wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Dożynki w powiecie jasielskim. Bayer Full, Mateusz Mijal i Zenon Martyniuk porwali tłumy!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wczoraj w Osieku Jasielskim odbyły się Dożynki Powiatowe połączone z Dniami Gminy. Dawno, nawet przed pandemią, nie widzieliśmy takiego tłumu! Po mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim ulice wypełniły barwne korowody dożynkowe, które przemaszerowały na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Uroczystego rozpoczęcia święta Dożynek Powiatowych i Dni gminy Osiek Jasielski dokonał Starosta jasielski Adam Pawluś i Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski.

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe tylko w powiecie jasielskim

Dożynki to ludowe święto plonów. Czas szczególnie ważny dla rolników, którzy w połowie sierpnia zbierają owoce swojej całorocznej, ciężkiej pracy. Zwyczaj plecenia wieńców jest częścią naszej bogatej tradycji ludowej. Wieńce powstają z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek.

Wieniec dożynkowy nazywany bywał „plonem” bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. [źródło: wikipedia.org]

Podczas krótkiej inscenizacji można było dowiedzieć się, jak kiedyś pracowano na roli. Nie wiele osób pamięta jak wygląda i do czego służy cep. Współcześni rolnicy używają drogich i zaawansowanych maszyn. Kiedyś wszystko zależało od siły naszych mięśni. Zboże, rozłożone na klepisku, młócono za pomocą cepa uderzając w nie bijakiem.

Długa kolejka do szczepień przeciw COVID-19

Każdy z uczestników dożynek powiatowych mógł przy okazji zaszczepić się przeciwko COVID-19. W Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji działał punkt szczepień, do którego ustawiła się strasznie długa kolejka. Chętnych do szczepienia było tylu, że trudno było przecisnąć się przez zgromadzonych w niej ludzi.

Według oficjalnych zaleceń w podobnych imprezach może brać udział maksymalnie 250 niezaszczepionych uczestników. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych.

Bayer Full, Mateusz Mijal i Zenon Martyniuk

Po obrzędzie dożynkowym i występach lokalnych artystów przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy wystąpił Sławomir Świerzyński z zespołem Bayer Full. Nie zabrakło jego najbardziej znanego przeboju Majteczki w kropeczki.

Po nim zaśpiewał nasz utalentowany jasielski muzyk Mateusz Mijal. Niedawno pisaliśmy o jego koncercie na Foluszu. Mateusz Mijal za każdym razem wypada świetnie i udaje mu się porwać tłumy!

Na końcu wystąpił „Cesarz Disco Polo” Zenon Martyniuk. Podobnie jak jego poprzednicy został wspaniale odebrany przez publiczność. Żadnemu artyście nie udało się zakończyć koncertu bez bisu.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły