wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Baw się dobrze! NIE spiecz RAKA

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wszystkie jasielskie szkoły podstawowe, które prowadzi Miasto Jasło, od trzech lat współpracują ze Studenckim Kołem Naukowym ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie – przy realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. W sumie przez trzy lata udziału w programie przeprowadzono 92 godzin lekcyjnych zajęć profilaktycznych, w których wzięło udział 2022 uczniów.

Czerniak będący nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów wciąż stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Pomimo nieustannie toczącego się postępu w zakresie farmakoterapii czerniaka (immunoterapia, leczenie ukierunkowane molekularnie) oraz szerokiej dostępności leczenia w ramach programów lekowych Polska według badania CONCORD-3 plasuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc tabeli w zakresie 5-letnich przeżyć pacjentów. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium. Wynika to nadal ze zbyt małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania a także jakie są metody skutecznej profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

Baw się dobrze! NIE spiecz RAKA

Pamiętajmy, czerniak może pojawić się w każdym wieku, a profilaktyka zawsze ma sens i może mu zapobiec. To niesłychanie ważne, ponieważ wcześnie wykryty jest uleczalny w niemal 100 procentach. Kluczem do sukcesu naszego i naszych bliskich jest właśnie znajomość czynników ryzyka zachorowania oraz jego charakterystycznych cech zawierających się w „czerniakowym abecadle”.

Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, który zakończył się 23 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka były aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

ŹródłoUM w Jaśle
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły