wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Akcja Edukacyjna ,,Wykop SMOG”

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jasielski Klub Sportowy Czarni 1910 Jasło wraz Polską Spółką Gazownictwa przystępuje do realizacji kampanii edukacyjnej pod nazwą ,,Wykop Smok”. Przedmiotowa akcja dotyczy zwiększenia świadomości ekologicznej odnośnie jakości powietrza, z naciskiem na ograniczenie palenisk domowych i kotłowni na paliwo stałe. Kampania będzie związana z promocją akcji ,,Bądź EKO i oszczędzaj”, która dotyczy dofinansowania wymiany pieca na paliwo stałe na piece na paliwo gazowe.

Członkowie naszego stowarzyszenia zostaną merytorycznie przygotowani do prowadzenia kampanii ekologicznej w ramach, której zostaną przeprowadzone wykłady dla wszystkich grup sekcji piłkarskich naszego klubu oraz Akademii Piłkarskiej. Dodatkowo przedmiotowe wydarzenie będzie wsparte szeroką kampanią reklamową.

Hasło SMOG budzi w Polsce najwięcej emocji zimą. Pojawia się ono najczęściej podczas kumulacji kilku czynników: wysokiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery i niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak np. brak wiatru, niska temperatura powietrza, inwersja termiczna, zamglenie. Głównym składnikiem smogu jest pył zawieszony. Zgodnie z polską normą, średnie dobowe zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 na poziomie 50 μg/m3 może być przekraczane aż przez 35 dni w roku. Średnie dobowe zanieczyszczenie na poziomie 200 μg/m3 zobowiązuje Wojewódzkie Zespoły Zarządzania Kryzysowego do ostrzeżenia mieszkańców przed zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem powietrza. Poziom skażenia przekraczający 300 μg/m3 skutkuje działaniami zapobiegającymi i ogłoszeniem alarmu smogowego.

Za przekroczenie dopuszczalnych poziomów odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny. Istotnym źródłem zanieczyszczeń, szczególnie w dużych miastach, jest także transport, zwłaszcza indywidualny. Dla poprawy jakości powietrza kluczowe są więc zachowania i decyzje każdego z nas. Rzeczywiste dane (KOBIZE 2018) na temat pochodzenia zanieczyszczeń w Polsce, np. dla pyłów PM2,5, prezentują się następująco:

 • Procesy spalania poza przemysłem (głównie w gospodarstwach domowych) 48,0%
 • Procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii 9,0%
 • Procesy spalania w przemyśle 20,0%
 • Transport drogowy 7,0%
 • Inne pojazdy i urządzenia 7,0%
 • Procesy produkcyjne 5,0%
 • Rolnictwo 2,0%
 • Zagospodarowanie odpadów 1,0%
 • Zastosowanie rozpuszczalników i innych produktów 1,0%
 • Wydobycie i dystrybucja paliw kopalnych 0%
 • Jak widać z powyższych danych ok. 48% przekroczeń odnotowano w gospodarstwach domowych. Wynika to z niskiej świadomości społecznej dotyczącej emitorów zanieczyszczeń powietrza. Zdaniem większości Polaków, głównym sprawcą złej jakości powietrza (badanie Kantor Public z października 2017 ,,Świadomość społeczna na temat zależności pomiędzy źródłem energii grzewczej a jakością powietrza i jego wpływem na zdrowie” są spaliny samochodów (54%) i zakłady przemysłowe (38%). Choć badanie CBOS z kwietnia 2018 wykazało poprawę postrzegania źródeł zanieczyszczenia powietrza, mimo to wiedza Polaków w tym zakresie wciąż nie jest zadowalająca.
 • Jasielski Klub Sportowy Czarni 1910 Jasło oraz partner kampanii edukacyjnej Polska Spółka Gazownictwa zachęcają do aktywnego uczestnictwa w projekcie. O szczegółach akcji będziemy informować na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych klubu.

AKCJA EDUKACYJNO EKOLOGICZNA ,, WYKOP SMOG”

Program szkolenia obejmuje:

 • Przedstawienie Informacji o jakości powietrza: źródłach zanieczyszczeń, epizodach smogowych oraz oficjalnych źródłach.
 • Informacja o stanie zanieczyszczenia i prognozach.
 • Wpływ jakości powietrza na stan zdrowia – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
 • Zachęcenie do działań ograniczających negatywny wpływ na Jakość powietrza.
 • Na zakończenie szkolenia będzie okazja do pytań i konsultacji.
- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
19 czerwca, 2020 19:38

To jest genialny pomysł . Edukacja w dzisiejszych czasach to podstawa. Jeszcze dużo osób jest nie świadomych o zagrożeniach jakie wywołuje smog . Im więcej takich spotkań to może smog zniknie jak ludzie zaczną wymieniać stare piece . Ja osobiście polecam eei pellets z firmy Kostrzewa.

Anonimowo
19 czerwca, 2020 21:05
Odpowiedź na  Gosia

Uciekaj na drzewo spamerko!!!

- Reklama -

Ostatnie artykuły