5 maja na Rynku w Jaśle odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze, o którą zadbały występy utalentowanych jasielskich mażoretek.
– Osoby opóźnione umysłowo potrzebują – może bardziej niż inni chorzy – naszej uwagi i życzliwości, zrozumienia i miłości: nie można ich pozostawić samych, aby niemal bezbronne i bezradne stawiały czoło trudnemu zadaniu, jakim jest życie – mówił Papież Polak Święty Jan Paweł II, który z miłością pochylał się nad ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną.
5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto to zapoczątkowano we Francji na początku lat 90. XX wieku.
W Polsce dzień ten obchodzony jest jako Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zasadniczym celem tego święta jest nasza solidarność z osobami chorymi umysłowo, które na co dzień borykają się z różnymi życiowymi problemami, trudnościami i cierpieniem.
Wzorem lat ubiegłych Dzień ten świętowano na płycie jasielskiego Rynku. Wydarzenie było szczególną okazją do podziękowań, wspólnych gier i zabaw oraz występów artystycznych.
Wyjątkową radość i uśmiech na twarzach zebranych osób wywołały mażoretki z Jasielskiego Domu Kultury, które pod opieką Pani Pauliny Baran zaprezentowały spektakularne widowisko taneczne.
Zebrani goście mogli także podziwiać okolicznościową wystawę, złożoną z prac plastycznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Zostały również wręczone statuetki ,,Człowiek z sercem’’. Otrzymały je osoby troszczące się bezinteresownie o dobro ludzi chorych i cierpiących umysłowo.
Mażoretki to nie Jasielski Dom Kultury a reprezentantki Domu Kultury w Kołaczycach