wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ćwiczenia sztabowe „Jasło 2018”

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dyżurny jasielskiej komendy policji otrzymał anonimową informację, z której wynikało, że na terenie powiatu jasielskiego znajduje się uzbrojona grupa osób. Podejrzani przemieszczają się osobowym samochodem marki Suzuki. To najprawdopodobniej terroryści, którzy planują zamach. Jeden z patroli policji usiłuje zatrzymać podejrzany pojazd, jednak bezskutecznie. Terroryści oddają z broni palnej kilka strzałów i uciekają drogą krajową nr 28 w kierunku Gorlic. Rozpoczyna się pościg….

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018" Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Tak wyglądał początek ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Jasło 2018”, które odbyły się wczoraj w Skołyszynie. Celem zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Jaśle działań było m.in. doskonalenie funkcjonowania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz alarmowania, współdziałania i dowodzenia służbami ratowniczymi.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018" Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Kilka minut po godz. 9, dyżurny jasielskiej komendy Policji otrzymał informację o zamaskowanych i uzbrojonych mężczyznach, którzy osobowym suzuki przejeżdżają przez teren powiatu jasielskiego i planują zamach terrorystyczny. Informator nie przekazał żadnych szczegółów oraz lokalizacji podejrzanych osób i rozłączył się. Oficer Dyżurny pełniący służbę na stanowisku kierowania, po otrzymaniu zgłoszenia, uruchomił procedury przewidziane w takich sytuacjach i zlecił zadania policyjnym patrolom. Funkcjonariusze monitorowali podległy im teren w celu ujawnienia opisanego pojazdu i uzyskania dodatkowych informacji na temat ewentualnego zamachu. Na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach wylotowych z miasta ustawiono posterunki kontrolno-blokadowe.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018" Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Po pewnym czasie jeden z patroli napotkał osobowe suzuki, jadące ulicą 3 Maja w Jaśle. Samochodem podróżowało dwóch zamaskowanych mężczyzn. Próba zatrzymania pojazdu okazała się bezskuteczna, kierowca suzuki, widząc policjantów, przyspieszył i odjechał drogą krajową nr 28 w kierunku Gorlic. Rozpoczął się pościg. Terroryści, widząc wystawioną w Skołyszynie blokadę, skręcili w drogę gminną prowadzącą do zbiorników ujęcia wody. Aby spowolnić pościg, zatrzymali się i oddali kilka strzałów z broni palnej w kierunku policjantów.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

W końcowym efekcie policjanci zatrzymali terrorystów. Niestety zamachowcy zdołali wlać do zbiornika wodnego nieznaną substancję. W związku z realnym zagrożeniem skażenia ujęcia wody oraz środowiska, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Skołyszynie, zostały ewakuowane.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Na miejsce zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle i ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Skołyszyn. Na akwenie strażacy przy pomocy sprzętu pływającego rozłozyli zaporę elastyczną. Używając specjalnego sorbentu, z tafli wody zebrali niebezpieczną substancję, którą przekazano do utylizacji do Gminnego Zepołu Zarzadzania Kryzysowego.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Cała ta akcja, to scenariusz ćwiczeń przygotowujących służby do współpracy. Działania przeprowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, miały na celu sprawdzenie mobilności i szybkości reakcji służb na tego rodzaju zagrożenia. Pozwalają one również na wychwycenie mankamentów pojawiających się w czasie ćwiczeń oraz ich wyeliminowanie, a to przekłada się na skuteczne i zespolone działanie w rzeczywistej sytuacji kryzysowej.

KPP Jasło

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły