wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez ślubu?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Nie bez powodu mówi się, że kredyt hipoteczny łączy bardziej niż ślub. W dzisiejszych czasach zawarcie małżeństwa nie jest żadnym wyznacznikiem szczęścia. Wiele par wybiera wspólne życie w partnerstwie, bez formalizowania związku. Za tymi zmianami społecznymi musi nadążać również sektor usług finansowych. Czy tak jest w istocie? Wyjaśniamy, czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny na dwie osoby.

Kredyt hipoteczny na dwie osoby

Czym jest kredyt hipoteczny na dwie osoby? Dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. Jest to kredyt zaciągany na zakup nieruchomości przez dwie osoby.

Warto podkreślić, że kredyt można zaciągnąć nie tylko z partnerem czy partnerką, ale również z rodzicami, rodzeństwem, czy nawet… przyjaciółką. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że wspólny kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na wiele lat. Współkredytobiorca musi być więc w pełni zaufaną osobą, jak i pewną swojej decyzji. Każdy z kredytobiorców jest przecież w całości odpowiedzialny za spłatę rat.

Obecnie większość banków (BNP Paribas Bank, Santander Bank, Alior Bank, Bank Pekao, Credit Agricole, Millenium, mBank itd.) ma w swojej ofercie ten rodzaj kredytu hipotecznego (http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/), a więc nie powinno być problemu z wybraniem odpowiedniej oferty.

Wspólny kredyt hipoteczny – zalety

Z pewnością warto wziąć kredyt hipoteczny razem, ponieważ to zwiększa szansę na otrzymanie kredytu, jak i uzyskanie wyższej kwoty. Dwie zarabiające osoby mają po prostu wyższą zdolność kredytową. Jak wiadomo – zdolność kredytowa jest podstawowym kryterium, które decyduje o możliwości zaciągnięcia tak dużego zobowiązania.

Kiedy bank przyzna kredyt hipoteczny parze bez ślubu?

Odpowiedź jest prosta: zawsze, jeśli zdolność kredytowa wnioskodawców będzie odpowiednia. Co więcej – dla udzielającej kredytu instytucji sam stan matrymonialny nie ma większego znaczenia. Wspólne zaciągnięcie kredytu hipotecznego uzależnione jest zatem przede wszystkim od zdolności kredytowej, jaką można uzyskać przy wspólnym wniosku.

Bank weźmie pod uwagę takie kryteria, jak:

  • zarobki netto (miesięczne)
  • staż pracy i rodzaj umowy
  • historię kredytową
  • aktualne zobowiązania finansowe
  • wiek wnioskodawców – żaden z nich nie może mieć skończonych 75 lat w momencie całkowitej spłaty kredytu
  • koszt utrzymania gospodarstwa domowego (uwzględnia koszty utrzymania dzieci, jeśli takowe pozostają na utrzymaniu pary).

Małżeństwa niejako automatycznie kwalifikują się jako prowadzące wspólne gospodarstwo domowe. W przypadku związków nieformalnych należy to zaznaczyć we wniosku. To istotne, ponieważ przy jednym gospodarstwie domowym zdolność kredytowa jest wyższa.

Kredyt hipoteczny zaciągany na dwie osoby – do kogo będzie należeć mieszkanie?

W małżeństwie mamy do czynienia ze wspólnotą majątkową, która następuje z mocy ustawy w momencie ślubu. Jak wygląda kwestia udziału w nieruchomości w przypadku wspólnego kredytu hipotecznego, zaciąganego przez parę niepozostającą w związku małżeńskim?

Otóż możliwości jest wiele. Wszystko zależy od ustaleń. Często spotykanym rozwiązaniem jest nabycie nieruchomości ze współwłasnością po 50% na jedną osobę. Niemniej współwłasność może być rozłożona w zasadzie w dowolny sposób (nierównomiernie).

Podsumowując: kredyty hipoteczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla małżeństw. Co więcej – małżonkowie wcale nie mają większych szans na zaciągnięcie kredytu hipotecznego niż osoby w związku nieformalnym. Obecnie nie ma problemu, by zaciągnąć kredyt hipoteczny z partnerem lub partnerką. Trzeba tylko wykazać się dobrą historią kredytową, wysoką zdolnością kredytową i najlepiej mieć stabilną sytuację finansową.

Ofertę warto wybrać rozważnie, posiłkując się takimi narzędziami, jak na przykład kalkulator zdolności kredytowej czy rankingi kredytów hipotecznych.

Współdzielenie kredytu to szansa na własne lokum, a więc warto złożyć wniosek – brak ślubu w niczym nie przeszkadza.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły