wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Co grozi za brak przeglądu auta?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Badanie techniczne to obowiązek każdego posiadacza samochodu. Zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości poruszania się po drodze bez ważnego badania technicznego. Jego brak może oznaczać zarówno zatrzymanie prawa jazdy, jak i utratę ubezpieczenia w przypadku kolizji. 

Badanie techniczne auta — obowiązek ustawowy 

Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy, nałożony przez ustawę o ruchu drogowym. Badanie takie należy wykonywać raz do roku. W przypadku nowych pojazdów, które rejestrowane są Polsce, obowiązek ten po raz pierwszy pojawia się przed upływem trzech lat od rejestracji, kolejny przegląd trzeba wykonać w ciągu dwóch lat, następne już co roku. Dokonywać przeglądu samochodu nie muszą jedynie właściciele pojazdów zabytkowych. Badania techniczne przeprowadza się w tym przypadku przed rejestracją pojazdu. Obowiązek przeprowadzenia badania technicznego mają także właściciele skuterów, ciągników i motocykli. 

Czy wszystkie nowe pojazdy są zwolnione z badań technicznych?

Warto także nadmienić, że pojazdy uprzywilejowane, pojazdy do nauki jazdy, a także taksówki obowiązek badania technicznego mają co roku, nawet jeśli są to nowe pojazdy rejestrowane w Polsce. Generalnie wszystkie pojazdy służące do zarobkowego przewozu osób do stacji kontroli pojazdów muszą udawać się częściej. Autobusy takie badanie techniczne muszą przechodzić co 6 miesięcy, ciągniki rolnicze z kolei — co dwa lata. 

Kiedy trzeba wykonać przegląd samochodu?

Przegląd samochodu trzeba wykonać przed upływem 12 miesięcy od ostatniego badania. Czy można wykupić OC bez przeglądu? Oczywiście niekoniecznie będzie tak, że przegląd samochodu zbiegnie się z koniecznością przedłużenia ubezpieczenia OC, natomiast trzeba być świadomym, że polskie prawo wymaga posiadania przez kierowcę obydwu tych zaświadczeń. Trzeba także mieć świadomość, że jeśli diagnosta podczas badania wykryje usterki, które uniemożliwią mu zakwalifikowanie pojazdu do poruszania się po drodze, kierowca ma 14 dni na ich usunięcie. Następnie samochód musi przejść dodatkowe badanie techniczne, koniecznie w tej samej stacji kontroli pojazdów, w której wykryto usterki. 

Co obejmuje przegląd techniczny samochodu?

W ramach przeglądu okresowego samochodu wykonuje się badanie: 

  • silnika i emisji spalin,
  • pracy układu wydechowego,
  • sprawnego działania układu hamulcowego i kierowniczego,
  • oświetlenia,
  • zawieszenia,
  • szyb,
  • opon,
  • pasów bezpieczeństwa.

Okresowe badanie techniczne warto postrzegać nie jako uciążliwy obowiązek, ale szansę wykrycia w odpowiednim czasie usterek, które mogłyby doprowadzić do poważnych problemów podczas jazdy, niebezpieczeństwa poruszania się, a nawet kolizji. 

Badanie techniczne — konsekwencje jego nieposiadania

Niewykonanie w terminie przeglądu technicznego wiąże się z określonymi konsekwencjami. Przede wszystkim podczas kontroli policyjnej, nawet zupełnie rutynowej, możesz zostać poproszony o przedstawienie potwierdzenia badania technicznego. Za jego brak możesz otrzymać nawet 500 zł kary. Policjant może także zatrzymać dowód rejestracyjny. Wydaje w zamian dokument, który pozwala dojechać do stacji kontroli pojazdów i tam wykonać niezwłocznie badanie, na podstawie którego wnioskować będziesz mógł o wydanie dowodu rejestracyjnego. Może się jednak zdarzyć, że policjant uzna, że stan techniczny samochodu nie pozwala na dalszą nim jazdę. W takim wypadku trzeba będzie dodatkowo wezwać lawetę i za nią zapłacić. W porównaniu do kosztów badania technicznego, konsekwencje finansowe niewykonania tego przeglądu są znacznie bardziej bolesne. 

Jak podkreśla specjalistka, musisz się liczyć także, z tym że w przypadku gdy zostaniesz poszkodowany w jakiejś kolizji, ubezpieczyciel sprawcy może pomniejszyć należne ci ubezpieczenie, argumentując, że stan pojazdu przyczynił się do zdarzenia.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły