wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czy inwestowanie w srebrne monety się opłaca?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Srebrne monety to ciekawy sposób na zainwestowanie zgromadzonych przez nas oszczędności. Monety, które mają wartość numizmatyczną, mogą zwiększyć swoją wartość rynkową z roku na rok i są coraz częściej kupowane przez kolekcjonerów. Podczas inwestowania w monety możemy poznać ich historię, dzieje pieniądza i krajów, z których pochodzą, a także nabierać doświadczenia podczas inwestowania.

Rodzaje srebrnych monet

Atutem srebrnych monet jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu z monetami wykonanymi ze złota. Najprostszym sposobem na inwestowanie w monety jest zakup monet bulionowych, czyli takich, których wartość jest obliczana na podstawie kursu danego kruszca. Srebrne monety dzielimy na trzy kategorie:

  • monety kolekcjonerskie – stare monety, które były kiedyś w obiegu. Są nimi np. antyczne denary. Podczas wyboru odpowiednich egzemplarzy, mamy okazję poznać historię pieniądza, jego pochodzenia, historii gospodarczej itd. Oprócz wartości kruszcu, posiadają one dodatkową wartość numizmatyczną (stopień rzadkości, stan zachowania i wiek).
  • monety okolicznościowe – emitowane są na specjalne okazje, jak rocznice ważnych wydarzeń, upamiętnienie zasłużonych postaci historycznych lub miejsc, budynków. Są łatwo rozpoznawalne, ponieważ posiadają nominał, który najczęściej jest równy jej rzeczywistej wartości (dlatego znajdują się w obiegu).
  • monety bulionowe (inwestycyjne/lokacyjne) – są emitowane w celu lokaty pieniędzy (np. seria kanadyjskiego Liścia Klonu). Ich wartość wyznaczana jest przede wszystkim przez rodzaj i zawartość kruszcu, z którego zostały wybite. Bywają jednak wyjątki, że niektóre roczniki są cenniejsze niż inne (np. ze względu na rzadkość występowania). Ich nakład jest praktycznie nieograniczony i zależny jest od popytu. 

Gdzie kupić monety?

Miejsc, w których możemy nabyć monety jest wiele. Wyróżnia się:

  • sklepy numizmatyczne – w sklepach stacjonarnych najczęściej możemy poprosić o wycenę monet oraz skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie numizmatyki. Większość z nich, poza stacjonarną siedzibą, posiada witryny internetowe, na których można nabyć różnego rodzaju monety.  Jednak należy wybrać odpowiednie miejsce, aby transakcja przebiegła bezpiecznie. Miejscem, w którym umieszczane są wyłącznie oferty od sprawdzonych sklepów numizmatycznych jest Numimarket – https://numimarket.pl/
  • aukcje internetowe – oferowane są zarówno przez sklepy numizmatyczne, jak i przez osoby prywatne. Jeżeli nie znamy się zbytnio na numizmatyce, najlepiej kupować monety wyłącznie od sprawdzonych sklepów numizmatycznych. Kupując od osoby prywatnej, możemy trafić na oszusta, lub na osobę, która nieświadomie sprzedaje fałszywe monety.
  • towarzystwa numizmatyczne – w większych miastach działają specjalne towarzystwa numizmatyczne, które organizują spotkania numizmatyków z okolic. Na takich wydarzeniach kolekcjonerzy sprzedają lub wymieniają monety.

Zaczynając swoją przygodę z numizmatyką lepiej nie inwestować wszystkich swoich oszczędności w jeden bardzo drogi egzemplarz. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem straty, dlatego lepiej na początku kupić kilka monet o mniejszej wartości. Jeżeli jesteśmy nastawieni przede wszystkim na zakup monet w celu inwestycji, pamiętajmy, żeby wybrać takie egzemplarze, które w przyszłości zostaną chętnie kupione przez nowych inwestorów lub numizmatyków. Lepiej nie kupować drogich monet z niesprawdzonych źródeł.

Co wpływa na wartość monet?

Moneta jest najwięcej warta, jeżeli jej nakład lub ilość zachowanych egzemplarzy jest rzadko spotykana. Bardzo ważna jest umiejętność dokładnej oceny ogólnego stanu monety. Stare monety sporadycznie występują w stanie menniczym, jednak egzemplarz, który nie ma widocznych rys i śladów obiegu będzie miał o wiele wyższą wartość.

Wybierając monety do swojej kolekcji, warto śledzić, które z nich są najchętniej kupowane przez numizmatyków. To da nam podpowiedź, których monet lepiej unikać. Może się zdarzyć, że gdy zdecydujemy się kupić mało znane monety, będziemy mieli problem z ich sprzedażą w przyszłości. 

Ile można zarobić na monetach?

To, jaki zysk mogą nam przynieść kupione przez nas monety, zależy od ilości pieniędzy, którymi dysponujemy (i które na inwestycję przeznaczamy) oraz od naszej wiedzy. Niektóre monety już po roku mogą kilkukrotnie zyskać na wartości, a niektóre z nich mogą wartość stracić. Jeśli chcemy skupić się głównie na ulokowaniu swoich oszczędności w monetach, powinniśmy kupić monety bulionowe. Ich wartość opiera się na kruszcu, z jakiego zostały wykonane. Jeżeli kurs złota lub srebra rośnie, automatycznie zwiększa się wartość monet wybitych z tych kruszców

Perspektywa zarobku w numizmatyce bywa różna, ponieważ może zdarzyć się, że zyskamy podwójną lub potrójną wartość zainwestowanej sumy, a może okazać się, że nastąpi niespodziewane zwiększenie nakładu danej monety i straci ona na wartości.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły