wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Do Powiatu Jasielskiego trafi ponad 7,5 mln zł z II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o środkach, jakie trafią do Powiatu Jasielskiego w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Program ten stanowi kolejną formę działania Polskiego Rządu w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego i ma służyć wzmocnieniu tożsamości i wspólnoty oraz podkreśleniu turystycznych walorów Polski. Jego celem jest wspieranie samorządów w dążeniu do poprawy stanu, odbudowy i remontów obiektów zabytkowych. Zaliczamy do nich nie tylko zabytki muzealne, ale również wiele niszczejących, wymagających naprawy budynków użyteczności publicznej takich jak kościoły, szkoły, przedszkola, domy kultury, sklepy, lokale gastronomiczne czy budynki ratuszy miast. Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Adam Pawluś – Starosta Jasielski przywitał przybyłych na konferencje gości. W swojej wypowiedzi skierował się bezpośrednio do Polskiego Rządu, dziękując za stworzenie kolejnego dobrego programu, oraz do Województwa Podkarpackiego, z podziękowaniem za złożony wniosek, z którego funduszy przeprowadzona zostanie konserwacja zabytków Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie, gdzie mieści się również Sanktuarium Błogosławionego Władysława Findysza. Podkreślił również, że Rządowy program Odnowy Zabytków jest dla nas bardzo ważnym programem, ponieważ na terenie Powiatu Jasielskiego znajduje się wiele niszczejących zabytków, przydrożnych kapliczek wymagających tego, by ktoś się nimi zajął tak, by mogły cieszyć oko i wzbudzać swym pięknem podziw kolejnych pokoleń.

Gospodarz Powiatu Jasielskiego wspomniał również o tym, że Powiat Jasielski złożył wniosek na kwotę 400 000 zł, która przeznaczona zostanie na rewitalizację parku pałacowego położonego przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Wyraził nadzieję, że dzięki podjętym współpracom uda się zrewitalizować cały park. Przypomnę, że uczestniczymy też w projekcie transgranicznym Polska – Słowacja i wspólnie z krajem preszowskim chcemy zrealizować program związany z ochroną przyrody. Na terenie parku przyszpitalnego realizujemy Karpacki Ogród Deszczowy. Park ten będzie miał służyć nie tylko pacjentom szpitala ale przede wszystkim mieszkańcom Miasta Jasła.

Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP podkreśliła, że: jest to kolejny dobry dzień dla Powiatu Jasielskiego, ponieważ dzisiaj trafia do nas kolejna transza środków na renowacje zabytków. Zaznaczyła, że Rząd RP ma świadomość, jak bardzo cenne dla naszej tożsamości narodowej są zabytki, a jednocześnie jak potężne koszty stanowi utrzymanie ich w dobrej kondycji. Następnie podziękowała Staroście Jasielskiemu i wszystkim zebranym za podejmowane w tym celu starania oraz życzyła pomyślnej realizacji projektów. Niech nam nasza Polska – ta Polska, która jest bogata w zabytki, niech nam też pięknieje! – zakończyła.

Głos zabrał również Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Zauważył on, że obecny Rząd RP wyszedł wszystkim naprzeciw tworząc ten bardzo dobry program, skutkujący tym, że kolejne przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony zabytków mogą być realizowane. Podkreślił również, że pieniądze otrzymane zarówno w ramach pierwszego, jaki i drugiego – aktualnego naboru, przyczynią się do tego, że zachowamy to nasze dziedzictwo, zabytki dla przyszłych pokoleń.

Andrzej Stachurski – Wójt Gminy Osiek Jasielski podkreślił, że jest to kolejny dobry program, kolejne środki, dzięki którym samorządy lokalne mogą się rozwijać. W imieniu wszystkich przedstawicieli Gmin oraz wszystkich mieszkańców złożył na ręce Marii Kurowskiej – Poseł na Sejm RP, Wojciecha Zająca – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Adama Pawlusia – Starosty Jasielskiego, podziękowania: za to, że pomagacie nam i robicie wszystko, aby te środki trafiały do Powiatu Jasielskiego. Życzył również wszystkim beneficjentom programu powodzenia w realizacji zamierzonych inwestycji.

Powiat Jasielski otrzymał łącznie 6 141 281 zł. Ponadto Województwo Podkarpackie otrzymało 1 470 000 zł na konserwację zabytków Kościoła w Nowym Żmigrodzie. Środki te zostały następująco rozdysponowane:

 • Powiat Jasielski – 400 000 zł na rewitalizację parku pałacowego w Jaśle,
 • Miasto Jasło – 358 033 zł na remont dachu zabytku przy ulicy Wyspiańskiego i wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich zabytkowej bramy cmentarza komunalnego przy ul. Zielonej w Jaśle,
 • Gmina Kołaczyce – 876 120 zł na prace renowacyjno-konserwatorskie zabytkowych kapliczek oraz cmentarza z I Wojny Światowej,
 • Gmina Jasło – 391 100 zł na prace renowacyjno-konserwatorskie kościołów oraz cmentarza ofiar terroru hitlerowskiego,
 • Gmina Osiek Jasielski – 1 278 240 zł na prace renowacyjno-konserwatorskie kościołów oraz przebudowę szkoły na żłobek,
 • Gmina Tarnowiec – 392 000 zł na prace konserwatorskie oraz roboty budowlane w obrębie Dworu Pilińskich w Tarnowcu,
 • Gmina Nowy Żmigród – 380 000 na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowym kościele parafialnym w Starym Żmigrodzie,
 • Gmina Dębowiec – 399 840 zł na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkach znajdujących się na terenie Gminy Dębowiec,
 • Gmina Brzyska – 1 000 000 zł na wykonanie robót zabezpieczających Pałac Kotarskich w Brzyskach przed dalszą degradacją – etap I,
 • Gmina Skołyszyn – 404 287 zł na prace renowacyjno-konserwatorskie kościołów oraz figury św. Jana Nepomucena,
 • Gmina Krempna – 261 660 zł na prace renowacyjne zabytkowych cmentarzy.

W konferencji wzięli udział: Maria Kurowska- Poseł na Sejm RP, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Grzegorz Bara – Wójt Gminy Nowy Żmigród, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Rafał Papciak – Wójt Gminy Brzyska, Andrzej Stachurski – Wójt Gminy Osiek Jasielski, Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn, Marcin Bolek – Wójt Gminy Dębowiec, Katarzyna Maciejczyk – Sekretarz Gminy Krempna, Patrycja Bimkiewicz – reprezentant Miasta Jasła.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
lol
4 października, 2023 19:11

Przecież to promesy a nie pieniądze.

za-nieta
4 października, 2023 19:29
Odpowiedź na  lol

Wirtualne pieniądze bo teraz każdy może stanąć z plakietką

- Reklama -

Ostatnie artykuły