wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Anoreksja – choroba krzyku

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

18 sierpnia  2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Katarzyną Zachacz, autorką książki „Z anoreksją na pokładzie. Wyznanie stewardesy”.

To debiut pisarski młodej kobiety, dla której zapis poszczególnych etapów choroby, z którą się zmagała był formą terapii. Łatwość pisania i zręczne pióro dostrzegła pracująca z nią dietetyczka holistyczna – Aneta Podolska-Kamińska, namawiając do wydania publikacji.

Osoby chore są często atrakcyjne i nikt by nie pomyślał, że przeżywają dramat.

Początków anoreksji K. Zachacz upatruje nie tyle w wykonywanym zawodzie stewardesy, który stawia wysokie standardy wyglądu, wagi i nierealnej perfekcji, ale przede wszystkim w nieprzepracowanych traumach, które często drzemią w podświadomości. To bardzo osobiste studium przypadku choroby – jej przebiegu i finału, ubrane w formę poradnika, jednak napisane w sposób nieprzytłaczający czytelnika. 

Osoby chore są często atrakcyjne i nikt by nie pomyślał, że przeżywają dramat.(…) Zaburzania odżywiania można długo maskować. Mnie się też udawało, dopóki ciało nie zaczęło krzyczeć – mówiła na wstępie.

Ma poczucie misji, aby mówić o chorobie i sposobach wyjścia z niej, ale i nieodpartą chęć rozprawienia się z mitami, które narosły wokół anoreksji, jak chociażby krzywdząca opinia, że jest to fanaberia. Dzieląc się bardzo osobistymi doświadczeniami, wie że może narazić się na krytykę czy brak zrozumienia ze strony społeczeństwa.

Z anoreksją na pokładzie. Wyznanie stewardesy” - Katarzyna Zachacz

Mocno podkreśliła, że wskazówki i rady jakich udziela są jedynie jej subiektywną podpowiedzią jak walczyć z chorobą.

Żeby zawrócić, trzeba sobie uświadomić, że jest się na złej drodze – mówiła z przekonaniem.

Niezwykle ważny, jej zdaniem, jest kontakt ze specjalistą i holistyczne spojrzenie na pacjenta. Ponadto różnego rodzaju terapie jak – joga, medytacja, kontakt z przyrodą, które pomagają usłyszeć siebie.

Anoreksja to choroba duszy, bo nie jesteśmy w zgodzie z nią   

Katarzyna Zachacz

Autorka kładzie nacisk na emocje, jakie towarzyszą chorobie począwszy od złości, smutku, rozpaczy, po poczucie osamotnienie i bezradności.

Choroba nauczyła mnie mówienia o emocjach, bo przecież nie ma złych emocji. Emocja to informacja, która chce mi coś przekazać – powiedziała.

Zmiana filozofii w podejściu do życia, jego różnorodności i własnego ciała, to klucz do akceptacji zmieniającej się ciągle fizyczności.

Spotkanie autorskie w MBP w Jaśle z Katarzyną Zachacz

Literatura i kino niezbyt często podejmują temat anoreksji. A filmy, które nakręcono, i które autorka niezwykle ceni / „Body/ciało” M. Szumowskiej, „Aż do kości” M. Noxon/, sprawiły że Katarzyna Zachacz chce swoją książką zabrać głos w otwartym dyskursie.

Katarzyna Zachacz pochodzi z Podkarpacia, jest stewardesą, absolwentką europeistyki /UE Kraków/. Pasjonuje się podróżami, psychologią, jogą i rozwojem wewnętrznym. Książkę „Z anoreksją na pokładzie. Wyznanie stewardesy” można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

MBP w Jaśle

ŹródłoMBP w Jaśle
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły