowo mniejszy, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko potknięć w trakcie jazdy takich jak np. nieprzepuszczenie pieszych na pasach lub wymuszenie pierwszeństwa.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Zadaniem egzaminu teoretycznego jest zilustrowanie realnych sytuacji w ruchu drogowym. Ta część przebiega w zamkniętej sali przy użyciu komputerów. Do multimedialnego testu dodane są zadania w formie jednokrotnego wyboru. Oznacza to, że tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. W pierwszej kolejności każda osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii B musi odpowiedzieć na 20 pytań w formie „tak” lub „nie”. Na zapoznanie się z pytaniem kursanci mają jedynie 20 sekund, wyświetlany film trwa 10 sekund, a na udzielenie poprawnej odpowiedzi jest 15 sekund. Następnie osoby zdające egzamin muszą uporać się z 12 specjalistycznymi pytaniami, które zawierają 3 możliwe odpowiedzi. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać na egzaminie teoretycznym to 74. Jednak aby ukończyć go z wynikiem pozytywnym, wystarczy zebrać 68 punktów. Warto również pamiętać, że nie ma możliwości powrotu do danego pytania, a czas trwania części teoretycznej wynosi 25 minut.

W zależności od stopnia trudności, pytania mają zróżnicowaną wartość punktową:

  • 4 pytania – 1 punkt,
  • 6 pytań – 2 punkty,
  • 10 pytań – 3 punkty.

Część specjalistyczna zawiera:

  • 2 pytania za 1 punkt,
  • 4 pytania za 2 punkty,
  • 6 pytań za 3 punkty.
Prawo jazdy
www.pexels.com

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Aby przystąpić do egzaminu praktycznego, należy najpierw zdać część teoretyczną. Egzamin praktyczny na prawo jazdy rozpoczyna się od sprawdzenia dokumentu tożsamości zdającego oraz specjalistycznego sprzętu rejestrującego.

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części – pierwsza część egzaminu przeprowadzana jest na placu manewrowym, a kolejna odbywa się w ruchu drogowym. Na początku osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi poprawnie odpowiedzieć na dwa pytania, które dotyczą działania i budowy pojazdu. Następnie egzaminowany przygotowuje się do jazdy, ustawia zagłówek, fotel oraz lusterka, a także zapina pasy bezpieczeństwa i włącza odpowiednie światła.

Pierwszym zadaniem na placu manewrowym jest jazda po łuku do przodu i do tyłu. Kolejno zdający musi poprawnie wykonać ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego – każdy manewr można powtórzyć, o ile nie popełniono poważnego błędu (np. najechanie na pachołek podczas jazdy po łuku). Gdy wszystkie zadania zostaną poprawnie wykonane, osoba egzaminowana wykazuje swoje umiejętności w ruchu miejskim. Egzaminator ocenia:

  • wyprzedzanie, omijanie, wymijanie i zawracanie,
  • parkowanie równoległe, prostopadłe i skośne,
  • właściwa zmiana biegów,
  • jazda na skrzyżowaniach i rondach,
  • wykonywanie podstawowych manewrów np. zmiana kierunku jazdy.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi wykazać się takimi umiejętnościami jak: ocena zagrożeń na drodze i zachowanie wobec innych uczestników ruchu.

Czas trwania części praktycznej to minimum 40 minut. Egzaminator może jednak podjąć decyzję o skróceniu go do 25 minut, jeśli w tym czasie kandydat wykona prawidłowo wszystkie zadania. Egzamin zostanie też przerwany (z wynikiem negatywnym), jeśli dojdzie do poważnego błędu zagrażającego innym uczestnikom ruchu.

Podsumowanie

Do egzaminu na prawo jazdy warto się odpowiednio przygotować, aby zdać go za pierwszym podejściem. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy jedynie opanować jazdę samochodem, przerabiać testy online i nauczyć się panować nad stresem.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły