Jasielski Klub Sportowy Czarni 1910 Jasło wraz Polską Spółką Gazownictwa przystępuje do realizacji kampanii edukacyjnej pod nazwą ,,Wykop Smok”. Przedmiotowa akcja dotyczy zwiększenia świadomości ekologicznej odnośnie jakości powietrza, z naciskiem na ograniczenie palenisk domowych i kotłowni na paliwo stałe. Kampania będzie związana z promocją akcji ,,Bądź EKO i oszczędzaj”, która dotyczy dofinansowania wymiany pieca na paliwo stałe na piece na paliwo gazowe.
Członkowie naszego stowarzyszenia zostaną merytorycznie przygotowani do prowadzenia kampanii ekologicznej w ramach, której zostaną przeprowadzone wykłady dla wszystkich grup sekcji piłkarskich naszego klubu oraz Akademii Piłkarskiej. Dodatkowo przedmiotowe wydarzenie będzie wsparte szeroką kampanią reklamową.
Hasło SMOG budzi w Polsce najwięcej emocji zimą. Pojawia się ono najczęściej podczas kumulacji kilku czynników: wysokiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery i niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak np. brak wiatru, niska temperatura powietrza, inwersja termiczna, zamglenie. Głównym składnikiem smogu jest pył zawieszony. Zgodnie z polską normą, średnie dobowe zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 na poziomie 50 μg/m3 może być przekraczane aż przez 35 dni w roku. Średnie dobowe zanieczyszczenie na poziomie 200 μg/m3 zobowiązuje Wojewódzkie Zespoły Zarządzania Kryzysowego do ostrzeżenia mieszkańców przed zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem powietrza. Poziom skażenia przekraczający 300 μg/m3 skutkuje działaniami zapobiegającymi i ogłoszeniem alarmu smogowego.
Za przekroczenie dopuszczalnych poziomów odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny. Istotnym źródłem zanieczyszczeń, szczególnie w dużych miastach, jest także transport, zwłaszcza indywidualny. Dla poprawy jakości powietrza kluczowe są więc zachowania i decyzje każdego z nas. Rzeczywiste dane (KOBIZE 2018) na temat pochodzenia zanieczyszczeń w Polsce, np. dla pyłów PM2,5, prezentują się następująco:
- Procesy spalania poza przemysłem (głównie w gospodarstwach domowych) 48,0%
- Procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii 9,0%
- Procesy spalania w przemyśle 20,0%
- Transport drogowy 7,0%
- Inne pojazdy i urządzenia 7,0%
- Procesy produkcyjne 5,0%
- Rolnictwo 2,0%
- Zagospodarowanie odpadów 1,0%
- Zastosowanie rozpuszczalników i innych produktów 1,0%
- Wydobycie i dystrybucja paliw kopalnych 0%
- Jak widać z powyższych danych ok. 48% przekroczeń odnotowano w gospodarstwach domowych. Wynika to z niskiej świadomości społecznej dotyczącej emitorów zanieczyszczeń powietrza. Zdaniem większości Polaków, głównym sprawcą złej jakości powietrza (badanie Kantor Public z października 2017 ,,Świadomość społeczna na temat zależności pomiędzy źródłem energii grzewczej a jakością powietrza i jego wpływem na zdrowie” są spaliny samochodów (54%) i zakłady przemysłowe (38%). Choć badanie CBOS z kwietnia 2018 wykazało poprawę postrzegania źródeł zanieczyszczenia powietrza, mimo to wiedza Polaków w tym zakresie wciąż nie jest zadowalająca.
- Jasielski Klub Sportowy Czarni 1910 Jasło oraz partner kampanii edukacyjnej Polska Spółka Gazownictwa zachęcają do aktywnego uczestnictwa w projekcie. O szczegółach akcji będziemy informować na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych klubu.
AKCJA EDUKACYJNO EKOLOGICZNA ,, WYKOP SMOG”
Program szkolenia obejmuje:
- Przedstawienie Informacji o jakości powietrza: źródłach zanieczyszczeń, epizodach smogowych oraz oficjalnych źródłach.
- Informacja o stanie zanieczyszczenia i prognozach.
- Wpływ jakości powietrza na stan zdrowia – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
- Zachęcenie do działań ograniczających negatywny wpływ na Jakość powietrza.
- Na zakończenie szkolenia będzie okazja do pytań i konsultacji.
To jest genialny pomysł . Edukacja w dzisiejszych czasach to podstawa. Jeszcze dużo osób jest nie świadomych o zagrożeniach jakie wywołuje smog . Im więcej takich spotkań to może smog zniknie jak ludzie zaczną wymieniać stare piece . Ja osobiście polecam eei pellets z firmy Kostrzewa.
Uciekaj na drzewo spamerko!!!