wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Bez aplikacji ProteGO Safe nie wejdziesz do sklepu?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji możemy pobrać, zainstalować i przetestować aplikację ProteGO Safe. Mimo, że jest ona dostępna już od ponad tygodnia, to dopiero teraz zrobiło się o niej głośno. Wszystko za sprawą pomysłu zastosowania jej w galeriach handlowych.

Czym jest aplikacja ProteGO Safe?

Ministerstwo Cyfryzacji zachwala aplikację, jako jedno z narzędzi walki z epidemią koronawirusa:

ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nasza apka to także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. (www.gov.pl)

Ministerstwo zapewnia również, że aplikacja jest w pełni bezpieczna:

Jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia tego rodzaju rozwiązanie. Nasza aplikacja jest w pełni bezpieczna i zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej. Aktualnie jesteśmy na etapie testów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. (www.gov.pl)

Aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności. Bazuje na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowany w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej.

Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi.

Jak to działa?

Jeśli zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami innych użytkowników posiadających aplikację. Nie będzie im przekazywała żadnych danych na Twój temat. Nikt nie dostanie dostępu do zawartości Twojego telefonu. Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane. W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie.

ProteGO Safe a zakupy w galerii

Według informacji pojawiających się w internecie, do których dotarły portale takie jak prawo.pl, retailnet.pl, niebezpiecznik.pl, aplikacja znajdzie również zastosowanie w galeriach handlowych, których otwarcie w ścisłym reżimie sanitarnym zapowiedziano na 4 maja. Galerie handlowe mają mieć przy wejściu urządzenie z zainstalowaną aplikacją ProteGo Safe, w celu zarejestrowania przez to urządzenie klienta, będącego użytkownikiem aplikacji wchodzącego do obiektu. W wypadku braku możliwości wystawienia takiego urządzenia – wydrukowanie kodu QR wygenerowanego z aplikacji ProteGO Safe do zeskanowania przez wchodzących klientów.

Co więcej, będzie można wpuszczać do centrum handlowego o 10 proc. więcej osób niż przewidują limity, jeśli będą mieć one aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie nie otrzymują przywilejów jeśli chodzi o stanie w kolejkach.

Kolejną zachętą do używania aplikacji mają być zniżki lub materiały promocyjne dla pracowników i klientów korzystających z ProteGO Safe.

Na ten moment powyższe zasady nie widnieją jednak w oficjalnych wytycznych dla branż opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju:

Bez aplikacji nie wejdziesz do sklepu?

W związku z wieloma mitami krążącymi w sieci, Ministerstwo Cyfryzacji dementuje plotki o segregacji klientów na lepszych i gorszych, lub o zakazie wstępu do sklepu w zależności od braku lub posiadania ProteGo Safe.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji znajdujemy zapewnienia, że:

* Niezależnie od tego, czy zainstalujesz aplikację ProteGO Safe czy nie, wejdziesz do sklepu i zrobisz zakupy tak jak wszyscy inni.

* Nie musisz wybierać pomiędzy staniem w kolejce, a „inwigilacją”. Aplikacja nie zbiera Twoich danych, nie śledzi, korzystanie z niej jest dobrowolne, a prace nad nią w pełni transparentne – właśnie po to, by każdy się przekonał, że nie mamy ukrytych intencji.

* Nie będziemy dzielić klientów na lepszych i gorszych, czyli tych z i bez aplikacji. Kontrolowanie przez właścicieli sklep statusu aplikacji, lub wymaganie jej instalacji i aktywacji są zabronione.

* Korzystanie bądź niekorzystanie z aplikacji nie może wpływać na jakość lub kolejność obsługi klientów.

Źródłowww.gov.pl
- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ronin
30 kwietnia, 2020 14:56

Bzdura, starsi ludzie nie używają komurek z androidem

Janina
30 kwietnia, 2020 19:41
Odpowiedź na  Ronin

Ja mam ponad 80 lat i używam. Własnie zrobiłam aktualizację do Androida 10-tki.

- Reklama -

Ostatnie artykuły