wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Certyfikaty kosmetyków naturalnych. O czym nam mówią i jak je czytać?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Niezależnie od powodów dla których wybieramy kosmetyki naturalne i organiczne, chcemy żeby były one jak najwyższej jakości. Jak się okazuje nie jest to jednak oczywiste dla producentów, których kosmetyki niejednokrotnie są „naturalne” jedynie z nazwy. W jaki sposób należy więc wybierać kosmetyki, aby nie wydać pieniędzy na produkty niespełniające naszych wymogów?

Certyfikacja kosmetyków naturalnych i organicznych

Niezależnie od powodów dla których wybieramy kosmetyki naturalne i organiczne, chcemy żeby były one jak najwyższej jakości. Jak się okazuje nie jest to jednak oczywiste dla producentów, których kosmetyki niejednokrotnie są „naturalne” jedynie z nazwy. W jaki sposób należy więc wybierać kosmetyki, aby nie wydać pieniędzy na produkty niespełniające naszych wymogów?

Jak stwierdzić, czy kosmetyk jest naturalny lub organiczny?

W przypadku żywności używanie określeń takich jak: bio, organic, eco, wiąże się z przestrzeganiem określonych obostrzeń. Z przykrością należy stwierdzić, że branża kosmetyczna pozbawiona jest tego typu regulacji prawnych, co oczywiście prowadzi do licznych nadużyć. Warto jednak wspomnieć, że od roku 2013 obowiązujące w UE prawo, nie zezwala na testowanie na zwierzętach kosmetyków, ani żadnych z substancji wchodzących w ich skład.

Wiedząc już, że kosmetyki zwane naturalnymi wcale takie być nie muszą, warto dowiedzieć się w jaki sposób samodzielnie zweryfikować ich autentyczność. Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie  – co to są kosmetyki naturalne? W pierwszym odruchu odpowiemy, że to kosmetyki zawierające naturalne składniki. Jednak czy wszystkie z nich muszą być naturalne? A jeśli nie – jaka jest dopuszczalna norma składników syntetycznych? I których ze składników syntetycznych należy unikać? Przecież nie wszystkie są szkodliwe, prawda? Podobnie, jeśli nie gorzej, ma się sprawa z kosmetykami ekologicznymi, zwanymi również organicznymi. Kupując je nie tylko chcemy mieć pewność, że zawierają składniki pochodzenia naturalnego, ale że pochodzą one z uprawy ekologicznej, co jest trudne do zweryfikowania w momencie kiedy stoimy przed drogeryjną półką.

Certyfikaty dla kosmetyków naturalnych

W rozstrzygnięciu dylematów dotyczących jakości kosmetyków przychodzą nam z pomocą certyfikaty i normy.  Niezależnie od siebie, w różnych rejonach świata i w różnym czasie, powstawały organizacje, stowarzyszenia i instytucje, których celem stało się opracowanie norm odnoszących się do interesujących nas zagadnień.

Najpopularniejsze certyfikaty

Instytucją odpowiedzialną za opracowanie standardów dotyczących kosmetyków naturalnych i organicznych w Europie jest Cosmetics Organic and Natural Standard, czyli COSMOS. Wraz z wiodącymi organizacjami europejskimi, zajmującymi się certyfikowaniem kosmetyków, opracowała ona normy, którymi powinni się kierować producenci. Na podstawie standardów COSMOS działalność certyfikującą prowadzą między innymi Ecocert, COSMEBIO, BDIH, Demetr, AIAB, SOIL Association, NaTrue oraz rodzime Centrum Badań i Certyfikacji.

Uczciwym i rzetelnym producentom z pomocą przyszła także Międzynarodowa Organizacja ds. Standaryzacji ISO. W latach 2016/2017 opracowała ona normy ISO wskazujące sposób definiowania naturalnych i organicznych składników kosmetyków oraz określające ich standardy. Niestety, posiadanie certyfikatów ISO nie jest obowiązkowe, aczkolwiek coraz więcej firm jest zainteresowanych ich uzyskaniem. Normy o których mowa: ISO 16128-1:2016 oraz ISO 16128-2:2017, nie są co prawda idealne dla każdego konsumenta, lecz zdecydowanie windują poprzeczkę branży kosmetycznej. Certyfikaty ISO mają bowiem swoją wagę w świecie i ich brak niejednokrotnie stanowi przeszkodę w rozwoju biznesu na szerszą skalę.

 W rzeczywistości organizacji certyfikujących kosmetyki jest zarówno w Europie, jak i na świecie jest bardzo dużo. Z tego powodu warto pochylić się uważniej przede wszystkim nad tymi, z którymi najczęściej mamy do czynienia.

Certyfikat Ecocert

Najczęściej spotykanym certyfikatem jest niewątpliwie ten nadawany przez Ecocert. Fakt ten nie budzi zdziwienia, ponieważ jest on bardzo wysoko ceniony przez wymagających konsumentów, a co za tym idzie – przez producentów kosmetyków. Ecocert trzyma się restrykcyjnie wysokich standardów wyznaczanych przez COSMOS. Przyznaje certyfikaty w dwóch kategoriach – kosmetyków naturalnych(biologicznych) oraz organicznych(ekologicznych).

Według Ecocert zawartość składników naturalnych powinna wynosić co najmniej 95% dla kosmetyków mianujących się naturalnymi, przy czym minimum 50% z nich musi pochodzić z upraw biologicznych.

 Za kosmetyki organiczne(ekologiczne) uznawane są te, które również zawierają co najmniej 95% składników naturalnych, przy czym muszą one w całości pochodzić z upraw biologicznych.

Certyfikat Ecocert gwarantuje również produkcję kosmetyków w sposób przyjazny dla środowiska, opakowania ekologiczne z możliwością pełnego recyklingu, brak substancji pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie, brak składników syntetycznych takich jak PEG, silikony, pochodne ropy naftowej, syntetycznych aromatów, barwników i parabenów. Prócz tego wszelkie substancje pochodzenia zwierzęcego certyfikowane Ecocert pobierane są od zwierząt żywych, bez szkody dla ich zdrowia i komfortu.

Certyfikat COSMEBIO

W tym przypadku zawartość składników naturalnych i równocześnie ekologicznych określana jest na poziomie co najmniej 95%.COSMEBIO dopuszcza zawartość składników syntetycznych, jednak z wykluczeniem silikonów, pochodnych ropy naftowej, PEG, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. Nie ma możliwości stosowania substancji pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie.

Certyfikat BDIH

Certyfikat BDIH nadawany jest kosmetykom składającym się wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego. Nie mogą one zawierać jakichkolwiek składników syntetycznych, nawet konserwanty muszą być w pełni naturalne, a informacja o ich obecności musi zostać dodatkowo podkreślona.  W produkcie nie mogą być zawarte substancje pochodzące z martwych zwierząt, jak zwierzęce oleje bądź kolagen.

Certyfikat ICEA

Certyfikat ICEA nadawany jest przez Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej. Nadawany jest wyłącznie kosmetykom zawierającym jedynie składniki pochodzenia naturalnego z ekologicznych upraw, w pełni wegańskim, z uwzględnieniem bezpiecznego dla środowiska opakowania.

Certyfikat Vegan Society

Certyfikat ten nadawany jest produktom, w tym także kosmetykom, niezawierającym substancji pochodzenia zwierzęcego, w tym także miodu, wosku pszczelego, czy mleka. Gwarantuje przy tym produkcję bezpieczną dla środowiska oraz użycie składników roślinnych niemodyfikowanych genetycznie.

Łatwiej, szybciej i przyjemniej

Certyfikowanie produktów jest ogromnym ułatwieniem dla konsumentów, którzy przecież niekoniecznie muszą posiadać wiedzę o każdym ze składników wyszczególnionych  w INCI. Bogatsi w wiedzę o najpopularniejszych w Polsce i Europie certyfikatach, z pewnością jesteśmy w stanie wybrać kosmetyki spełniające nasze standardy. Wymienione certyfikaty gwarantują bowiem, że otrzymamy to co w kosmetykach naturalnych najcenniejsze – bezpieczeństwo nasze i środowiska, zgodność z naturą, skuteczność i delikatność.

Kosmetyki MAYA
Kosmetyki naturalne i organiczne – sklep internetowy – https://kosmetykinaturalne.com.pl/

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
nika
29 stycznia, 2020 18:31

certyfikaty jednak sporo mówią o jakości. dlatego zdecydowałam się na kosmetyki pat&rub, które są samą naturą i mają na to papiery.

młoda
28 marca, 2020 13:09

szkoda, że to co naturalne zwykle jest 2 razy droższe

Janka
19 sierpnia, 2020 13:26

Tylko czy można faktycznie wierzyć tym wszystkim certyfikatom?

- Reklama -

Ostatnie artykuły