- Reklama -
Fuzja koncernu Orlen z Lotosem na pewno zmieni układ sił w tej sferze europejskiego rynku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek określił ją jako „budowę europejskiego czempiona”. Postanowiliśmy o to zapytać Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę, który zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania.
W odpowiedzi na Pana pytania informuję, że jestem w posiadaniu różnych informacji na temat procesu łączenia Orlenu z Lotosem, które nie zawsze mogą mieć charakter jawny. To, co mogę z całą pewnością powiedzieć to:
- Orlen uzyskał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na połączenie z Lotosem;
- Skarb Państwa (Minister Aktywów Państwowych, Rząd) nie uczestniczył w procesie decyzyjnym w tej materii i nie był stroną postępowania prowadzonego przez Komisję Europejską;
- Trwają analizy, ekonomiczne i prawne prowadzone przez rząd, konsekwencji ewentualnego połączenia Orlen z Lotosem
- Ostateczna decyzja zapadnie na poziomie rządu i w żadnym wypadku nie będzie ona naruszała praw pracowniczych lub szkodziła sektorowi energetycznemu Polski;
W mojej subiektywnej ocenie, ta bardzo poważna decyzja będzie podjęta po wzięciu pod uwagę opinii wszystkich środowisk.
Jestem przekonany, że będzie to proces długotrwały, a moim i moich kolegów polityków zadaniem, jest dopilnowanie by zdewastowana przez PO i PSL była Rafineria Jasło, była miejscem w którym będą poważne inwestycje związane z przemysłem chemicznym, energetycznym, ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego.
Mam nadziejé ze inwestycji przybedzie a miejsc pracy nie ubédzie
Zwolnienia z tego powodu raczej się nie szykują, ale wiele osób już w stresie. Raczej wyniknie z tego coś dobrego
Przecież zakłady Lotosu z Jasła mają zostać sprzedane…
Bedziemy kupowali tanie produkty z chin i sprzedawali jako produkty rafineri jasło