15.2 C
Jasło
18 września 2020, piątek

Ćwiczenia sztabowe “Jasło 2018”

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Dyżurny jasielskiej komendy policji otrzymał anonimową informację, z której wynikało, że na terenie powiatu jasielskiego znajduje się uzbrojona grupa osób. Podejrzani przemieszczają się osobowym samochodem marki Suzuki. To najprawdopodobniej terroryści, którzy planują zamach. Jeden z patroli policji usiłuje zatrzymać podejrzany pojazd, jednak bezskutecznie. Terroryści oddają z broni palnej kilka strzałów i uciekają drogą krajową nr 28 w kierunku Gorlic. Rozpoczyna się pościg….

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018" Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Tak wyglądał początek ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Jasło 2018”, które odbyły się wczoraj w Skołyszynie. Celem zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Jaśle działań było m.in. doskonalenie funkcjonowania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz alarmowania, współdziałania i dowodzenia służbami ratowniczymi.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018" Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Kilka minut po godz. 9, dyżurny jasielskiej komendy Policji otrzymał informację o zamaskowanych i uzbrojonych mężczyznach, którzy osobowym suzuki przejeżdżają przez teren powiatu jasielskiego i planują zamach terrorystyczny. Informator nie przekazał żadnych szczegółów oraz lokalizacji podejrzanych osób i rozłączył się. Oficer Dyżurny pełniący służbę na stanowisku kierowania, po otrzymaniu zgłoszenia, uruchomił procedury przewidziane w takich sytuacjach i zlecił zadania policyjnym patrolom. Funkcjonariusze monitorowali podległy im teren w celu ujawnienia opisanego pojazdu i uzyskania dodatkowych informacji na temat ewentualnego zamachu. Na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach wylotowych z miasta ustawiono posterunki kontrolno-blokadowe.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018" Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Po pewnym czasie jeden z patroli napotkał osobowe suzuki, jadące ulicą 3 Maja w Jaśle. Samochodem podróżowało dwóch zamaskowanych mężczyzn. Próba zatrzymania pojazdu okazała się bezskuteczna, kierowca suzuki, widząc policjantów, przyspieszył i odjechał drogą krajową nr 28 w kierunku Gorlic. Rozpoczął się pościg. Terroryści, widząc wystawioną w Skołyszynie blokadę, skręcili w drogę gminną prowadzącą do zbiorników ujęcia wody. Aby spowolnić pościg, zatrzymali się i oddali kilka strzałów z broni palnej w kierunku policjantów.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

W końcowym efekcie policjanci zatrzymali terrorystów. Niestety zamachowcy zdołali wlać do zbiornika wodnego nieznaną substancję. W związku z realnym zagrożeniem skażenia ujęcia wody oraz środowiska, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Skołyszynie, zostały ewakuowane.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Na miejsce zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle i ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Skołyszyn. Na akwenie strażacy przy pomocy sprzętu pływającego rozłozyli zaporę elastyczną. Używając specjalnego sorbentu, z tafli wody zebrali niebezpieczną substancję, którą przekazano do utylizacji do Gminnego Zepołu Zarzadzania Kryzysowego.

Ćwiczenia sztabowe "Jasło 2018"

Cała ta akcja, to scenariusz ćwiczeń przygotowujących służby do współpracy. Działania przeprowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, miały na celu sprawdzenie mobilności i szybkości reakcji służb na tego rodzaju zagrożenia. Pozwalają one również na wychwycenie mankamentów pojawiających się w czasie ćwiczeń oraz ich wyeliminowanie, a to przekłada się na skuteczne i zespolone działanie w rzeczywistej sytuacji kryzysowej.

KPP Jasło

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Wkrótce ruszy przebudowa ulic 3-go Maja i Kołłątaja

Dzisiaj Miasto Jasło podpisało umowę i przekazało plac budowy pod „Przebudowę ulic 3-go Maja i Kołłątaja”. Wartość prac, które mają zakończyć się...

Warszawa przekazuje 2 mln zł dla Podkarpacia, w tym 200 tys. zł dla Miasta Jasła

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i samorządowcy z Podkarpacia podpisali porozumienia o pomocy. Warszawa w geście solidarności przekazuje wsparcie dla podkarpackich gmin,...

Adam Pawluś jakiego nie znamy

W trakcie swobodnej rozmowy z dziennikarką iTVPołudnie, w zaciszu swojego ogrodu, Starosta Adam Pawluś dzieli się ważnymi, ale też czasami trudnymi wspomnieniami...