Bogdan Rzońca pyta o Zbiornik Kąty-Myscowa

5
Bogdan Rzońca - zapytanie o zbiornik Kąty-Myscowa
www.videosejm.pl

„To jest strategiczna inwestycja Wód Polskich”. Tak o budowie zbiornika wodnego Kąty-Myscowa wypowiedział się minister Grzegorz Witkowski – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej:

30 stycznia 2018 roku poseł Bogdan Rzońca skierował w Sejmie pytanie do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w sprawie stanu zaawansowania prac przygotowawczych związanych z realizacją budowy Zbiornika Kąty-Myscowa w powiecie jasielskim.

W którym miejscu jesteśmy, panie ministrze, jeśli chodzi o budowę inwestycji zbiornik wodny Kąty-Myscowa?

W tym roku będziemy obchodzić 50-lecie NIE WYBUDOWANIA zbiornika wodnego Kąty-Myscowa i 11-lecie bardzo niechlubnej decyzji rządu PO-PSL usunięcia tej inwestycji z listy projektów indywidualnych dla programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Poseł podkreślał, że jest to inwestycja kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa wodnego i przeciwpowodziowego. Mimo to w trakcie rządów PO-PSL, w latach 2008-2015, nie zrobiono nic w tej sprawie.

Ja sam mam chyba z 10 interpelacji od pana ministra Gawłowskiego, który kluczył raz po raz, że już będzie robione, albo że za chwilę, albo dopiero projekt będzie zrobiony. Niestety nic z tego nie pozostało, nawet jakiś ślad, który powodowałby, że moglibyśmy po objęciu rządów w 2015 kontynuować pracę.

Czas rządów koalicji PO-PSL był wyjątkowo niekorzystny dla Jasła również z innych względów:

Ja tylko przypomnę, że powiat jasielski czeka na ta inwestycję, bo też w tym czasie kiedy rządziły PO-PSL sprzedano w Jaśle Pektowin, PSL się do tego przyczynił, pan Jan Bury był odpowiedzialny za to, sprzedano Gamrat, zlikwidowano miejsca pracy, no i do tego jeszcze nas woda zalewała.

Minister Grzegorz Witkowski potwierdził słowa posła:

Skala zaniedbań w infrastrukturze przeciwpowodziowej podczas rządów PO-PSL była przerażająca. (..)Zbiornik Kąty-Myscowa jest na niechlubnym początku całej tej listy zaniedbań.

Jednocześnie zapewnił:

Zbiornik Kąty-Myscowa ma priorytetowe znaczenie jeśli chodzi o kluczowe inwestycje przeciwpowodziowe na południu Polski.

Zgodnie ze słowami ministra, do funkcji zbiornika należałyby:

  • ochrona przeciw skutkami suszy;
  • ochrona przed powodzią;
  • wspomożenie utrzymania dobrego stanu ekologicznego;
  • umożliwienie pracy elektrowni wodnej w tym miejscu;
  • stworzenie warunków dla aktywizacji gospodarczej terenu zgodnie z jego walorami przyrodniczymi.

Minister podziękował posłowi Bogdanowi Rzońcy za zaproszenie na teren, gdzie miałby powstać zbiornik. Po wizycie, którą odbył kilka miesięcy temu, potwierdza, że:

Miejsce jest świetnie zlokalizowane zarówno do wykonania tych wszystkich funkcji przez ten zbiornik, jak również dla aktywizacji turystycznej i gospodarczej tego regionu.

Ponownie podkreślił:

Na południu Polski, zbiornik Kąty-Myscowa jest drugim najważniejszym obiektem, który będzie realizowany, a w zasadzie jest już przygotowany do realizacji.

Najważniejsze fakty dotyczące realizacji projektu to:

  • Obecnie za wszystko odpowiada nowo utworzony w RZGW w Rzeszowie, który w 2018 roku przejął całość dokumentacji związanej z tym przedsięwzięciem od RZWG w Krakowie.
  • Do końca 2019 roku ma zostać wykonana całość dokumentacji.
  • Wyłonienie generalnego wykonawcy i cały przetarg ma nastąpić w pierwszej połowie 2020 roku.

Na pytanie posła Rzońcy, czy ludzie w Kątach i Myscowej mają się budować w okolicach długo oczekiwanego zbiornika odpowiedział: „Nie”.

Tam naprawdę planujemy duży zbiornik wodny. Planujemy rozpocząć proces mediacji z właścicielami około 53 gospodarstw położonych w czaszy projektowanego zbiornika.

Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
1 lutego, 2019 22:30

A ja skromny mieszkaniec Jasła drugiego sortu pytam pana posła Bogdana, Józefa Rzońcę, szefa sejmowej komisji infrastruktury?! Dlaczego przez ponad 3 lata sprawowania funkcji posła ziemi jasielskiej partii rzadzącej w sprawie zapory niczego nie dokonał, pomimo tego, że jego ugrupowanie partyjne mające większość w sejmie podejmuje uchwały nocą na kolanie…

Lenka
1 lutego, 2019 08:36

Jak się zaczną mediacje z właścicielami tych działek to dopiero będzie jazda.
Wtedy tradycyjnie odwróci się sytuacja i z walki o zbiornik zaczną się protesty przeciwko zbiornikowi.

Sebcio
1 lutego, 2019 08:46

Jakoś nie mogę na tego pana patrzeć :/ tyle lat tam a w Jaśle dalej nic….

Zibii
31 stycznia, 2019 22:12

Ludzie muszą wiedzieć kto jest za to odpowiedzialny.

Sempre
1 lutego, 2019 12:18

Kiełbasa wyborcza, powtarzająca się przed każdymi wyborami…
[nie podajemy linków do konkurencyjnych portali – red.]