Praca
Ciągle się dąży do polepszenia warunków bytowych. Stawiamy sobie nowe zadania, staramy się dostosować do panującej wokół nas sytuacji. Niejednokrotnie nasza kariera stoi na pierwszym miejscu. Brakuje czasu na relaks, zadbanie o swoje zdrowe. Żyjemy w ciągłym stresie.
Udowodniono, że stres jest czymś co nas czasami mobilizuje, pomaga nam w koncentracji. Jest dobry, gdy trwa krótko i wiemy, że po nim jesteśmy zdolni wypocząć i zregenerować siły. Długo trwający stres, niejednokrotnie doprowadza nas do frustracji, który później przeradza się w taki stres, z którym już nie jesteśmy sami sobie poradzić. Zaczyna on negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, nie możemy nawiązać pozytywnego kontaktu z otoczeniem.
Nasze relacje na świat i to co się wokół nas dzieje jest sprawą indywidualną. Wrodzone mechanizmy adaptacyjne niektórym zapewniają możliwość poradzenia sobie z problemami dnia codziennego, a przy tym potrafią zadbać o swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych. Są w stanie wyciągnąć wnioski z wcześniejszych złych doświadczeń. Potrafią rozgraniczyć to co jest dla nich dobre a co złe. Są w stanie poradzić sobie ze stresem, gonitwą myśli. Każdy z nas jest zdolny do walki z negatywnymi czynnikami, tylko każdy musi być systematyczny i wytrwały w działaniach, które pomogą żyć w harmonii ze sobą i z otoczeniem.
Stres
Każdy z nas jest inny, inaczej odczuwa intensywność, inaczej reaguje na stres, który przytrafia się zwykłym ludziom. Zrobienie czegoś za dużo lub za mało, niejednokrotnie wywołuje duże zmiany w fizjologii człowieka. Ludzie często dostrzegają te zmiany, ale już czasem nie są w stanie sami coś na to poradzić.
Stres atakuje w ludzkim organizmie najsłabszy narząd. Nasza osobowość sprawia, że jesteśmy skłonni do wielu chorób. I tak osoba ambitna, niecierpliwa, żyjąca w napięciu, pośpiechu częściej zapada na choroby ze strony układu sercowo – naczyniowego. Natomiast osoby spokojne, opanowane, o mniejszych ambicjach, dwukrotnie rzadziej zapadają na choroby.
Każde napięcie nerwowe, każda negatywna emocja to cena jaką ludzie zbyt ambitni muszą płacić za swój sukces. Człowiek opanowany jest w stanie kontrolować swoje emocje. Potrafi się wyciszyć, odprężyć , spokojnie przemyśleć swoje problemy. Ma czas na słuchanie muzyki, na przeczytanie dobrej książki, a nawet na spokojną krótką drzemkę.
Umysł
Nasze zachowania koduje nasz mózg, który później dyryguje naszymi reakcjami i dzięki temu jesteśmy w stanie sami w sobie wykształcić taki stan umysłu, że będziemy uodpornieni na zło tego świata.
Zmiana zachowania jest procesem, który zawiera etap pewnego rozpoznawania. Zastanawiamy się czy te zmiany przyniosą dla naszego organizmu zyski, czy poniesiemy straty. Wszystko co wokół siebie tworzymy, wynika przede wszystkim z naszych myśli. Sami niejednokrotnie kreujemy okoliczności w jakich żyjemy i stwarzamy sytuacje, nie skupiamy się na problemach i podsycamy je swoją energią – kształtujemy taką wizję życia.
Ludzie wierzą tylko w to co jest zdobyte ciężką pracą i okupione trudem. Nie jest łatwo panować nad własnymi myślami i tworzyć w głowie wizję wspaniałego, dostatniego życia. Tylko kilka procent ludzi potrafi się cieszyć życiem. Pozostali kodują w głowach wzorce beznadziei i braku przyszłości. Zwykle od życia dostajemy wiele: rodzina, przyjaciele, dach nad głową, ale niektórzy tego nie dostrzegają i nie doceniają.
Odpoczynek
Niektórzy ludzie, wiedzą, że dbać o zdrowie to znaczy prowadzić właściwy styl życia, polegający na stosowaniu zdrowej diety, właściwego ruchu fizycznego i odpoczynku. Potrafią zaakceptować samych siebie, własne słabości i ograniczenia. Są w stanie zrozumieć, że przyjmując taką postawę łatwiej będzie im działać w stresogennych warunkach. Są w stanie wyznaczyć sobie realne cele zawodowe. Potrafią zaplanować czas pracy i czas odpoczynku. Wiedzę, że aby dobrze i wydajnie pracować, muszą również wydajnie odpocząć.
Śmiech to zdrowie – to kolejna metoda walki ze stresem. Śmiech w dużym stopniu przyczynia się do spadku ciśnienia krwi i zwalnia pracę serca. Dobrym sposobem na odczarowanie stresu i złych emocji jest spisanie na kartce sytuacji stresogennych, których w przyszłości starają się unikać.
Dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego co już mamy, nikt nie będzie umiał otworzyć się na nowe dobra. Wdzięczność za wszystko to punkt wyjścia. Każdy z nas musi wiedzieć czego naprawdę chce i kilka razy dziennie musimy przywoływać w głowie obrazy do których dążymy.
Nie bez przyczyny Albert Einstein powiedział, że wyobraźnia jest ważniejsza niż fakty. Powinniśmy mu zaufać, w końcu był geniuszem.
J. Sobczyk