wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Bieganie jesienią i zimą – jak się do niego przygotować?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią parki miejskie i popularne leśne ścieżki roją się od biegaczy. Z tygodnia na tydzień ich liczba maleje, wprost proporcjonalnie do obniżającej się temperatury. Przy całorocznych treningach trwają tylko ci najbardziej zmotywowani, zaprawieni w bojach. W rzeczywistości jesienno-zimowy jogging wcale nie jest jednak sportem ekstremalnym. Wystarczy dobrze się do niego przygotować, aby czerpać z treningu satysfakcję, nie narażając jednocześnie swojego zdrowia. Sprawdź, o co zadbać, jeśli jeszcze tej jesieni chcesz dołączyć do grona całorocznych biegaczy.

Jak się ubrać na bieganie w niskich temperaturach?

Największym problemem w trakcie komponowania jesienno-zimowego stroju do biegania może się okazać zapewnienie sobie komfortu termicznego. Na zewnątrz jest chłodno – a więc wybieramy cieplejsze spodnie i koszulki. Jednakże w trakcie wysiłku nasze subiektywne odczuwanie temperatury diametralnie się zmienia i w efekcie już po chwili możemy odczuwać nieprzyjemne gorąco, a na dodatek się pocić. Kluczowy jest wybór ciuchów wykonanych z odpowiednich materiałów, pomocne może się także okazać ubieranie się na cebulkę, ale tak naprawdę najlepszym sposobem na poznanie własnych preferencji jest osobiste wypróbowanie różnych zestawów.

Większość biegaczy decyduje się na założenie bielizny termoaktywnej albo przynajmniej getrów czy spodni oraz koszulki czy longsleeve’a z ocieplającą podszewką. Nawet jeśli intensywnie trenujemy, to jednak między lipcem a lutym temperatura może spaść o kilkadziesiąt stopni i raczej nie będzie nam za gorąco. Nawet ci, którzy nie potrzebują odzieży termoaktywnej, nie powinni przesadzać i biegać w krótkim rękawku czy krótkich spodenkach, chyba że chcą przy okazji załatwić sobie dłuższe L4.

Wybieraj odzież z materiałów przeznaczonych do uprawiania sportu. Z włókien syntetycznych najlepiej nadaje się do tego poliester, z naturalnych dzianin szczególnie polecana jest wełna merino. Oba te materiały cechuje duża wytrzymałość, świetne właściwości termoregulacyjne oraz efektywne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Jesienią lub zimą konieczny jest zakup bluzy albo kurtki do biegania, które ochronią ciało przed chłodem, przed podmuchami zimnego wiatru, a także przed siąpiącym, zacinającym deszczem oraz przed mało intensywnymi opadami śniegu.

Bieganie jesienią i zimą – przydatne akcesoria

Komponując jesienno-zimowy strój do biegania, nie można zapomnieć o akcesoriach. Spodnie, kurtka i bielizna termoaktywna będą chronić większość organizmu przed działaniem niesprzyjających czynników atmosferycznych, ale o niektóre obszary musimy zadbać dodatkowo. Chodzi o te części ciała, które wychładzają się najszybciej – czyli o głowę, dłonie i stopy.

Nie zapominaj o ciepłej czapce. Powinna ona dobrze przylegać do głowy i szczelnie osłaniać uszy. Jednocześnie nie może powodować uczucia ucisku i dyskomfortu. Podmuchy lodowatego wiatru mają również fatalny wpływ na nasze gardło – a to dlatego, że wiele bakterii preferuje właśnie niskie temperatury (stąd większa skłonność do przeziębień właśnie jesienią i zimą). Aby zabezpieczyć górne drogi oddechowe, warto osłonić szyję kominem. Można też zdecydować się na 2 w 1, czyli kominiarkę zamiast czapki i komina. Obowiązkowe są rękawiczki – po godzinnym joggingu w ujemnych temperaturach nieosłoniętym dłoniom grożą nawet odmrożenia I stopnia, które nie są może szczególnie groźne, ale na pewno bardzo bolesne i mało estetyczne. Pamiętaj także o butach z głębszym bieżnikiem zabezpieczającym przed poślizgiem, a także o grubszych niż latem skarpetach, które jednocześnie będą efektywnie odprowadzać pot na zewnątrz, nie dopuszczając do powstawania otarć.

Bezpieczny jogging jesienią i zimą – jak o siebie zadbać?

Jeśli to pierwszy sezon, kiedy zamierzasz kontynuować treningi jesienią, musisz przygotować się na nieco odmienną specyfikę w porównaniu do joggingu wiosną czy latem. Poza chłodem może Cię zaskoczyć przede wszystkim zmiana warunków oświetleniowych. W trakcie dnia promienie słońca padają pod innym kątem, mogą wręcz oślepiać biegacza – dlatego warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Ponadto jesienią i zimą świt przychodzi później a zmierzch wcześniej. Często szarówka utrzymuje się przez cały dzień, spotęgowana jeszcze przez mżawkę czy mgłę. Aby poprawić swoją widoczność, dobrze jest wybierać ubrania z elementami odblaskowymi. Znajdziesz je tutaj: https://attiq.net/52-kurtki-i-bezrekawniki. Dobrym pomysłem jest też założenie szelek lub opaski na ramię czy kostkę z diodami LED.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły