wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Coraz bliżej rozbudowy DK73 na odcinku Pilzno – Jasło

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W piątek, 26 sierpnia, w Dębicy zorganizowano konferencję prasową na temat zaawansowania prac przy budowie drogi krajowej nr 73 na odcinku Pilzno – Jasło. Inwestycja ta posiada już prawomocną decyzję środowiskową i trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na koncepcję programową.

Jak podkreślał podczas konferencji Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, decyzja środowiskowa w sprawie budowy odcinka drogi Jasło – Pilzno to milowy krok do przyspieszenia realizacji tej niezwykle potrzebnej dla mieszkańców powiatów jasielskiego i dębickiego inwestycji.

Nie była ona łatwa, bo droga ta odcinkami realizowana będzie na wałach przeciwpowodziowych. Dlatego konieczne były m.in. uzgodnienia z Wodami Polskimi.

Inwestycja planowana jest do realizacji po istniejącym śladzie drogi krajowej 73. Ponad 9-kilometrowy odcinek zostanie dostosowany do parametrów drogi klasy GP, czyli drogi głównej ruchu przyspieszonego. W ramach inwestycji przebudowanych zostanie 11 skrzyżowań, 3 obiekty mostowe i 15 przepustów. Zabezpieczone zostaną również 3 osuwiska. Powstanie ponad 12 km ciągów pieszo-rowerowych i 15 zatok autobusowych.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podkreślał, że realizacja tej inwestycji przysłuży się mieszkańcom, inwestorom, samorządom i podniesienie poziom bezpieczeństwa na drodze. Starosta liczy m.in. na większe zainteresowanie inwestorów.

Jego zdanie podzielali również inni samorządowcy, obecni na konferencji prasowej, jak chociażby Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska, czy Wójt Gminy Jodłowa Jan Janiga.

Kolejnym etapem prac jest opracowanie koncepcji programowej.

Jak poinformował podczas piątkowego spotkania Bogdan Tarnawski, Dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie, celem opracowania koncepcji programowej jest umożliwienie podjęcia decyzji dotyczących rozwiązań projektowych i technologii realizacji inwestycji. Uściśli ona również zakres rzeczowy i finansowy zadania.

Przygotowany projekt będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj.

Rozpatrzenie koncepcji zaplanowano na III kwartał 2023 roku, z kolei oddanie inwestycji przewidziano na rok 2028.

Szacowany koszt realizacji zadania to blisko miliard złotych.

ŹródłoSP w Jaśle
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły