wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaAktualnościDlaczego jasielski Chrystus będzie niższy niż w Świebodzinie?

Dlaczego jasielski Chrystus będzie niższy niż w Świebodzinie?

-

Inwestorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Budowy Pomnika Chrystusa Króla oficjalnie zarejestrowane 20 listopada 2017 r. Prezesem zarządu stowarzyszenia jest Edward Kozioł, wiceprezesem Jerzy Kurczap, skarbnikiem Jacek Pilch. Siedziba stowarzyszenia znajduje się przy ul. Czackiego w Jaśle.

Wykonanie pomnika ma być w całości sfinansowane z dobrowolnych datków osób, które postanowią wesprzeć tę inicjatywę.

O jasielskim pomyśle budowy pomnika Chrystusa Króla, który w pierwotnym zamyśle miał liczyć 13 metrów, zrobiło się głośno zarówno w lokalnych, jak i ogólnopolskich mediach w 2016 roku. Porównywano go do słynnego pomnika w Rio de Janeiro, jak i do naszego polskiego rekordzisty w Świebodzinie.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie ma 36 metrów wysokości, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę.

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro ma 30 metrów wysokości i jest postawiona na 8-metrowym cokole.

Pod budowę jasielskiego pomnika Chrystusa Króla działkę o powierzchni 800 metrów znajdującą się przy ulicy Na Kotlinę nieodpłatnie użyczyło miasto. Decyzja zapadła podczas posiedzenia Rady Miejskiej Jasła 29 sierpnia 2016 r.

Była odpowiedzią na prośbę wystosowaną 16 lutego 2016 r. przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Chrystusa Króla Wszechświata – Króla Polski.

Pomnik Chrystusa Króla będzie górował na miejską winnicą.

Początkowo projekt zakładał budowę pomnika mierzącego około 10 metrów z tarasem widokowym na wysokości 4 metrów. Ze względu na zalecenie biskupa, z tarasu zrezygnowano.

14 sierpnia 2018 r. stowarzyszenie uzyskało pozwolenie na budowę pomnika.

Według ostatnich informacji projekt zakładał postawienie 3,5-metrowej figury na 8-metrowym cokole. Budowa jest finansowana z dobrowolnych datków i chyba jaślanom zabrakło wiary albo pieniędzy na postawienie monumentu wyższego od Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie.

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Yasiu
27 września, 2019 08:02

W tytule artykułu było pytanie dlaczego statula/pomnik/figura będzie niższa. Liczyłem że redaktor napisze coś więcej poza planami i porównaniem do innych tego typu.
Kiedy ma zostać ukończona budowa, jakie pochłonie koszta, kto będzie jego administratorem, czy nie zostanie obwieszony antenami? Czy każde z tych pytań będzie miało osobny artykuł aby ilość kliknięć i miedziaków za reklamy się zgadzała?

Maxx
27 września, 2019 08:30
Odpowiedź na  Yasiu

Pewnie sami nie wiedza i licza na odpowiedzi od czytelników. A to czy bedzie obwieszony antenami zalezy raczej od przedsiebiorczosci inicjatow projektu ?

Danuta
27 września, 2019 09:28

Boga trzeba miec w sercu a nie na betonowym cokole. Szkoda, ze rownie gorliwie nie manifestuja wiary swoim postepowaniem.

Sługa Boży
27 września, 2019 18:51

Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.

K. T.
27 września, 2019 21:27
Odpowiedź na  Sługa Boży

Dokładnie! Pismo Święte podaje nam proste instrukcje i powinniśmy się ich trzymać.

Antoni
18 grudnia, 2019 17:02

Na ch… To komu potrzebne

woody
29 grudnia, 2019 20:03

jak to dlaczego bo w Świebodzinie czarni znaleźli więcej frajerów do golenia z hajsu. Jezus pewnie płakał patrząc jak pazerne świnie w sutannach wyciągają pieniądze od głupich ale jednak biednych ludzi

Jasło
zachmurzenie małe
23.5 ° C
24.6 °
21.4 °
59 %
5.7kmh
40 %
wt.
23 °
śr.
20 °
czw.
21 °
pt.
23 °
sob.
24 °