wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czy na macierzyńskim można pracować? Rozwiewamy wątpliwości

Ostatnie artykuły

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Czy na macierzyńskim można pracować? Jak mieć zasiłek i dorobić

Praca na zasiłku macierzyńskim to temat aktualny  wśród młodych rodziców. Jakie są zasady jego otrzymania, czy wiąże się to z ograniczeniami finansowymi, a może przeciwnie, pozwala na podreperowanie budżetu domowego? Sprawdź, czy w przypadku braku gotówki jedyną opcją jest skorzystanie z takiej pożyczki: 

https://finmatcher.com/pl/pozyczki/pozyczki-z-wpisami-w-krd-erif-bik-i-big/ z wpisami w KRD, ERIF, BIG, BIK, czy też młoda mama ma prawo legalnie dorobić?

Podstawowe informacje o urlopie macierzyńskim 

Jako że celem  urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie matce czasu na regenerację po porodzie, a dziecku troskliwej opieki, urlop taki należy się każdej młodej mamie w wymiarze od 20 do 37 tygodni w zależności od ilości dzieci, które przyszły na świat podczas porodu:

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzieWymiar urlopu macierzyńskiego
1 dziecko20 tygodni
2 dzieci31 tygodni
3 dzieci33 tygodnie
4 dzieci35 tygodni
5 i więcej dzieci37 tygodni

Aby dowiedzieć się jakie dokumenty do zasiłku macierzyńskiego są wymagane, zwróć się do swojego działu personalnego lub sprawdź na stronie ZUS.

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować

Pytanie to wynika z faktu, że nie zawsze młoda mama może liczyć na 100% zasiłku, czyli na kwotę, jaką otrzymywała pracując. Pytanie to jest zasadne zwłaszcza gdy:

Młoda mama lub tata złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, otrzyma wówczas 70% lub 81,5% podstawy wymiaru zasiłku, jeśli wniosek o cały urlop macierzyński i rodzicielski zostanie złożony w ciągu 21 dni po porodzie.

Ciesząc się więc nawet trzyletnią możliwością samodzielnego wychowywania pociechy, trzeba się liczyć z ograniczeniem środków, jakie na konto rodzica w tym czasie wpłyną. Stąd też widać duże zainteresowanie młodych rodziców dorabianiem na macierzyńskim. Sprawdźmy więc, czy będąc na macierzyńskim, można pracować i jak to wygląda w szczegółach.

Praca u dotychczasowego pracodawcy podczas urlopu macierzyńskiego 

Praca u dotychczasowego pracodawcy ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim na podstawie istniejącego już (przed porodem) stosunku pracy z pracodawcą młoda mama nie może podjąć zatrudnienia przed pełnym wykorzystaniem urlopu macierzyńskiego, czyli przy urodzeniu jednego maluch po upływie 20 tygodni. Dopiero przechodząc na urlop rodzicielski, ustawodawca przewidział możliwość podjęcia pracy u dotychczasowego pracodawcy. Jest to traktowane jako praca dodatkowa i nie może być w wyższym wymiarze niż ½ etatu. 

Czy na macierzyńskim można pracować u innego pracodawcy?

Czy na macierzyńskim można dorobić u innego pracodawcy? W takim przypadku ograniczeń jest znacznie mniej i podjęcie zatrudnienia nawet na pełen etat nie wpłynie na brak wypłaty zasiłku macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Praca dodatkowa na macierzyńskim może być na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.  

Zasiłek macierzyński z ZUS, a podjęcie pracy

Jeśli spełnisz warunki dotyczące zatrudnienia u własnego i obcego pracodawcy, to czy otrzymasz zasiłek, nie powinno cię martwić. Zasiłek macierzyński zawsze jest wypłacany przez ZUS, niezależnie od wielkości firmy, w której złożyło się o niego wniosek. Zatem sprawdź na stronie ZUS, jakie dokumenty są potrzebne do zasiłku macierzyńskiego i odbierz przysługujący ci urlop. 

Jak dorobić na macierzyńskim? Inne formy 

Wiele z przyszłych mam prowadzi działalność gospodarczą. Jak wygląda więc sprawa urlopu macierzyńskiego gdy jesteś biznes women i czy można pracować na urlopie macierzyńskim, mając działalność gospodarczą? Aby uzyskać urlop macierzyński, kobieta musi pamiętać, aby wcześniej opłacać za siebie składkę chorobową do ZUS. Tylko w takim wypadku będzie jej przysługiwał płatny urlop macierzyński. 

Obecne przepisy również nie każą młodej mamie przerywać prowadzenia działalności po porodzie i może ona prowadzić ją równolegle z przywilejem bycia na zasiłku macierzyńskim. 

Praca na zasiłku macierzyńskim a zobowiązania finansowe

Życie plecie nam różne scenariusze, bywa, że część rodziców pyta: czy komornik może zająć zasiłek macierzyński? W myśl aktualnych przepisów komornik może zająć 25% zasiłku macierzyńskiego. Może też się zdarzyć, że zajęcie komornicze wyniesie 60% przysługującego zasiłku macierzyńskiego, dzieje się tak wyłącznie w przypadku, gdy egzekucja komornicza dotyczy świadczeń alimentacyjnych.

Co po macierzyńskim

Najpierw nurtuje cię pytanie: „czy podczas urlopu można pracować?”, a zaraz potem zastanawiasz się, jakie masz prawa po upływie urlopu macierzyńskiego. 

Gdy nie zdecydujesz się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, przychodzi moment powrotu do pracy. Warto się do niego przygotować i porozmawiać o tym z pracodawcą, bo młoda mama nie jest tu specjalnie chroniona przed zwolnieniem. Pracodawca może wręczyć wypowiedzenie pierwszego dnia pracy, chyba że pracownica złoży wniosek na 21 dni przed powrotem do pracy o obniżenie etatu do maksymalnie połowy wymiaru. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika z powrotem z wynagrodzeniem adekwatnym do wcześniejszego i na to samo lub równorzędne stanowisko. 

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Wyróżnione