Nieszczelne okna potrafią być prawdziwym utrapieniem. Sprawiają, że nie możemy poczuć się w naszym domu w pełni komfortowo i mogą przyczynić się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Jak rozpoznać nieszczelność okna i jak możemy na nią zareagować? Wyjaśniamy.
Przyczyny nieszczelności okien
Problemy ze słabą szczelnością okna często zaczynają się już na etapie montażu. Prowadzić może do nich użycie nieprawidłowych metod przez ekipę montażową; złe umieszczenie okna w otworze okiennym czy błędne zabezpieczenie montowanego okna. Podobne problemy mogą wystąpić zwłaszcza wtedy, gdy rozmiar okna nie zostanie idealnie dobrany do ściany.
Częstym powodem nieszczelności jest również brak docisku pomiędzy skrzydłem okna a jego ramą. Najczęściej ma to miejsce zimą ze względu na ujemne temperatury.
Kontrolować należy także stan uszczelek, odpowiadających za utrzymanie szczelności. W wyniku regularnej, codziennej eksploatacji mogą one osłabić się – co będzie skutkowało pogorszeniem szczelności okna.
Jak rozpoznać nieszczelne okno?
Niestety, o nieszczelności stolarki okiennej najprędzej przekonamy się na własnej skórze – w czasie jesiennych, wietrznych dni lub zimowych wieczorów. Napływ zimnego powietrza do mieszkania powinien od razu zwrócić naszą uwagę; problemem, który za tym stoi, może być właśnie nieuszczelnione okno.
Z nieszczelnością okna powinny się kojarzyć także inne, charakterystyczne zjawiska. Należy do nich na przykład występowanie przeciągu, gdy okno jest zamknięte, oraz świszczący wiatr.
Lepiej zapobiegać, niż naprawiać
Z nieszczelnościami możemy poradzić sobie zanim jeszcze one… w ogóle wystąpią. Jak? Poprzez wybór odpowiedniego okna PCV – precyzyjnie wykonanego z najwyższej jakości materiałów. Konieczny będzie oczywiście także szczegółowy pomiar otworu okiennego i porównanie go z wymiarami interesujących nas modeli okien. Wreszcie, jeśli planujemy montaż zakupionego już okna, nie bójmy się zadzwonić po wsparcie profesjonalistów. Sprawdzona ekipa pomoże przygotować ścianę do montażu i przeprowadzi całą operację przy zastosowaniu prawidłowych technik.
Naturalnie, nawet po podjęciu tych wszystkich kroków, możemy być zmuszeni pokonać irytującą nieszczelność; chociażby ze względu na zużycie stolarki okiennej. Jak się do tego zabrać? Na dobry początek warto sprawdzić, czy jesteśmy w stanie sami uporać się z problemem. Jeżeli przyczyną witającego nas w domu chłodu jest słaby docisk skrzydła do ramy, możemy skorzystać z rolki ryglującej i zwiększyć docisk. Innym sposobem jest zastosowanie uszczelek samoprzylepnych, mających poprawić szczelność okna. W ograniczaniu strat ciepła pomóc może także zaklejenie ewentualnych szpar pomiędzy ramą okna a parapetem.
A co, jeżeli wszystkie domowe metody zawiodą? Kupując okna w Warszawie warto pamiętać, że wiele sklepów, takich jak Medrus, oferuje również usługi serwisowe. Pomoc specjalistów od stolarki okiennej i jej montażu może się okazać nieoceniona. Czasem wystarczy korekta błędów montażowych i wzmocnienie izolacji; innym razem, konieczna będzie wymiana uszczelek. Tak czy inaczej, naprawa okien w Warszawie nie musi być kosztowna, a może za to uratować nas przed koniecznością zakupu nowego kompletu okien.