wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Bezpiecznie nad wodą – pokazy ratownictwa wodnego na basenie MOSiR w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

21 lutego br. na basenie MOSiR w Jaśle odbył się pokaz ratownictwa wodnego. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 uczniów jasielskich szkół podstawowych, którzy mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą.

W trakcie pokazu zademonstrowano przykłady akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu takiego jak pas ratunkowy „węgorz”, bojka ratunkowa „pamelka” i koło ratunkowe śródlądowe. Symulowano akcje z jednym ratownikiem i jednym tonącym oraz z jednym ratownikiem i dwoma tonącymi. Pokazano również przykład ratowania tzw. „agresywnego” tonącego, który będąc w stanie paniki stanowi szczególne zagrożenie dla osoby ratującej.

Po zakończeniu pokazu uczestnicy mogli samodzielnie poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, zbadać ciśnienie, poziom cukru, a także zmierzyć swoje BMI przy pomocy specjalnej wagi fitness. Ratownicy byli dostępni dla każdego, kto chciał porozmawiać na tematy związane z ratownictwem wodnym lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  

Ideą akcji było unaocznienie konsekwencji wynikających z lekkomyślności i brawury, a także podniesienie świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych.  

Wypoczywając nad wodą należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Korzystamy tylko i wyłącznie z obiektów wodnych i kąpielisk oznakowanych kiedy obecny jest ratownik,
  • Nie skaczemy do nieznanej wody. Skok do wody płytkiej lub bez sprawdzenia podłoża może prowadzić do poważnych urazów, w tym urazu kręgosłupa i koniecznością poruszania się na wózku inwalidzkim,
  • Po nasłonecznieniu i przed wejściem do wody należy schłodzić ciało, aby uniknąć szoku termicznego,
  • Nie wchodzimy do wody pod wpływem środków odurzających i alkoholu.

Pokaz został przygotowany przez Polski Instytut Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu, a sfinansował go kwotą 4 tys. zł Powiat Jasielski. W wydarzeniu uczestniczył Jan Muzyka – etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle i Monika Niziołek – Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych SP w Jaśle.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły