15.2 C
Jasło
30 października 2020, piątek

Adam Pawluś jakiego nie znamy

Wyróżnione

COVID-19 vs grypa sezonowa. Jak wygląda zachorowalność? Czy warto szczepić się przeciwko grypie?

Niemal od początku tego roku media żyją głównie tematem koronawirusa. My również staramy się podawać aktualne dane dotyczące zachorowań w naszym województwie...

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....

Z jakich kursów medycznych warto skorzystać?

Praca w medycynie nie zawsze wiąże się z ukończeniem najwyższych studiów. Czasem wystarczą tylko odpowiednie kursy, aby pracować jako pomoce różnego rodzaju...

Jak kształtuje się rynek prywatnych akademików w Polsce?

Niegdyś prywatne domy studenckie były domeną państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale obecnie coraz częściej można je spotkać również w Polsce....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

W trakcie swobodnej rozmowy z dziennikarką iTVPołudnie, w zaciszu swojego ogrodu, Starosta Adam Pawluś dzieli się ważnymi, ale też czasami trudnymi wspomnieniami ze swojego życia oraz planami na przyszłość.

Adam Pawluś opowiada o swoim pobycie w więzieniu w czasie stanu wojennego – jak zwrócił na siebie uwagę Służby Bezpieczeństwa, o wyroku, o tym jak był traktowany w więzieniu, jak wyglądały strajki głodowe i jak ten czas przetrwała jego rodzina.

Znalazłem się w więzieniu w Hrubieszowie. Miejsce było wybrane chyba celowo.

To więzienie znajduje się obok szerokiego toru, który z obecnej Ukrainy przejeżdża do Polski przez Bug i dociera aż do Sławkowa. Niejednokrotnie szef służby ochrony więzienia pytał nas, czy wiemy dokąd te tory prowadzą. My oczywiście żartobliwie odpowiadaliśmy, że nie wiemy. A on mówił z taką wielką satysfakcją: “Na Syberię”.

Starosta prezentuje również wyjątkowe pamiątki z tamtego trudnego okresu – fragment więziennego prześcieradła z pieczątką więzienia, przerobiony na pamiątkową chustę oraz radio ukryte w książce.

Starosta wspomina również protesty w formie strajków głodowych organizowane przez więźniów. Pierwszy z nich dotyczył sprzeciwu wobec wyrzuceniu wszelkich symboli religijnych z celi.

W trakcie jednego strajku głodowego, który trwał ponad 20 dni, zmuszani byliśmy do dokarmiania. Wkładano nam taką rurę, takiego węża do przełyku i przez lejek wlewano nam grysik.

Ten trudny czas pobytu w więzieniu, gdy na wolności bez środków do życia została żona Adama Pawlusia z trójką dzieci, udało się przetrwać dzięki pomocy rodziny, przyjaciół i życzliwych ludzi.

Muszę złożyć wielkie podziękowania moim rodzicom. Mojemu tacie, który zabrał całą rodzinę do siebie na wieś. Jak również koleżankom i kolegom z pracy, którzy zbierali pieniążki i organizowali tą pomoc. Również ksiądz Kołtak i parafia św. Stanisława. Oni organizowali pomoc właśnie takim ludziom, którzy z powodów politycznych byli zatrzymani. Również z zagranicy taka pomoc przychodziła.

W 1989 r. Adam Pawluś wyemigrował w celach zarobkowych do Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuował swoją działalność polityczną w różnych organizacjach polonijnych. Do dziś jest zwolennikiem przenoszenia wielu sprawdzonych amerykańskich rozwiązań na polski grunt.

Amerykański system wymiaru sprawiedliwości, mimo że ma wiele mankamentów jak ława przysięgłych, to jest wzór który możemy wykorzystać, zastosować. A my ciągle mamy tych sędziów komunistycznych, tych którzy sądzili nas, naszych kolegów. Mamy dzisiejszy przypadek, że sędzia Józef Iwulski ma decydować czy esbekom należą się pełne emerytury, czy tylko średnie emerytury.

Pomimo zadowolenia z życia w Ameryce, Adam Pawluś zdecydował się na powrót do Polski:

Tak się złożyło, że radni zaprosili mnie do powrotu do Polski, żebym zajął się sprawami jasielskiego szpitala. I wróciłem. Nie żałuję, dlatego, że mój cel taki życiowy to było zmieniać tą rzeczywistość. Zacząłem 40 lat temu w ruchu „Solidarność”. W tej chwili mam satysfakcję, że udaje się wiele inwestycji zrobić, że udaje się zmieniać tą polską rzeczywistość.

Jak wypada życie w Polsce w porównaniu z ‘amerykańskim snem’, na kogo zagłosuje Starosta w amerykańskich wyborach i jakie swoje marzenia chciałby jeszcze spełnić?

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu.

ŹródłoiTV Południe
- Reklama -

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
ja2
ja2
17 września, 2020 14:20

w dzisiejszych czasach to chyba nikt by się tak nie poświęcał i od razu szedłby na współpracę
teraz się liczy kasa i wygodne życie, a nie jakieś ideały

- Reklama -

Ostatnie artykuły

50 nowych przypadków COVID-19 w powiecie jasielskim. Nie żyje mężczyzna i kobieta

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 62 osoby, 22 453 poddanych jest kwarantannie,...

Zespół Szkół nr 3 w Jaśle na „Podkarpackim Virtual Expo”

Zespół Szkół nr 3 w Jaśle wystartował w rekrutacji, a PRACODAWCY dostrzegli potencjał UCZNIÓW, proponując im pracę, staże lub praktyki zawodowe.
00:01:23

Komisja Europejska proponuje 7 mln € dla Podkarpacia na odbudowę po powodziach

9 października 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała  pakiet wsparcia finansowego w wysokości ponad 823 mln euro w ramach Funduszu Solidarności UE na...

Rekord zakażeń w województwie podkarpackim. 51 nowych przypadków COVID-19 w powiecie jasielskim

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 30 osób, 18 764 poddanych jest kwarantannie,...

Pochowano szczątki wydobyte podczas budowy drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle

Wczoraj, tj. 27 października, na Cmentarzu Wojennym Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Warzycach pochowano szczątki wydobyte podczas budowy w Jaśle nowego odcinka drogi...