wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czternasta emerytura jeszcze w tym miesiącu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Czternasta emerytura może trafić na konta jeszcze w październiku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o rozpoczęciu wypłat „czternastek”. Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie i już niedługo trafią do 9,2 mln emerytów i rencistów.

Jak informuje ZUS dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. 14. emerytura wpłynie wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października. – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ile wyniesie 14-sta emerytura?

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto tj. ok. 1066 zł na rękę. Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. 14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

ŹródłoZUS
- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Tu miało być imię
20 października, 2021 21:23

Tak dajcie jeszcze 15 i 16tke a ja bede je**ł do 65 roku życia i już mi ZUS mówi ze dostane 600zł co będzie warte tyle ile recepta na leki a na jedzenie nie starczy…

Emeryt
20 października, 2021 22:20
Odpowiedź na  Tu miało być imię

Haaaahaaaa

Jan
20 października, 2021 23:54
Odpowiedź na  Tu miało być imię

Im też należy się godne życie. Polskie emerytury to grosze. Te 13 i 14 stki to poniżająca zapomoga

- Reklama -

Ostatnie artykuły