wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Co zrobić, aby ubrania dłużej zachowały świeżość i miękkość?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Na jakość tkanin może wpływać wiele czynników. Poza tym, że nasze ubrania niszczą się podczas noszenia, negatywny wpływ może mieć także pranie. Okazuje się, że nieodpowiedni dobór środków do prania może naruszyć strukturę włókien tkaniny. Co można zrobić, aby temu zapobiec? Odpowiadamy w artykule.

Środki piorące 

Wybór odpowiednich produktów do prania nie należy do najłatwiejszych. Na rynku znajdziemy mnóstwo środków piorących, jednak nie wszystkie pozwolą nam na osiągnięcie zadowalającego efektu. Do wyboru mamy:

Proszek do prania – standardowa i najczęściej wybierana opcja. W jego dozowaniu niezwykle ważne jest trzymanie się zaleceń producenta. Jedynie odpowiednia ilość produktu zapewni pożądany efekt, a z pralki wyjmiemy idealnie czyste pranie. 

Kapsułki piorące – wystarczy wrzucić ją do bębna pralki wraz z ubraniami. Problem dozowania mamy z głowy. To bardzo wygodne rozwiązanie. 

Płyny piorące – środek, dzięki któremu pozbędziemy się zanieczyszczeń z tkanin, ale w płynnej formie do samodzielnego dozowania.

Płyn do płukania tkanin – to właśnie on sprawia, że nasze ubrania nabierają pięknego, świeżego zapachu. Płyny dostępne są w wielu różnych wersjach – przeznaczone do konkretnych tkanin, o konkretnych właściwościach i zapachach. Płyny do płukania tkanin wpływają nie tylko na świeżość ubrań. Dzięki nim możemy również zadbać o jakość włókien. Formuły pielęgnujące sprawiają, że materiały odzyskują swoją naturalną miękkość. Płyny do płukania mogą zapobiegać powstawaniu plam i zacieków, gnieceniu się tkanin, a także ułatwiają prasowanie. Ubrania przestają się elektryzować. Pranie z płynem do płukania ma same zalety!

Chusteczki odplamiające

Jeśli obawiamy się, że niektóre tkaniny mogą zafarbować nasze ubrania, jesteśmy w stanie się przed tych uchronić. Na pomoc przychodzą chusteczki odplamiające. Pochłaniają one wszelkie zanieczyszczenia, w tym barwniki wypłukujące się z materiałów. Wystarczy włożyć chusteczkę do bębna i już nie musimy bać się, że wyjmiemy z pralki pofarbowane ubrania.

Eurochemia.com

Odplamiacze i wybielacze

Jeśli zdarzy się, że na naszych ubraniach pojawi się trudna do usunięcia plama, pomóc w jej usunięciu mogą odplamiacze lub wybielacze. To dość silnie działające środki, dlatego powinniśmy z nich ostrożnie korzystać. Intensywne działanie może mieć wpływ na jakość włókien, dlatego uważajmy z ilością produktu. Kierujmy się zaleceniami producenta.

Stan naszej pralki

Czy stan naszej pralki także może mieć wpływ na jakość naszych ubrań? Oczywiście, że tak. Regularne mycie pralki to klucz do skutecznego prania. Jeśli sprzęt będzie zanieczyszczony, wyprane tkaniny mogą mieć nieprzyjemny zapach. Skutkiem zaniedbania pralki może być również niedokładne wypłukiwanie produktu – na ubraniach pozostaną brzydkie plamy i zacieki. Pamiętajmy o tym, że dbanie o pralkę kosztuje dużo mniej pieniędzy niż jej wymiana! 

Aby wyczyścić pralkę, możemy sięgnąć po:

  • produkty do czyszczenia pralek w tabletkach bądź w proszku;
  • środki odkamieniające, na przykład w tabletkach lub w płynie;
  • czyściki do pralek.

Należy również przestrzegać ogólnych zasad korzystania z pralki – środki piorące umieszczać w miejscu, do którego są przeznaczone, drzwiczki zostawiać otwarte po praniu.

Suszenie i prasowanie

Aby nasze ubrania dłużej pozostawały świeże i miękkie, pamiętajmy o właściwym suszeniu i prasowaniu. Wskazówki znajdziemy na metkach – oznaczenia wskazują na zalecany sposób ułożenia ubrań na suszarce oraz na odpowiednią temperaturę żelazka. Aby nadać tkaninom dodatkowego zapachu, możemy również skorzystać z perfumowanej wody demineralizowanej do żelazka. Nie tylko zadbamy o stan sprzętu i zapobiegniemy osadzaniu się kamienia, ale i sprawimy, że tkaniny będą pięknie pachnieć.

Co zrobić, aby ubrania dłużej zachowały świeżość i miękkość? 

O nasze ubrania możemy dbać na różne sposoby. Pamiętajmy o tym, by środki chemiczne przeznaczone do ich pielęgnacji kupować jedynie w zaufanych źródłach. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że będą one bezpiecznie działały na tkaniny, a my będziemy mogli cieszyć się swoimi ubraniami jeszcze dłużej!

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły