wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Co zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Coraz więcej z nas szuka ucieczki od zabieganego życia i postanawia spędzić czas na łonie natury. Jednak do pieszej wędrówki przez las czy po górach trzeba się odpowiednio przygotować, o czym nie każdy pamięta. Co warto zapakować do plecaka a co jest wręcz niezbędne, tak aby dobrze przygotować się do ewentualnych sytuacji awaryjnych?

Odzież i obuwie

Przede wszystkim trzeba zapatrzeć się w odpowiednie obuwie i odzież, które powinny być dostosowane do trasy oraz warunków atmosferycznych. Podczas wędrówki po polach i łąkach czy lesie, gdzie teren jest raczej płaski i mało wymagający, na nogach wystarczy mieć lekkie obuwie sportowe lub nawet sandały w podobnym stylu. Ale jeżeli będziemy wędrować po górach lub skalistym terenie, gdzie łatwo o potknięcie, wtedy wymagane jest już założenie specjalistycznego obuwia trekkingowego. Takie buty mają żłobione i twarde podeszwy, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża oraz zazwyczaj są wyższe, przez co zabezpieczają kostki przed urazami.

Odzież należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych z uwzględnieniem tego, że tak naprawdę w każdej chwili mogą się one zmienić. Najlepszym sposobem jest ubieranie się na tak zwaną cebulę, czyli mieć na sobie kilka warstw, które można zakładać i ściągać w razie potrzeby. W plecaku warto mieć także płaszcz przeciwdeszczowy, który jest znacznie bardziej praktyczny podczas pieszych wędrówek niż standardowy parasol. Każdy element odzieży powinien być wygodny i przewiewny, a w chłodniejsze dni także wytrzymały i zapewniający ciepło. Zdecydowanie lepiej jest postawić na komfort niż stylowy wygląd.

Bardzo ważna jest też ochrona przed słońcem. Świetnie sprawdzą się czapka z daszkiem lub kapelusz albo przynajmniej bandana zawiązana na głowie. Przydane będą też okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą przed bolesnym mrużeniem oczu.

Wyposażenie plecaka

Piesze wędrówki mogą trwać wiele godzin lub nawet kilka dni. Dlatego też trzeba zabrać ze sobą wygodny i wyprofilowany plecak, w którym znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze podczas wycieczki rzeczy. Do podstawowego wyposażenia podróżnika powinna należeć apteczka pierwszej pomocy z najważniejszymi elementami, czyli bandażami, plastrami i środkami do dezynfekcji. W  górach przyda się także koc termiczny, ponieważ pogoda może być bardzo nieprzewidywalna i zmienić się dosłowne w kilka minut. Do plecaka warto włożyć także spray na owady, latarkę, mapę terenu, po którym będziemy się poruszać, krem z filtrem, naładowany powerbank, scyzoryk oraz worek na odpadki.

Napoje i prowiant

Nawet jeżeli wybrana trasa jest krótka i mało wymagająca, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą czegoś do jedzenia. Pożywna kanapka, batoniki energetyczne, orzechy i bakalie oraz coś słodkiego zawsze warto mieć w plecaku. Zdecydowane nie można wyjść z domu lub ze schroniska bez zapasu wody, a słodkie napoje gazowane i soki raczej nie są polecane. Podczas dłuższych wędrówek warto też zaopatrzyć się w termos lub kubek termiczny z ciepłymi napojami.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli na wycieczkę wybieramy się samodzielnie, powinniśmy poinformować o tym kogoś z rodziny lub znajomych. Podajmy im szczegóły trasy oraz orientacyjny czas powrotu. Dzięki temu w razie potrzeby będą mogli rozpocząć poszukiwania i zaalarmować służby ratunkowe.

Udając się na spacer po lesie lub do parku narodowego trzeba umieć rozpoznawać oznaczenia, które spotkamy na swojej drodze. Ważne są nie tylko oznakowania szlaków ale też znaki bhp i tabliczki stosowane przez nadleśnictwa. Są to zielone plansze z białymi nadrukami, które informują między innymi o zalesieniu, wycince drzew, ostoi zwierzyny czy terenie zagrożonym pożarem.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły