wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czy Jasło zaistnieje na tenisowej mapie Polski? Wywiad z Adamem Ryszem – właścicielem Szkoły Tenisa WINNER w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Skąd wziął się pomysł na stworzenie szkoły tenisa w Jaśle?

Osobiście gram w tenisa od wielu lat. W pewnym momencie sport ten stał się moją pasją i nie wyobrażałem sobie życia bez wyjścia na kort przynajmniej parę razy w tygodniu.

Niewątpliwie ogromnym bodźcem do rozwoju tego sportu w naszym mieście była zorganizowana przez SMTZ w Jaśle – Jasielska Liga Tenisa. Rozgrywki trwają nieprzerwanie od prawie 10 lat i cieszą się dużą popularnością wśród tenisistów z Jasła i okolicznych miejscowości (40-50 uczestników w każdym sezonie).

Szkoła Tenisa WINNER w Jaśle

Oprócz tego w przeciągu paru ostatnich lat w Jaśle udało się zorganizować wiele ciekawych amatorskich turniejów zgłoszonych do kalendarza PZT (Seniorzy i Amatorzy). Atrakcyjne nagrody oraz punkty do ogólnopolskiego rankingu pozwoliły “ściągnąć” do Jasła zawodników z innych miast (Krosno, Rymanów, Jarosław, Kraków, Rzeszów i wiele innych), co z pewnością przyczyniło się do podniesienia poziomu gry wielu jasielskich tenisistów.

Wszystko ładnie to wyglądało, jednak brakowało u nas otwartej, zorganizowanej bazy szkoleniowej dla dzieci i młodzieży, a przecież to w przyszłości mogłoby zaowocować rozsławieniem Jasła na tenisowej mapie Polski. Dlatego w 2018 roku wpadłem na pomysł stworzenia szkółki tenisowej z naciskiem na szkolenie dzieci i młodzieży. Fakt, iż od 2014 roku w Jaśle działają również kryte korty pozwolił na stworzenie warunków treningowych o każdej porze roku. Po ukończeniu kursu i otrzymaniu licencji instruktora tenisa, rozpocząłem działalność na terenie Jasła.

Jakie są główne cele działalności szkółki?

Głównym celem jest propagowanie tenisa jako formy aktywnego spędzania czasu, a także tworzenie optymalnych warunków rozwoju uzdolnionych zawodników, w szczególności dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się indywidualnie lub grupowo i dostosowywane są do indywidualnego poziomu zaawansowania uczestników.

W przeciągu 2 ostatnich lat mojej pracy w Jaśle zauważyłem wzrost zainteresowania tym sportem przez najmłodszych oraz ich rodziców. Obecnie na zajęcia regularnie uczęszcza niespełna 40 dzieci oraz 15 dorosłych. Co najważniejsze wśród nich nie brakuje osób z ogromnym potencjałem. Dwójka moich podopiecznych od ponad roku próbuje swoich sił w ogólnopolskich turniejach Tenis10 (dla dzieci do 10 roku życia).

WIELOKROTNIE UDAŁO SIĘ ZAJMOWAĆ MIEJSCE NA PODIUM, A RAZ NAWET ZAJĄĆ I MIEJSCE W SWOJEJ KATEGORII

Turnieje w Krakowie, Stalowej Woli czy Pszczynie, na których miałem okazję być osobiście pokazują, że w najmłodsi jasielscy tenisiści nie mają powodów do jakichkolwiek kompleksów. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie udało się zajmować miejsce na podium, a raz nawet zająć I miejsce w swojej kategorii.

Oprócz tego staram się w miarę regularnie organizować lokalne turnieje dla dzieci w Jaśle. W listopadzie ubiegłego roku udało mi się zorganizować zimową ligę tenisa dla dzieci i młodzieży, która jest obecnie rozgrywana na krytych kortach Klubu Tenisowego Boguś (rozgrywki wstrzymane do  końca kwarantanny narodowej, tj. 17 stycznia).

W rozgrywkach tych wystartowało 34 osoby! Taka frekwencja chętnych dzieci do gry tylko potwierdza moje spostrzeżenia co do potencjału i możliwości rozwoju tenisa w Jaśle.

Jakie jest pańska dalsza wizja rozwoju tenisa w Jaśle?

Dla większości tenis uchodzi za sport elitarny, jednak osobiście staram się odchodzić od tego stereotypu. Jasnym jest, że w przypadku poważniejszego i regularnego szkolenia tenis nie jest najtańszy. Jednak namawiam wszystkich zainteresowanych tych sportem, aby bez kompleksów próbować swoich sił na korcie, nawet w najbardziej amatorski sposób.

W związku z ogromną chęcią rozpowszechniania tenisa w naszym regionie, wspólnie z rodzicami dzieci trenujących ze mną na co dzień postanowiliśmy utworzyć Klub Sportowy o nazwie Klub Tenisowy Winner Jasło, który zrzeszać będzie młodych tenisistów z Jasła i okolic. Mamy nadzieję, że przy pomocy różnych instytucji lub dofinansowań uda nam się stworzyć bardziej komfortowe (pod każdym względem) warunki treningów. Sprawa jest rozwojowa i na pewno już wkrótce poznamy więcej szczegółów.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły